Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Аналіз поточних цін на зернові як фактор прийняття рішення щодо структури посівів

За попередніми оцінками Міжнародної ради по зерну (IGC), світові посіви пшениці в 2009/10 сезоні зменшаться на 1%. Це призведе, разом з зменшенням врожайності, до падіння світового виробництва на 39 млн. тонн порівняно з рекордними 688 млн. тонн пшениці отриманих в 2008/09 сезоні, згідно з тими же прогнозами IGC.

Пропонуємо до вашої уваги адаптований переклад статті Департаменту сільського господарства США, в які дається аналіз факторів, які сприяють змінам посівних площ під базові зернові культури.

Ситуація з пшеницею станом на січень 2009

Ціни в вересні, ФОБ Мексиканська затокаУ вересні 2008 року ціни на пшеницю на умовах FOB (Франко борт), Мексиканська затока, були трохи меншими, ніж ціни у 2007 році, в той час як ціни на сою і кукурудзу зросли, що спонукало фермерів США та інших країн зменшити площу посівів пшениці на 2009/10 маркетинговий рік в порівнянні з минулим сезоном. На додаток, багато маркетингових оглядачів зауважують високі виробничі витрати і труднощі, пов'язані з отриманням кредитів. Не дивлячись на низький рівень виробничих запасів і досить високу вартість виробництва, в порівнянні з минулими роками, пшеницю все одно вирощують у Північній півкулі, хоч і в меншій кількості, ніж минулого року.

Співвідношення цін у вересні на основні культури не сприяло прийняттю рішень щодо збільшення посівів пшениці (переважно озимої) на 2009/2010 сезон. Співвідношення цін "пшениця/кукурудза" (чим вище цей коефіцієнт - тим пшениця є дорощую та більш привабливою порівняно з кукурудзою) у вересні 2008 року складало 1,31, у 2007 році - 2,06 та в середньому за 5 років - 1, 62. Співвідношення цін "соя/пшениця" (зворотний коефіцієнт, чим він вище - тим пшениця є менш привабливою порівняно з соєю) у 2008 році складало 1,60, у 2007 році - 1, 24 і в середньому за 5 років - 1, 52.

У 2008/09 маркетинговому році значно зросли площі під пшеницю в країнах-основних виробниках (Китай, Індія, Росія, Україна, Європейський Союз, Сполучені Штати Америки та Канада). Цьому сприяли менший рівень цін на інші культури в вересні 2007 року - кукурудзу (коефіцієнт 2,06) та сою (коефіцієнт 1,24).

Рівень цін в вересені 2008 року (коефіцієнт "пшениця/кукурудза" 1,31 та "соя/пшениця" 1,60) демонструє, що у 2009/10 сезоні у виробників буде менше бажання вирощувати таку кількість пшениці.

Поточна ситуація в основних країнах-виробниках

Співвідношення цін в вересні попереднього року та збиральна площа під пшеницеюУ 2008/09 сезоні Китай зібрав високий урожай пшениці - 113 мільйонів тонн з площі 24 млн. га. Озима пшениця склала більше ніж 90% від посівної площі та загального врожаю пшениці. Згідно з звітом уряду Китаю щодо ходу посівних робіт, площі посівів озимих зернових у 2009/10 сезоні зросли на 100,000 гектарів (менше 1%), зростання площ посівів спостерігаються в районі басейну Жовтої річки і в північно-західному Китаї. Посівні роботи тривали з кінця вересня до кінця жовтня. Часті зливи протягом вегетаційного періоду призвели до затримок деяких польових робіт і проблем з проростанням, але забезпечили достатню кількість вологи для розвитку рослин. Міністерство сільського господарства повідомило, що посіви добре розвивались і в гарному стані ввійшли в фазу зимового спокою у грудні. З листопада незвичайно суха погода переважала у більшості зон, де вирощується озима пшениця. З середини січня на території північного Китаю, а саме в провінціях ШанШи, ШанДонг, ХеПей, ХенАн і АнХуі спостерігалась значна недостатність опадів (25-50 відсотків від норми), але ще зарано говорити, чи призведе ця засуха до значних втрат врожаю.

Посівні роботи в Індії 2008-2009 роках пройшли успішно. Згідно зі звітом уряду Індії про проведення посівних робіт від 28 грудня, засіяно 26 мільйонів гектар, що на 2,5 відсотків більше, в порівнянні з 24,4 мільйонів гектар минулого року. Достатня кількість вологи і оптимальні погодні умови посприяли пришвидшеному розвитку рослин і очікується, що площа пшениці зросте більше ніж на 1 відсоток. Успішна посівна компанія і подальший ріст і розвиток посівів співпадають з попередніми показниками вегетації.

У 2008-2009 роках Росія виростила рекордні 63 мільйони тон пшениці. Не зважаючи на зниження цін на внутрішньому ринку на основні зернові культури, дані про вирощування демонструють, що посіви озимих зернових у Росії збільшились на півтора мільйона гектар. Озима пшениця займає приблизно 80 відсотків від усіх озимих і 50-60 відсотків від загальної кількості пшениці. Показники вегетації, одержані зі спутників, вказують на те, що початок сезону для озимих культур буде різнорідним. Стійкі посухи у східних районах (в яких знаходиться приблизно 60 відсотків посівів озимої пшениці) затримали проростання та розвиток культур, особливо в Краснодарському краї, однак сприятливі умови навесні зможуть компенсувати слабкий розвиток посівів в початковій фазі. В останні роки зменшились посіви ярої пшениці, а в 2009-2010 роках їх кількість буде частково залежати від можливості отримання кредитів для проведення посівної компанії навесні.

Оперуючи даними Українського державного комітету статистики у 2009-2010 роках озима пшениця займає 6,5 мільйонів гектар, а минулого року займала - 6,7 мільйонів гектар. Озима пшениця складає більше 95 відсотків від загальної кількості, що вирощується в Україні. У 2008-2009 роках Україна виробила рекордні 25,5 мільйонів тон (найвищий показник з 1990-1991 років), але середні врожаї за останні 5 років складають 18 мільйонів тон. Зниження цін на внутрішньому ринку (результат високого врожаю в 2008-2009 роках), в поєднанні зі значними перехідними запасами зерна врожаю попереднього року, - послужило причиною для зменшення посівних площ озимої пшениці у 2009-2010 роках, але варто зазначити, що площа, засіяна озимою пшеницею, залишається вищою, ніж середній її показник за останні п'ять років. Умови для проростання і розвитку посівів були в загальному сприятливими. Індекси вегетації, одержані із супутників, вказують, що розвиток посівів є одночасно кращим за середні показники, і кращим за минулорічні показники. Не зважаючи на поступовий, але рівномірний розвиток сільськогосподарських технологій за останні десять років, включаючи збільшення кількості використовуваних добрив і використання сертифікованого посівного матеріалу, врожаї пшениці в Україні не мають тенденції до постійного збільшення. Врожаї зернових значною мірою коливаються з року в рік і пшениця є основним їх визначником.

Европейський Союз вирішив відмінити обмеження на примусові скорочення посівних площ певних культур, які мали місце до минулого року, коли їх дію тимчасово припинили. Очікується, що це призведе до збільшення посівів пшениці в цьому році. В більшості звітів про посіви зазначається, що в порівнянні з 2008-2009 роками, площі пшениці у 2009-2010 роках трохи зменшаться. В час, коли фермери приймали рішення, що вирощувати, вартість виробничих витрат перебувала на високому рівні. На додаток, дощова погода в Об'єднаному Королівстві та Ірландії ускладнила посівні роботи, через що певна їх частина проведена не вчасно. Деякі землі Європейського союзу, особливо в сухих районах Середземноморських країн не були засіяні через високу вартість основних виробничих факторів. Минулого року зросла можливість обробки таких земель через високу ціну на продукцію.

У відповідності до низьких міжнародних цін на пшеницю, аналітики очікують зменшення обсягу вирощування пшениці у Сполучених штатах. На 18 грудня сільськогосподарська інформаційна служба Doane очікує зменшення площ пшениці на 4 мільйони акрів (1,62 мільйонів гектар). USDA (Департамент Сільського Господарства США) від 12 січня 2009 року прогнозує зменшення площі посівів озимої пшениці на 1,69 мільйонів гектар, яка буде дорівнювати 17,0 мільйонів гектар.

В Канаді у 2009-2010 роках будуть вирощувати менше пшениці, ніж у 2008-2009 роках. У звіті, опублікованому від 4 грудня, в комітеті статистики Канади оприлюднили площу посівів пшениці 0,92 гектара, в порівнянні з минулорічними 1.13 мільйонів гектар. На додаток до цінових факторів, затримки збору врожаю у Степових Провінціях та в Онтаріо ускладнили для фермерів процес сівби озимини в оптимальні строки.

Загальна ситуація

Ситуація на світовому ринку пшениці у 2008 році характеризується високими цінами, причиною для яких став зростаючий попит на зернові в цілому, для їх подальшого використання у виробництві альтернативного палива, особливо у Сполучених Штатах, де на урядовому рівні регламентується використання біодизелю і таким чином стимулюється розвиток його виробництва. На додаток, зростаючі прибутки в Китаї, Індії та інших країнах, що розвиваються, також посприяли підвищенню попиту на багато товарів та послуг, включаючи на паливо. Це призвело до зростання цін на енергоносії і більшого стимулювання виробництва біопалива. Також спостерігалась активна діяльність таких інституційних інвесторів, як пенсійний та хедж-фонди, на товарних ринках, включаючи ф'ючерсні ринки зернових.

Середні місячні ціни ФОБ Мексиканська затокаЦіна на пшеницю влітку 2007 року була достатньо високою, щоб заохотити фермерів Північної Півкулі збільшити посівні площі озимини восени 2007 року. Ціни на пшеницю підскочили раніше, ніж на сою та кукурудзу. У вересні 2007 року, коли багато фермерів приймали рішення, що вирощувати наступного року, ціна на умовах FOB (Франко борт) - Мексиканська затока на тверду червону пшеницю становила 344$ за тону. Для порівняння, ціна у вересні 2006 року була 207$ за тону, і у 2005 році - 146$ за тону. Середні ціни на пшеницю на умовах FOB (Франко борт) - Мексиканська у березні 2008 року сягнули 465$ за тону, що означало підвищення інтересу до вирощування ярих її сортів а також до інтенсивного використання добрив та хімічних засобів захисту посівів.

З непоганими передумовами для вирощування, площа посівів пшениці у 2008-2009 роках у світі сягала приблизно 224 мільйони гектар, для порівняння - 218 мільйонів гектар у 2007-2008 роках, і 213 мільйонів гектар у 2006-2007 роках. Останню частину врожаю 2008-2009 років зібрали в Аргентині та Австралії у січні 2009 року. Світове виробництво пшениці у 2008-2009 роках сягнуло рекордних 683 мільйонів тон, минулого року ця цифра складала 610 мільйонів тон, і 596 мільйонів тон у 2006-2007 роках. Світова врожайність у 2008-2009 роках теж досягла рекордного показника 3,05 тон/га, в порівнянні з 2,80 тон/га два попередні сезони. На додаток до сприятливих цін, також сприятливими для високих врожаїв у Північній Півкулі були погодні умови, за вийнятком жахливих посух на Сході, від Сирії до Авганістану.

Ще одним спонукальним фактором вирощування є рівень запасів. За оцінками USDA (Департамент Сільського Господарства США), рівень запасів основних країн-продавців зерна, Австралії, Сполучених Штатів і Європейського Союзу, в середньому в 2001/2002-2004-2005 роках складав 47,4 мільйонів тон, у 2006-2007 роках знизився до 37,6 мільйонів тон і у 2007-2008 роках сягав 27,4 мільйони тон. Кінцевий рівень запасів у 2008-2009 роках становить 45,7 мільйонів тон. Ця цифра відображає поточні високі об'єми вирощування пшениці.

Поточні дані USDA (Департамент Сільського Господарства США) про площі посівів та кількість зернових і інших культур можна знайти на веб-сторінці Департаменту PSD Online.