Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Зберігання кукурудзи в поліетиленових мішках-рукавах Silo Bag на Кіровоградщині

Канадсько-український зерновий проект продовжує вивчення питання зберігання зерна в господарствах з використанням спеціальних поліетиленових мішків-рукавів (які також називаються Silo або Grain Bags).

Ця технологія зберігання зерна є дуже поширеною в Аргентині, але в є відомою в таких країнах як США та Канада, які є традиційними виробниками та експортерами зерна. Що стосується України, то й тут ця технологія починає застосовуватися. Так, на сайті корпорація "Сварог Вест Груп" з Хмельницької області розміщено власний досвід зберігання зерна в мішках-рукавах. Канадсько-українській зерновий проект в попередньому дослідженні також описувався досвід господарства з Херсонської області, яке заклало на зберігання в мішки пшеницю та соняшник.

Оскільки виникло питання, чи є досвід застосування подібні технологій в інших кліматичних умовах, а також для інших культур, було прийнято рішення вивчити досвід сільськогосподарського підприємства з центральних областей України.

Таким підприємством, яке погодилось поділитися досвідом стало ТОВ Агрофірма «Інваківці» Знам'янського району Кіровоградської області. Господарство обробляє 5367 га землі та вирощує переважно кукурудзу. Отже, протягом останніх двох років ТОВ займається вивченням можливості зберігання кукурудзи в поліетиленових мішках-рукавах.

Як розповів представник господарства, Космачов Олександр Іванович, підприємство має потужності для одночасного зберігання біля 240 тис. тонн зерна в закритих складах на підлозі. Проте в січні 2007 року було вперше випробувано зберігання зерна кукурудзи в одному мішку (silo bag). Для завантаження зерна в мішок-рукав використовувалась спеціальна машина привезена з Житомирської області. Перед завантаженням кукурудза була висушена на власні сушарці до рівня вологості 13%. Мішок було розміщено на асфальтовій поверхні під відкритим небом.

Фото 1. Космачов Олександр Іванович (зліва) – представник ТОВ Іванківці та Галяс Андрій (праворуч) – спеціаліст Канадсько-українського зернового проектуПерший досвід дав досить позитивні результати. Після розрізання мішка в травні 2008 року (тобто приблизно через 5 місяців зберігання), кукурудза зберегла початкову вологість яка була при завантаженні (біля 13%) та не втратила якісних властивостей. Завдяки відсутності доступу до повітря та "диханню" самого зерна, в зерні не виявилось шкідників. Це є великою перевагою в порівнянні зі зберіганням на складі.

На сезон 2008/2009 року, підприємство вже придбало машину для завантаження зерна в мішки вартістю 77800 грн. і до початку реалізації зерна планує придбати машину для розвантаження зерна вартість якої є близько 15 000 доларів США.

В грудні 2008 року було заповнено зерном кукурудзи 10 мішків по 170 тонн, тобто в загальній кількості 1700 тонн. Самі мішки-рукави (SiloBag) коштували на той момент 4292,50 грн. за штуку.

Дана кількість мішків все ще розглядається як експериментальна, оскільки керівництво господарства хоче побачити поводження мішків та зерна не на твердому асфальтному покритті, а на ґрунтовому.

В січні 2009 року стан кукурудзи є задовільним, відібрані проби показують допустимий рівень вологи. Якщо показники не зміняться до травня 2009 року, на наступний сезон в господарстві заплановано «запакувати» біля сотні мішків.

Логічно постає питання з подальшого використання розрізаних мішків-рукавів, оскільки вони є виключно одноразовими. В ТОВ «Іванківці» планують їх віддавати на потреби працівників та населенню села, які використовують їх для господарських потреб (накриття соломи, сіна та ін).

В даному дослідженні не проводиться аналіз маркетингу зерна кукурудзи, оскільки господарство використовує його для переробки та виготовлення кінцевого продукту.

За нашим проханням, заступник директора з економічних питань ТОВ Агрофірма «Інваківці», Ковальов Олександр Юрійович, погодився відповісти на питання виробників с/г продукції, які зацікавились даною технологію зберігання зерна, за що висловлюємо йому велику вдячність. Контактний телефон Олександра Юрійовича +38 (050) 383 74 63.