Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Проєкт розвитку зерносховищ та сільськогосподарських кооперативів в Україні
(Канадський кооперативний зерновий проєкт)

 

Проєкт фінансується Міністерством міжнародних справ Канади (Global Affairs Canada), й реалізовується у двох цільових регіонах – Дніпропетровській й Кіровоградській областях. Проєкт виконується канадською неурядовою організацією СОКОДЕВІ (Квебек, Канада), Канадською кооперативною асоціацією (CCA), Інститутом з досліджень та освіти для кооперативів і спілок Університету Шербрук (IRECUS) у партнерстві з Дніпропетровською "Сільськогосподарською консультаційною службою" (СКС).

Тривалість Проєкту: 5 років (квітень 2013 – червень 2018 рр.)

Сайт Проєкту: www.zerno.org.ua

Бюджет Проєкту: 12,687 мільйонів канадських доларів (фінансування Урядом Канади), 0,5 мільйонів канадських доларів (внески канадського консорціуму виконавців). Також передбачаються інвестиції від зерновиробників для розширення зерносховищ, підтримка від національного/обласного та районних держбюджетів.

Метою Проєкту є розширення економічних можливостей для малих та середніх зернових господарств в двох областях через розвиток зерносховищ й сільськогосподарських кооперативів за підтримки більш ефективних та чутливих до сільського господарства установ.

Основні заходи:

1) Сприяння об’єднанню українських фермерів з метою підвищення ліквідності та розширення їх бізнесу з вирощення зернових. Кооперативний підхід дозволить фермерам здійснювати загальні закупівлі (включаючи придбання високоякісного посівного матеріалу), мати спільний доступ до сучасного обладнання з доробки та зберігання зерна, спільно здійснювати поставки зернових безпосередньо до найбільших покупців тоді, коли ціни є найвищими.

Проєктом створено обслуговуючий кооператив в Дніпропетровські області й буде створено кооператив в Кіровоградській області. По завершенні 5-го року роботи Проєкту кожний з кооперативів об’єднуватиме щонайменше 75 виробників, які вирощуватимуть щонайменше 60 тис. тон зернових на рік на площі 15 тис. га або більше.

Проєктом передбачені надання підтримки через:

  • Фонд обладнання для кооперативів та будівництва центральних комплексів зі зберігання, приймання та первинної доробки зерна (кооперативних зернових елеваторів) потужністю 30 тис. тонн. Частка гранту Проєкту у фінансуванні загальних витрат на обладнання та будівельні роботи складатиме приблизно 25-30%, решта витрат на придбання обладнання та будівництво покриватиметься за рахунок власних коштів та прибутку фермерів-членів кооперативів, а також можливої державної підтримки, залучення кредитів тощо.
  • Кредитний фонд, який передбачатиме допомогу членам кооперативу на поворотній основі (кредитування під заставу зерна для проведення посіву озимих культур).
  • Кредитний фонд для спільної закупівлі с/г техніки (модель кооперативу CUMA).
  • Гендерний фонд для створення інвестиційних можливостей для жінок та молодих учасників кооперативу.

2) Співпраця з українськими навчальними закладами у питанні розвитку й впровадженні освітніх програм, спрямованих на управління сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами. Комплекс навчальних програм включатиме коротко- та довго- термінові курси, які будуть запропоновані консультаційним службам, асоціаціям кооперативів та виробників, а також студентам Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП) та Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету.

Передбачається створення навчальної бази в університетах для сприяння сільськогосподарським виробникам в розвитку потужних кооперативів через введення в навчальні програми курсів з кооперації. Також буде проведено тренінг тренерів (представники дорадчих служб, асоціації виробників тощо), який складається з 8 навчальних модулів.