Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку пшениці й кукурудзи в лютому 2010

В лютому котирування пшениці й кукурудзи на Чиказькі товарні біржі (CME) не зазнали подальшого падіння, що й очікувалось на початку місяця. Здається що ціни найшли певне дно, нижче якого в короткострокові перспективі падати не будуть. Але, на думку аналітиків з Міжнародної ради по зерну (IGC), біржові котирування підтримувались завдяки спекулятивні складові, а не фундаментальним факторам зернового ринку.

В лютому біржові котирування березневих ф'ючерсів на пшеницю на CME піднялися до 5,1 дол./буш. (187 дол./т), а на кукурудзу до 3,8 дол./буш (150 дол./т). В той же час, повільно зростаючи протягом усього місяця, котирування а ні пшениці, а ні кукурудзи не досягли рівня січня 2010 й навіть 2-3 останніх місяців 2009 року.

Взагалі "ведмежі" (біржовий термін, що означає гру на пониження) настрої, у тому числі завдяки великому врожаю кукурудзи та сої в Південній Америці, переважали минулого місяця майже на усіх зернових і олійних ринках . І на готівковому ринку, на відміну від біржового, ціни в основному повільно знижувались або залишались на одному рівні. Так, індекс цін на пшеницю IGC (середнє арифметичне дев'яти ставок на умовах ФОБ в п'яти країнах) станом на 19 лютого дорівнювався 1977 пунктів; 29 січня 2010р індекс складав 1974 пунктів.

Щодо внутрішнього ринку України, то після деякого падіння цін в січні на пшеницю групи Б й 6 класу, в лютому відбулась стабілізація на рівні 1090-1180 грн./т на умовах Франко-елеватор. Ціни на пшеницю групи А, які навпаки трохи зросли за січень січні, також залишались стабільними протягом лютого (1175-1360 грн./т Франко-елеватор). Ціни на кукурудзу незначно зросли з 1200-1260 грн./т в кінці січня до 1230-1275 грн./т на кінець лютого (усе - Франко-елеватор).

На подальший розвиток події на внутрішньому ринку впливатимуть початок весняної посівної, яка принаймні вже розпочалась в Криму (виробникам для фінансування посівної необхідні кошти прийдетеся шукати у себе, тобто продавати запаси), стан озимих посівів (паршиві посіви будуть автоматично означати дефіцит пшениці) та темпи експорту зерна з України (чим вищі темпи, тим меншині перехідні залишки), але останнім часом експорт навпаки сповільнився із-за проблем з поверненням ПДВ. Іншими словами, на зовнішньому ринку не очікуються ніяких різких коливань, й ціноутворення на зернові буде більше залежати від внутрішніх сил.