Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку пшениці й кукурудзи в квітні 2010

Не дивлячись на великі світові перехідні залишки пшениці, в цілому сприятливі умови для врожаю 2010 року (що призведе до меншого ніж очікувалось падіння виробництва у наступному сезоні), біржові ціни на пшеницю по результатам квітня показали хороший ріст.

Ситуація з кукурудзою виглядала досить подібною. Попре рекордний врожай поточного сезону 2009/10, й очікування ще більшого врожаю кукурудзи в наступному, біржові котирування повільно зростали протягом всього місяця. Щодо українського зернового ринку, то як й очікувалось місяць тому, активна фаза посівної в квітні збільшила пропозицію зерна на ринку й призвела до падіння внутрішніх цін. Все ж падіння не було значним, через підтримку цін світового ринку.

Останній день березня відмітився на Чиказькі товарні біржі (CME) стрімким падінням котирувань на пшеницю, - оцінки посівів пшениці в США з'явилися дещо більшими, ніж очікував ринок. 26 квітня відбулося ще одне різке коливання біржових цін, що було пов'язано з меншими ніж очікувались обсягами експорту американської пшениці.

Але в цілому, по результатам місяця котирування травневих ф'ючерсів на пшеницю зросли з 4,5 до 5,0 дол. США за 1 бушель (біля 183 дол./т). Індекс цін на пшеницю IGC (індекс на базі дев'яти ставок ФОБ в п'яти країнах) виріс з 1922 на початку місяця до 2006 пунктів станом на 27 квітня.

Щодо кукурудзи, то ф'ючерси на цей товар зростали повільніше ніж на пшеницю - з 3,4 до 3,6 дол./буш. (141 дол./т). Індекс IGC на кукурудзу (індекс на базі чотирьох ставок ФОБ) також не показав значної динаміки - він виріс з 2142 до 2187 пунктів станом на 27 квітня.

Деяким дисбалансом виглядають фундаментальні фактори ринку пшениці й кукурудзи. Як було відмічено на початку огляду, виробництво як кукурудзи, так й пшениці в поточному сезоні є високим.

Так, згідно з оцінками USDA світове виробництво пшениці у сезоні 2009/10 складе майже 680 млн.т (другий результат після рекордного попереднього сезону, коли був зібрано понад 683 млн.т). Кінцеві залишки пшениці поточного сезону оцінюється в розмірі 193,4 млн.т, або більш ніж 28% від виробництва, що є найбільшим значенням з 2003 року та є на рівні середнього значення "залишки/виробництво" для 50 сезонів. Іншими словами, фундаментальні фактори щонайменше не сприяють подальшому росту цін на пшеницю.

Виробництво кукурудзи також бере нові вершини - у поточному сезоні USDA очікує, що світове виробництво зросте на 10 млн.т в порівнянні з сезоном 2008/09 до нового рекорду 808,5 млн.т. Але, на відміну від ринку пшениці, кінцеві залишки кукурудзи в розмірі 147 млн.т складають лише 18,2% до виробництва. Це є досить малим значенням, біля такого співвідношення показник "запаси/виробництво" коливається з 2004 року. Протягом попередніх 27 сезонів (з 1977 по 2003 роки) цей показник стабільно перевищував 19% й доростав навіть до 43-44% у 1987-88 роках; його середнє значення за 50 сезонів дорівнює 24%.

Тобто, тиск на ціни високих врожаїв кукурудзи в останні роки в певні мірі компенсується пропорційному зростанню споживання, чого не можна сказати про пшеницю. Але на обох ринках не присутні сильні фактори росту цін. Підвищення котирувань, що відбулося в квітні експерти пояснюють грою інвестиційних фондів, коливанням курсу валют (подорожчання долара), впливом ринку нафти та інших "пов'язаних" ринків.

На ринку України брак коштів для проведення посівної й, відповідно, необхідність продавати запаси зерна (кредитування до сьогоднішнього дня є лімітованим), викликало невеличке падіння закупівельних цін. В кінці квітня ціни на умовах Франко-елеватор на пшеницю групи Б і 6 класу знизились до 1030-1170 грн/т ("мінус" 10-50 грн./т до березня), а кукурудзу - до 1200-1220 грн/т,  ("мінус" 30-100 грн./т).

Внутрішні ціни в квітні підтримувалися світовими й їх падіння було незначним. Щодо травня, то досить можливим є певна корекція світових цін, що при поєднанні продовженням посівної та близьким завершенням сезону 2009/10 (а прогнози на врожай 2010 є досить непоганими ), призведе до подальшого зменшення закупівельних цін. Але, якщо не станетеся "катаклізм" на світовому ринку, то внутрішні ціни буду зменшуватися повільно.