Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку пшениці й кукурудзи в травні 2010 року

Стрімке падіння євро на валютних ринках у травні було одним з основних факторів падіння світових цін на пшеницю. За попередній місяць курс єдиної європейської валюти впав з 1,32 до 1,22 долара США, тобто до рівня 2006 року. Це зробило європейську пшеницю дешевшою в перерахунок на доларові ціни, а значить більш конкурентною на імпортних ринках, де переважно торгівля ведеться в доларах.

Фундаментальні фактори ринку пшениці (пропозиція та попит), а саме - великі перехідні залишки сезону 2009/10 та очікування хорошого врожаю в наступному маркетинговому сезоні, теж давили світові ціни вниз. На відміну від пшениці, Європа є нетто-імпортером кукурудзи, й падіння евро не мало прямого негативного впливу на біржові котирування цієї культури. Але падіння валюти ЄС по суті не є такою проблемою для товарних ринків, як ті фактори, що його викликали.

Фінансові проблеми Греції та деяких інших країн Європи-членів валютного союзу викликали падіння фондових й товарних ринків у всьому світі. Майже єдиним товаром, який не втрачає ціни, а навпаки зростає, є золото. Котирування нафти (які мають певний вплив на ціни на кукурудзу через біоетанол) знизились з 90 дол./бар. до 70 дол./бар.

Щодо зернових, то котирування липневих ф'ючерсів на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME) знизились з понад 5,0 дол./буш. до 4,6 дол./буш. (біля 170 дол. США за тонну). Біржові ціни на кукурудзи зазнали значно меншого падіння в порівняні з квітнем, але все ж знизились з 3,75 дол./буш. до 3,6 дол./буш (біля 165 дол./т) по результатам цін закриття останнього дня травня.

Індекс цін на пшеницю Міжнародної ради по зерну IGC (індекс на базі дев'яти ставок ФОБ в п'яти країнах) впав з 2006 пунктів станом на 27 квітня до 1,897 пунктів на 1 червня. Подібний індекс на кукурудзу (на базі чотирьох ставок ФОБ) навіть підріс з 2187 пунктів до 2,210 за той же період завдяки тому, що ціни ФОБ є більш інертними в порівнянні з біржовими.

В травні пролунали перші оцінки світового виробництва зерна й інших продовольчих товарів в наступному маркетинговому сезоні. Так, за оцінками Департаменту с/г США (USDA) світовий врожай пшениці зменшиться з 680 млн.т у поточному до 672,2 млн.т у сезоні 2010/11. Виробництво кукурудзи, ячменю та інших грубих зернових, навпаки, зросте до 1 129,8 млн.т з 1 102,3 млн.т у поточному сезоні 2009/10 (1 802 млн.т в сумі пшениця й грубі зернові).

Експерти Міжнародної ради по зерну (IGC) більш стриманні в оцінках виробництва пшениці - на наступний сезон вони прогнозують, що у світі буде зібрано 660 млн.т цієї культури (676 млн.т у поточному). Але прогноз врожаю кукурудзи в розмірі 822 млн.т на 15 млн.т перевищує цифру сезону 2009/10. Й в цілому, виробництво пшениці й грубих зернових оцінюється IGC на рівні 1 777 млн.т , що лише на 7 млн.т менше за показники сезону 2009/10.

В травні на ринку України продовжилась тенденція квітня. Ціни попиту й пропозиції пшениці групи Б і 6 класу на умовах Франко-елеватор знизились до 1020-1160 грн/т ("мінус" 10 грн./т до квітня), а кукурудзу - до 1180-1230 грн/т, ("мінус" 20 грн./т на квітневі ціни попиту, ціна пропозиції залишилась без змін).

В червні подалі будуть спостерігатися негативні тенденції на світових товарних ринках. Наскільки вони будуть негативні залежить від стану подій в Європі. Цілком можливо, що світ вже вступив в другу фазу світової кризи, й тоді повториться ситуація 2008 ріку, але в менших масштабах. Внутрішні ціни в Україні скоріш за все будуть падати й надалі через тиск світового ринку. Крім того, в кінці червня вже почнуться жнива в південних областях й пропозиція зерна на внутрішньому почне зростати.