Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку зернових в червні 2010 року

Червень - початок жнив в Україні й початок традиційного зниження закупівельних цін на ранні зернові. Ціни на ячмінь, який одним з перших з'являється на ринку, впали в кінці червня до 800 грн./т й нижче (на умовах CPT-порт), тоді коли на початку місяця ячмінь торгувався на рівні 1000 грн./т.

На світовому ринку весь червень ціни на умовах FOB повільно знижувались. Біржові котирування пшениці й кукурудзи також демонстрували негативну динаміку і не перевищували рівня останньої декади травня. Винятком став останній день місяця, - звіт Департаменту сільського господарства США (USDA) по посівним площам й залишкам зерна в Америці з'явився несподіваним для ринку.

Неочікуваними для ринку новинами в звіті USDA стали менші ніж прогнозувалося раніше посівні площі в США під кукурудзою, а саме головне - кінцеві залишки цієї культури з'явилися меншими ніж очікувалось на 300 млн. бушелів (7,6 млн.т). Велика різниця в оцінках кінцевих залишків поставила під сумніви правильність оцінки врожаю кукурудзи 2009 року, іншим поясненням може бути низька натура зерна (бушель все ж мірою об'єму). Так, чи інакше, за другий квартал 2010 року в США було використано 3,38 млрд. буш. (85,9 млн.т) кукурудзи, що на 690 млн. буш. (17,5 млн.т) перевищує відповідний показник 2009 року.

Не дивлячись на те, що посівні площі під кукурудзою в США (87,872 акрів або 35,65 млн. га) все ж є більшими ніж рік тому на 2%, а залишки на 1% перевищують показник 2009 року, ринок очікував більшого й відригував стрімким зростанням біржових цін. За один день 30 червня котирування липневих ф'ючерсів на Чиказькі товарні біржі (CME) виросли майже на 10%.

На цьому фоні виросли котирування й пшениці. Їх не зупинили данні того ще самого звіту USDA, згідно з яким кінцеві залишки пшениці в США на 30 червня (973 млн. буш. або 26,5 млн.т) на 48% перевищують залишки на відповідну дату 2009 року. З іншої сторони, посівні площі під пшеницею в США у 2010 році (54,3 млн. акрів або 22 млн.га) є найменшими за останні 39 років.

Внутрішні ціни на зернові в Україні, як й очікувалось в травні, продовжили знижуватися. Головним фактором стало початок жнив, й традиційне сезонне підвищення пропозиції зерна на ринку. Закупівельні ціни на пшеницю 6 класу на терміналі СП ТОВ Нібулон (умови постачання CPT) протягом червня знизились з 1180 грн./т до 1000 грн. Ціни на кукурудзи, навпаки залишались відносно стабільними на рівні 1350-1380 грн./т (сезон збору кукурудзи ще не почався), притому що в кінці місяця Нібулон призупинив закупівлю кукурудзи в очікуванні нового врожаю. Але, ціни на ячмінь врожаю 2010, який вже почав поступати на ринок, впали на терміналі Нібулону з 1035 до 800 грн./т.

В липні жнива ранніх зернових почнуться по всі Україні, що призведе до подальшого сезонного зростання пропозиції зерна на ринку й збільшення тиску на ціни. Жнива цього року почались в недуже сприятливих погодних умовах - сильні дожі не тільки гальмують збиральну кампанію, але можуть внести корективи як в якість (особливо пшениці), так і кількість врожаю-2010.

З іншої сторони, за минулий маркетинговий сезон з країни було експортовано 21,2 млн.т зерна, й новий сезон почнеться з меншими перехідними залишками ніж рік тому приблизно на 2 млн.т. Врожай 2010 року також очікується дещо меншим ніж у 2009 - на сьогодні середня оцінка нового врожаю складає біля 45 - 46 млн.т (проти 46 млн.т у 2009). Крім цього, останні тенденції росту цін на світових ринках, якщо вони найдуть подальше продовження, з часом досягнуть й внутрішнього ринку України.

В цілому, в липні будуть присутні різнонаправленні цінові фактори, але головним фактором все ж залишиться сезонний тиск зерна нового врожаю. Ринок потребує більш чітку оцінку кількості й якості нового врожаю. Цілком можливо, сезонне падіння цін на ранні зернові не буде таким сильним й триватиме менше ніж у 2009 році.