Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку зернових в серпні 2011 року

Протягом серпня світові ціни на зернові в цілому укріпилися - невизначеність з новим врожаєм (особливо щодо кукурудзи та високоякісної пшениці) перемогла негативний фон глобальних фінансових ринків й падіння фондових індексів. В Україні в серпні завершено збір ранніх зернових - отримано понад 34 млн.т зерна (на 24% більше ніж рік тому) й розпочато жнива пізніх й технічних культур.

Ціни FOB на пшеницюКотирування вересневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME) зросли з 6,8-7,0 дол./буш. до 7,6 дол./буш. (біля 280 дол./т) протягом серпня. Ціни на високоякісну пшеницю на умовах ФОБ піднялися більш значно, через побоювання щодо перспектив нового врожаю ярової пшениці в Північні Америці й дощі в деяких країнах Європи. Ціни на пшеницю зростають вже другий місяць поспіль, але так й не досягли рівня квітня-червня 2011 року (8-9 дол./буш.).

Ціни FOB на кукурудзуВ серпні на Чиказькі біржі котирування вересневого ф'ючерсу на кукурудзу піднялись до максимального значення зафіксованого в червні - 7,6 дол./буш. (300 дол./т). У той же час, ціни ФОБ на американську кукурудзу залишилися майже без змін в порівнянні з липнем. Конкуренцію кукурудзі створює пшениця фуражної якості, крім того очікується зменшення експорту цієї зернової з США завдяки збільшення з інших країн, у тому числі й з України.

На відміну від попереднього місяця, коли обсяг світового врожаю переоцінювався в більший бік, в серпні прогнози зменшувались. Так, в кінці серпня Міжнародна рада по зерну (IGC) змінила свою оцінку світового виробництва пшениці й грубих зернових з 1817 млн.т до 1808 млн.т (що поки залишається рекордним врожаєм за всю історію). Падіння відбулося через зменшення оцінки врожаю кукурудзи на 10 млн.т. Щодо пшениці - то прогноз врожаю цієї культури навпаки було збільшено до 677 млн.н (липнева оцінка - 674 млн.т).

Переоцінку в бік зменшення зазнали й кінцеві залишки. За прогнозами IGC маркетинговий рік 2011/12 має завершитися з 342 млн.т зерна, що є найменшим показником з сезону 2007/08 (304 млн.т). А обсяг зерна, що залишиться у 8 країнах-головних світових експортерах (Аргентина, Австралія, Канада, ЄС, Казахстан, Росія, Україна, США) по оцінкам IGC (112 млн.т) є найменшим з сезону 2003/04.

По результатам жнив ранніх зернових й зернобобових культур в Україні, які завершено в серпні, та початком збору пізніх круп’яних, зернових і технічних культур, профільне Міністерство оцінює врожай зернових у 2011 році в розмірі близько 50 млн.т. Взагалі, за всю історію с/г країни більш ніж 50 млн.т зерна в Україні збирали лише 3 рази - в 1989, 1990 і 2008 роках.

Згідно митних даних, за серпень 2011 року з України було експортовано 1 млн. 178 тис.т зернових загальною вартістю 278 млн. дол. США, у тому числі 453 тис.т пшениці (середня ціна 222 дол./т) та 711 тис.т ячменю (245 дол./т). В порівнянні з липнем, коли експорт склав лише 364 тис.т (на суму 91,5 млн. дол. США), обсяг торгівлі в серпні значно збільшився. У той же час, в серпні 2008 та 2009 років експортували більш ніж 2,5 млн.т зерна.

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю збільшувались протягом серпня. Так, на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон" (м.Миколаїв) ціна на пшеницю 6 класу зросла з 1550 грн./т до 1680 грн./т на кінець місяця. Основна закупівля ячменю на експорт, судячи по цінам, вже відбулася - на кінець серпня ціни на ячмінь поступово знизились з 1870 грн./т до 1800 грн./т (на тих же умовах CPT-термінал "Нібулон"), на початку вересня закупівлю зернової даним трейдером взагалі зупинено. Для інформації - котирування жовтневого ф'ючерсу на ячмінь на товарні біржі ICE Futures Canada за серпень зросли на 10 дол. до 210 дол./т.

В цілому місяць пройшов під прапором біржових биків - через скорочення прогнозів щодо врожаю кукурудзи вдавалось втримувати ціни й на інші зернові. Якщо в вересні відбудеться переоцінка (навіть невелика) світового врожаю в більший бік й/або оцінка споживання зменшиться через кризу на фінансових ринках, цілком можливо деяке падіння котирувань на зерно на світових біржах. Щодо внутрішньої ситуації в Україні, то по мірі збільшення пропозиції кукурудзи можна очікувати падіння/низькі закупівельні ціни на дану зернову, які певний час не будуть корелюватися з зовнішніми ринкам.