Огляд ринку зернових в серпні 2011 року

Протягом серпня світові ціни на зернові в цілому укріпилися - невизначеність з новим врожаєм (особливо щодо кукурудзи та високоякісної пшениці) перемогла негативний фон глобальних фінансових ринків й падіння фондових індексів. В Україні в серпні завершено збір ранніх зернових - отримано понад 34 млн.т зерна (на 24% більше ніж рік тому) й розпочато жнива пізніх й технічних культур.

Ціни FOB на пшеницюКотирування вересневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME) зросли з 6,8-7,0 дол./буш. до 7,6 дол./буш. (біля 280 дол./т) протягом серпня. Ціни на високоякісну пшеницю на умовах ФОБ піднялися більш значно, через побоювання щодо перспектив нового врожаю ярової пшениці в Північні Америці й дощі в деяких країнах Європи. Ціни на пшеницю зростають вже другий місяць поспіль, але так й не досягли рівня квітня-червня 2011 року (8-9 дол./буш.).

Ціни FOB на кукурудзуВ серпні на Чиказькі біржі котирування вересневого ф'ючерсу на кукурудзу піднялись до максимального значення зафіксованого в червні - 7,6 дол./буш. (300 дол./т). У той же час, ціни ФОБ на американську кукурудзу залишилися майже без змін в порівнянні з липнем. Конкуренцію кукурудзі створює пшениця фуражної якості, крім того очікується зменшення експорту цієї зернової з США завдяки збільшення з інших країн, у тому числі й з України.

На відміну від попереднього місяця, коли обсяг світового врожаю переоцінювався в більший бік, в серпні прогнози зменшувались. Так, в кінці серпня Міжнародна рада по зерну (IGC) змінила свою оцінку світового виробництва пшениці й грубих зернових з 1817 млн.т до 1808 млн.т (що поки залишається рекордним врожаєм за всю історію). Падіння відбулося через зменшення оцінки врожаю кукурудзи на 10 млн.т. Щодо пшениці - то прогноз врожаю цієї культури навпаки було збільшено до 677 млн.н (липнева оцінка - 674 млн.т).

Переоцінку в бік зменшення зазнали й кінцеві залишки. За прогнозами IGC маркетинговий рік 2011/12 має завершитися з 342 млн.т зерна, що є найменшим показником з сезону 2007/08 (304 млн.т). А обсяг зерна, що залишиться у 8 країнах-головних світових експортерах (Аргентина, Австралія, Канада, ЄС, Казахстан, Росія, Україна, США) по оцінкам IGC (112 млн.т) є найменшим з сезону 2003/04.

По результатам жнив ранніх зернових й зернобобових культур в Україні, які завершено в серпні, та початком збору пізніх круп’яних, зернових і технічних культур, профільне Міністерство оцінює врожай зернових у 2011 році в розмірі близько 50 млн.т. Взагалі, за всю історію с/г країни більш ніж 50 млн.т зерна в Україні збирали лише 3 рази - в 1989, 1990 і 2008 роках.

Згідно митних даних, за серпень 2011 року з України було експортовано 1 млн. 178 тис.т зернових загальною вартістю 278 млн. дол. США, у тому числі 453 тис.т пшениці (середня ціна 222 дол./т) та 711 тис.т ячменю (245 дол./т). В порівнянні з липнем, коли експорт склав лише 364 тис.т (на суму 91,5 млн. дол. США), обсяг торгівлі в серпні значно збільшився. У той же час, в серпні 2008 та 2009 років експортували більш ніж 2,5 млн.т зерна.

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю збільшувались протягом серпня. Так, на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон" (м.Миколаїв) ціна на пшеницю 6 класу зросла з 1550 грн./т до 1680 грн./т на кінець місяця. Основна закупівля ячменю на експорт, судячи по цінам, вже відбулася - на кінець серпня ціни на ячмінь поступово знизились з 1870 грн./т до 1800 грн./т (на тих же умовах CPT-термінал "Нібулон"), на початку вересня закупівлю зернової даним трейдером взагалі зупинено. Для інформації - котирування жовтневого ф'ючерсу на ячмінь на товарні біржі ICE Futures Canada за серпень зросли на 10 дол. до 210 дол./т.

В цілому місяць пройшов під прапором біржових биків - через скорочення прогнозів щодо врожаю кукурудзи вдавалось втримувати ціни й на інші зернові. Якщо в вересні відбудеться переоцінка (навіть невелика) світового врожаю в більший бік й/або оцінка споживання зменшиться через кризу на фінансових ринках, цілком можливо деяке падіння котирувань на зерно на світових біржах. Щодо внутрішньої ситуації в Україні, то по мірі збільшення пропозиції кукурудзи можна очікувати падіння/низькі закупівельні ціни на дану зернову, які певний час не будуть корелюватися з зовнішніми ринкам.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.