Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Падінням цін на соняшник почався новий 2011/12 МР

Новий маркетинговий рік для соняшнику (вересень-серпень) розпочався зі стрімкого падіння цін. Якщо в серпні закупівельні ціни коливалися біля 5 тис.грн за тонну, то на початку жовтня соняшник коштував вже 3 тис.грн/т. Тобто ціни знизились майже наполовину й повернулися до рівня першого півріччя минулого року.

Внутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2011 році. Джерело: АПК-ІнформРеагуючи на прикру цінову ситуацію, Аграрний Союз України навіть звернувся до виробників з відкритим листом в якому закликає до тимчасового призупинення збуту насіння соняшнику. Одним з факторів, який на думку АСУ викликав падіння цін, є можливе введення експортного мита на соняшникову олію.

Це є цілком логічним, мінімальний запропонований розмір мита складав 84 євро за тонну олії (в перерахунку на тонну насіння сума мита подвоюється). Мито ще не ввели, а якщо й мали ввести, то з початку 2012 року. Крім того, нещодавно уряд пообіцяв вирішити це питання й вже 7 жовтня Верховна Рада прийняла закон, яким не передбачається введення вивізного (експортного) мита на соняшникову олію.

У той же час, більш впливовим чинником зниження цін є сезонний фактор підвищення пропозиції на ринку під час жнив. У 2011 році в Україні буде зібрано біля 8,1-8,2 млн.т насіння соняшнику, що стане рекордом за всю історію. Це суттєво перевищує врожай минулого року (6,77 млн.т), який також був рекордним. Велика частка врожаю відразу попадає на ринок, виробники або не мають відповідних потужностей для зберігання, або потребують коштів для завершення жнив й посіву озимих культур.

Світовий врожай насіння соняшнику у 2011/12 маркетинговому році, який за оцінками Департаменту сільського господарства США (USDA) складе 34,8 млн.т, теж є рекордним. Основний внесок в цей рекорд зроблять Україна й Росія - разом дві країни вироблять біля 16,5 млн.т насіння, тобто майже половину світового врожаю (!). Причому, в Росії врожай олійної в цьому році буде на 3 млн.т більше, ніж у 2010-му. За прогнозами USDA, країни ЄС мають зібрати 7,6 млн.т соняшнику, що на 700 тис.т більше врожаю попереднього сезону 2010/11. Оцінки врожаю в країні-колишньому лідеру з торгівлі соняшниковою олією - Аргентині, складають 2,8 млн.т (результат попереднього сезону - 3,56 млн.т), в Туреччині - 800 тис.т (проти 1 млн.т минулого сезону), на усі інші країни світу "залишається" 7,8 млн.т.

Закупівельні ціни на насіння соняшнику в США. Джерело: National Sunflower AssociationДинаміка цін на соняшникову олію на умовах FOB Аргентина та CIF Роттердам в 2010 році. Джерело: АПК-ІнформДинаміка цін на соняшникову олію на умовах FOB Аргентина та CIF Роттердам в 2011 році. Джерело: АПК-ІнформТаким чином, внутрішні сезонний фактор посилився тиском великої пропозиції соняшнику на світовому ринку й відповідним зниженням цін. Закупівельні ціни падають не тільки в Україні. Наприклад, лише протягом вересня переробні заводи в США знизили ціни в середньому на 150 дол./т.

Варто відмітити, що зниження цін в США на 20% виглядає менш драматичним, ніж в Україні, що є непрямим підтвердженням внутрішнього сезонного фактору й "підготовки" переробників до можливого введення мита.

Вертаючись на рік назад, можна констатувати, що ціни на насіння соняшнику зростали в Україні протягом усього минулого 2010/11 маркетингового року (вересень 2010 - серпень 2011), за винятком останнього місяця. На початку сезону 2010/2011 не відбулося сезонного падіння цін, незважаючи на досить хороший врожай (6,77 млн.т проти 6,36 млн.т у 2009/10 МР).

Підґрунтям стало стрімке зростання світових цін на соняшникову олію, яке почалось ще в липні 2010 року. В свою чергу, це було викликано зростанням цін на інші олійні культури, зернові й енергоносії. Нагадаємо, на початку 2010/11 МР Україна впровадила режим квотування експорту зерна, після того як Росія ввела повну заборону на експорт зерна, а Казахстан обмежив експорт гречки, олії й деяких олійних культур.

Внутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2005 році. Джерело: АПК-ІнформВнутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2006 році. Джерело: АПК-ІнформВнутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2007 році. Джерело: АПК-ІнформВнутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2008 році. Джерело: АПК-ІнформВнутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2009 році. Джерело: АПК-ІнформВнутрішні закупівельні ціни на насіння соняшнику в Україні в 2010 році. Джерело: АПК-ІнформНа відміну від 2010/11 МР, новий сезон для соняшнику почався в умовах фінансової кризи, а саме проблеми державних боргів в деяких країнах ЄС, що стало додатковим тягарем для ринків. Загальні перспертиви світового врожаю зерна й олійних культур виглядають досить добре. Побоювання щодо низьких кінцевих залишиків кукурудзи не змогли довго підтримувати ринок, й протягом вересня ціни на зернові й олійни почали знижатися.

Якщо події на фінансових ринках в світі розвиватися в негативному напрямку, а також в залежності від обмінного курсу гривні до долару в Україні - невиключно, що може повторитися сітуація 2008 року. Сподіваємося, якщо й повториться, то в значно меншому масштабі. Позитивним моментом є сьогоднішне рішення Верховної ради по експортному миту, у тойже час "вагу" впливу пропозиції щодо введеня мита на соняшникову олію на падіння цін тяжко оцінити.