Огляд зернового ринку в вересні 2011 року

В вересні товарні ринки не витримали негативного тиску з боку фінансових ринків. Тенденція поступового росту світових цін на зерно в липні й серпні змінилася на протилежну. Протягом всього вересня біржові котирування на основні зернові знижувалися, незважаючи на майже незмінні фундаментальні фактори (пропозиція й попит). Внутрішні закупівельні ціни на зерно в Україні прямували за світовими тенденціями й також зазнали падіння.

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME)Грудневий ф'ючерс на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME) знизився за вересень на 23% до рівня 6,1 доларів за бушель (біля 224 дол./т). Ціни на умовах FOB на м'яку червону озиму пшеницю в США (US SRW) впали на $30 до 270 дол./т (данні Міжнародної зернової ради - IGC). Станом на 29 вересня ціновий індекс IGC на пшеницю дорівнювався 256 пунктів, що навіть на 1,6% менше за значення індексу рік тому (260 пунктів).

Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькі товарні біржі (CME)Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу зупинилися на відмітці 6 дол./бушель (біля 236 дол./т), впавши за місяць на 21%. На умовах FOB американська кукурудза продавалася в кінці вересня за 290 дол./т, проти 320-325 дол./т на початку місяця (данні IGC). На відміну від індексу IGC на пшеницю, відповідний індекс на кукурудзу на 19,3% вище за свій рівень в вересні 2010 року й складає 291 пунктів станом на 27.09.2011. У той же час, за місяць цей індекс впав на 14,2%.

В вересні Міжнародна рада по зерну (IGC) переоцінила в бік збільшення на 2 млн.т обсяг світового виробництва пшениці в 2011/12 маркетинговому році до 679 млн.т, що лише на 6 млн.т менше за рекордний врожай зернової сезону 2008/09. Більший, ніж місяць тому очікували аналітики IGC, врожай мають зібрати Росія (+1 млн.т), Україна (+0,5 млн.т), Австралія (+1 млн.т), Марокко (+ 0,9 млн.т). Прогноз виробництва пшениці в США й ЄС, навпаки, було зменшено на 1,5 млн.т та 0,5 млн.т відповідно. Прогноз кінцевих залишків пшениці також зріс на 2 млн.т до 193 млн.т, тобто вони залишаться на рівні попереднього сезону.

Як й місяць тому, в вересні IGC знову зменшила прогноз врожаю кукурудзи в США, на цей раз на 10 млн.т до 315 млн.т. Несприятливі погодні умови продовжують погіршувати перспективи врожаю кукурудзи в Америці, у той же час США мають отримати третій за розміром врожай кукурудзи в свої історії. Падіння врожаю в США, а також в Канаді (-0,5 млн.т), має компенсуватися за рахунок більшого врожаю в ЄС (+1 млн.т), Україні (+1 млн.т, до 16 млн.т), Аргентині (+1 млн.т) й Бразилії (+3,5 млн.т). В результаті, в 2011/12 маркетинговому сезоні світовий врожай кукурудзи прогнозується в розмірі 845 млн.т (-4 млн.т проти серпневих оцінок IGC). Світові кінцеві залишки кукурудзи в розмірі 119 млн.т (+1 млн.т) будуть найнижчими за 5 років, а залишки в США (15,6 млн.т) - найнижчими за 16 років (!).

Слід відмітити, що хоча оцінка врожаю кукурудзи в Україні виглядає замалою (згідно попереднім повідомленням про хід жнив, врожай кукурудзи в цьому році може перевищити 18,5 млн.т в "бункерні" вазі), країни південної півкулі тільки почали посівну кампанію, й прогнози по Аргентині й Бразилії ще можуть змінитися.

Внаслідок перегляду оцінок врожаю ячменю в бік збільшення у Росії, Канаді та Туреччини прогноз світового виробництва цієї культури в 2011/12 МР підвищено на 0,6 млн. тонн до 133,8 млн. тонн (що на 7% більше дуже малого врожаю минулого року - 125 млн.т). Не дивлячись на збільшення виробництва проти попереднього сезону, кінцівці залишки ячменю мають зменшитися на 5 млн.т до 21 млн.т.

В цілому, за оновленими оцінками IGC в 2011/12 маркетинговому році світовий врожай пшениці й грубих зернових має скласти 1806 млн.т (-2 млн.т проти серпневого звіту IGC), що поки на 4 млн.т більше за рекордний врожай сезону 2008/09. Поступове збільшення світового споживання до 1820 млн.т (- 4 млн.т) призведе до падіння кінцевих залишків зерна четвертий рік поспіль - вони прогнозуються на рівні 345 млн.т (+3 млн.т).

Експортні ціни на пшеницю, вересень 2010 - вересень 2011 (Джерело: Міжнародна зернова рада) Експортні ціни на кукурудзу, вересень 2010 - вересень 2011 (Джерело: Міжнародна зернова рада)Експортні ціни на ячмінь, вересень 2010 - вересень 2011 (Джерело: Міжнародна зернова рада) Вслід за світовими цінами, внутрішні закупівельні ціни в Україні в вересні також знижувалися. Так, ціна на пшеницю 6 класу протягом місяця впала з 1680 грн./т до 1500 грн.т, ціна на кукурудзу впала до 1630 грн.т на кінець місяця з вересневого максимуму в розмірі 1850 грн./т (ціни на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м.Миколаїв).

В вересні темпи експорту зерна з України залишалися низькими, досить часто повідомлялося про неконкурентоспроможність українського зерна в порівнянні з зерном з інших країн, особливо Росії. Головною причиною називалися введення експортних мит на зерно й відсутність повернення ПДВ з 1 липня 2010 року. Після тривалих дебатів й звернень до уряду, 7 жовтня Верховна Рада скасували мита на пшеницю й кукурудзу, залишивши мито на ячмінь (14%, але не менш 23 євро/т).

В жовтні продовжиться боротьба між фундаментальними факторами пропозиції й попиту зерна (особливо щодо кукурудзи) й проблемним станом світової економіки та негативними змінами на фінансових ринках. Відміна експортного мита на кукурудзу й пшеницю в України має підштовхнути внутрішні ціни вверх на розмір мита (20-30 дол./т), але це відбудеться через певний часовий лаг (закон ще не підписано). Ціни на кукурудзу виглядають занизькими в порівнянні зі світовими, що пояснюється збільшенням пропозиції зерна з початком жнив в областях-основних виробниках зернової.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.