Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в жовтні 2011 року

В першій половині жовтня експорті ціни на зерно на світових ринках продовжували падати під негативним впливом подій на фінансових ринках, а саме кризи в ЄС. Протягом другої половини місяця, ціни на зернові відіграли втрачені позиції й досягли рівня кінця вересня. Закупівельні ціни в Україні також зазнали падіння в жовтні, але на кінець місяця повернулися до своїх початкових значень. Відміна експортних мит з 22 жовтня не вплинула суттєво на рівень внутрішніх цін.

Станом на 31 жовтня 2011 року загальний ціновий індекс Міжнародної зернової ради (IGC) на зернові й олійні культури дорівнювався 263 пунктів, що лише на декілька відсотків вище за значення індексу станом на 30 вересня п.р. (257 пунктів) й на 29 жовтня 2010 року (261 пунктів). Котирування ф'ючерсів на зерно на Чиказькі товарні біржі (CME) залишалися на рівні відкриття місяця або повільно зростали.

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME)Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькі товарні біржі (CME)Так, ціна грудневого ф'ючерсу на пшеницю відкрила місяць на рівні 6,1 доларів США за бушель (біля 224 дол./т) й завершила його на рівні 6,3 доларів за бушель (біля 231 дол./т). 11 жовтня п.р. котирування різко підскочили на фоні заяв уряду Росії про необхідністі обмежити експорт зерна обсягом в 24 млн.тонн на весь сезон 2011/12. Але вже наступного дня біржові ціни повернулися до попередніх рівнів.

Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу зросли з 5,9 дол./бушель (біля 217 дол./т) на початку жовтня до 6,5 дол./бушель (біля 239 дол./т) на кінець місяця. У той же час, на передодні, 30 вересня, ціни обвалилися з 6,4 дол./бушель через публікацію даних щодо залишків кукурудзи в США на 1 вересня, які з'явилися на 4,5 млн.т вищими за оцінки учасників ринку.

Ціни FOB на пшеницюЦіни FOB на кукурудзуМіжнародна рада по зерну (IGC) збільшила свою оцінку світового виробництва пшениці на сезон 2011/12 до 684 млн.т, проти свого вересневого прогнозу 679 млн.т. Останній прогноз Департаменту сільського господарства США (USDA) щодо врожаю пшениці в світі - 683,3 млн.т. Таким чином, врожай пшениці в поточному сезоні наблизився до рекордних 685 млн.т (дані IGC), зібраних в 2008/09 маркетинговому році. Недивлячись на зростання оцінок споживання продовольчого зерна в світі, зменшення попиту на пшеницю з боку тваринництва і промисловості призвело до збільшення прогнозу кінцевих залишків до 202 млн.т (оцінки IGC й USDA) - найбільшого значення за останніх 10 років. Достатня наявність пшениці на ринку, щонайменш, не сприяє зростанню ціни на цю зернову.

В жовтні IGC також збільшила оцінку світового врожаю кукурудзи відразу на 10 млн.т до 855 млн.т, що в 2,5 рази перевищує зменшення прогнозу, яке відбулося в вересні. Аналітики IGC очікують більший врожай зернової в Китаї, ЄС, Україні та Північні Африці. Останній прогноз USDA від 9 листопада щодо виробництва кукурудзи є трохи більшим за оцінку IGC - 859 млн.т. На відміну від пшениці, кінцеві залишки кукурудзи (123 млн.т по даним IGC; 121,6 млн.т - USDA) знижуються третій рік поспіль й залишаються найменшими за 5 останніх років, а залишки в США (21,4 млн.т) - найнижчими за 16 років. Це факт надає підтримку котируванням кукурудзи.

В цілому, за оновленими оцінками IGC в 2011/12 маркетинговому році світовий врожай пшениці й грубих зернових має скласти 1819 млн.т (+13 млн.т проти серпневого звіту IGC), що збігається з останніми прогнозами USDA. Вже досить впевнено можна сказати, що світове виробництво зерна в поточному сезоні перевищить попередній рекорд. Кінцеві залишки, які за оцінками IGC складуть 360 млн.т (+15 млн.т до попереднього звіту IGC), а за прогнозами USDA - 357,7 млн.т (-0,6 млн.т), знижуються третій рік поспіль й є найменшими з сезону 2008/09 (373 млн.т за даними IGC).

Внутрішні закупівельні ціни в Україні в жовтні залишилися майже незмінними в порівнянні з цінами кінця вересня. Так, ціна на пшеницю 6 класу протягом місяця зросла з 1500 грн./т до 1540 грн.т, ціна на кукурудзу впала на 50 грн. до 1580 грн.т (ціни на умовах CPT-терміналТОВ СП "Нібулон", м.Миколаїв). Сподівання, що відміна експортного мита на пшеницю й кукурудзу призведе до зростання закупівельних цін на 20-30 дол./т, не справдились.

За підсумками перших 4 місяців сезону 2011/12 Україна експортувала лише 4 млн.т зерна, при загальному експортному потенціалі в 26-27 млн.т. Цілком можливо, що велика наявність зерна, яке залишається на ринку, дозволяє експортерам не збільшувати ціни для виконання своїх контрактів. Потенційне обмеження експорту зерна з Росії звільнить місце для українського зерна. До кінця 2011 року Росія може експортувати 17 млн.т зерна, що залишає "квоту" в приблизно 7 млн.т до можливого початку режиму обмеження.

Перспективи на листопад виглядають досить песимістично. Проблема фінансування державних витрат в Європі залишається, більш того, переростає з локального характеру окремих країн ЄС в загальну проблему єврозони. Товарні ринки не можуть функціювати окремо від фінансових, тому негативний вплив останніх залишається. Фундаментальні дані (світовий попит й пропозиція зерна) поки стримують значне падіння цін, тому в листопаді ціни скоріш за все залишаться на рівні жовтня. Протягом листопада-грудня стане видно наскільки експортери в змозі прискорити продажі надлишків зерна за кордон, й відповідно їх необхідність в збільшенні обсягів закупівель на внутрішньому ринку.