Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку зерна в жовтні 2012

Світові ціни на зернові в жовтні залишилися на рівні попереднього місяця. Біржові котирування на кукурудзу припинили знижуватися і коливалися біля середньомісячних рівнів вересня. Ціни на пшеницю дещо просіли - середньомісячні котирування в жовтні були на 2-3% менші за середні рівні минулого місяця. Завершився жовтень на фоні заяв представників Уряду України - з початку про заборону експорту пшениці з 15 листопада, потім - спростування намірів вдаватися до неринкових методів регулювання торгівлі зерном.

Ціни FOB на кукурудзу в 2011 і 2012 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2011 і 2012 роках, дол.США/т (джерело: IGC)По результатам місяця, індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC) зупинився на 310 пунктах - тобто на рівні кінця вересня (для довідки - рік тому індекс дорівнювався 264 пункти). Індекс IGC на кукурудзу закрив жовтень на відмітці 322 пункти. Таким чином за місяць індекс виріс лише на 10 пунктів. Середнє значення цінового індексу IGC на пшеницю протягом жовтня складало 291 пунктів, на ці цифрі індекс і завершив місяць (-3 пункти за місяць). Обидва індекси знаходяться на рівнях вищих жовтня 2011 року, причому середнє значення індексу на пшеницю за жовтень цього року на 16% більше ніж рік тому, а індекс на кукурудзу - на 8%.

Споживання, виробництво і залишки зерна в світі за останіх 10 років (джерело: IGC)Споживання, виробництво і залишки кукурудзи в світі за останіх 10 років (джерело: IGC)Споживання, виробництво і залишки пшениці в світі за останіх 10 років (джерело: IGC)Міжнародна рада по зерну (IGC) продовжує зменшувати свої оцінки світового виробництва зернових на поточний 2012/13 маркетинговий рік. Остання оцінка загального світового виробництва зернових - 1761 млн. тонн (-6 млн.т проти попереднього звіту), що на 5% менше, ніж в попередньому сезоні (1849 млн.т). Це зменшення складається з 39 млн. тонн пшениці, 46 млн. тонн кукурудзи і 4 млн. тонн ячменю. Як очікує IGC, скорочення пропозиції і зростання цін обмежать попит, що призведе до першого міжсезонного падіння споживання зернових з 1998/99 року. Принаймні, за цих 14 років світове споживання зросло на біля 360 млн.т і зараз перевищує 1800 млн.т зернових на рік.

IGC також зменшила прогнози виробництва зернових в Україні на півмільйона тонн до 41,6 млн.т. Зменшення відбулось через переоцінку вражаю кукурудзи з 20 до 19 млн.т. Оцінку виробництва пшениці було навпаки збільшено з 13,5 до 14,2 млн.т; експорт пшениці очікується в розмірі 5,4 млн.т (що повністю збігається зі словами Міністра аграрної політики).

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME Group) в лютому-жовтні 2012р.Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькі товарні біржі (CME Group) в лютому-жовтні 2012р.На Чиказькі товарні біржі грудневий ф'ючерс на кукурудзу закрив місяць на ціні 7,50 дол. за бушель (біля 295 $/т), тобто без змін проти ціни кінця вересня. Котирування на кукурудзу коливалися в досить вузькому діапазоні 7,30-7,80 дол./бушель (290-307 $/т). Котирування ф'ючерсу на пшеницю знизились з 9,0 дол./бушель на кінець вересня до 8,65 на кінець жовтня (біля 318 $/т).

Рішення України про заборону експорту пшениці, про яке 24 жовтня заявив Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк, ніяк не вплинуло на біржові котирування цієї зернової. Ринок давно знав, що українським трейдерам встановлено ліміт - вони зможуть вивезти не більше 4 млн.т пшениці. А в день оголошення про призупинення експорту ліміт збільшили на 1 млн.т - до 5 млн.т., і ринок міг оцінити цю новину навіть з позитивної точки зору.

Світова спільнота (як країни-експортери, так і країни-імпортери) досить негативно відригувала на намір України закрити експорт пшениці. Тому, вже 31 жовтня високопосадовці Кабінету Міністрів заявили, що ніякої заборони не буде. Офіційного рішення КМУ можливо й не буде, але це не означає, що трейдери зможуть вивозити зерно після того, як ліміт буде вичерпано. За даними Державної митної служби, станом на 30 вересня було експортовано 2,5 млн.т пшениці. За оперативною інформацією Мінагрополітики, на кінець жовтня продали за кордон вже 3,8 млн.т. зернової. Такими темпами квоту в 5 млн.т буде "закрито" вже в листопаді.

За жовтень внутрішні закупівельні ціни на кукурудзу зросли з 1950 грн./т до 2150 грн./т, таким чином повернувшись до максимальних цін вересня. Закупівельні ціни на пшеницю 6-го класу, зросли менш суттєво - з 2220 до 2280 грн./т на кінець жовтня. Ціни на ячмінь піднялися на 40 грн. до 2270 грн./т (усі ціни на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м.Миколаїв).

Збільшення пропозиції кукурудзи не призвело до зменшення внутрішніх закупівельних цін. Кукурудза залишається майже єдиною культурою, запаси якої дозволяють працювати трейдерам. Слід не забувати, що як і на пшеницю, встановлено "ліміт" і на кукурудзу - 12,4 млн.т. Для експортних потужностей України, які вже давно перевалили за 30 млн.т зерна на рік, вивозити по 2 млн. тонн щомісяця не є проблемою. Цілком можливо, що при відносно стабільних (і високих) світових цінах на кукурудзи трейдери поспішають використати "квоту" першими.