Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в листопаді 2012

Динаміка ринку зерна в листопаді носила змішаний характер. Біржові котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу завершили листопад на рівнях жовтня, незважаючи на падіння в середині місяця перед публікацією звіту USDA до мінімумів вересня. Спотові ціни FOB навпаки зростали через складні погодні умови в Південній Півкулі і покращення перспектив експорту зернової з США. Біржові котирування на пшеницю знизились, при майже незмінних цінах на ринку FOB. Аграрії України майже завершили жнива - залишись зібрати біля 5% посівів кукурудзи. Експорт пшениці з України не було заборонено з 15 листопада, як повідомлялося раніше. Хоча "квоту" в 5,5 млн.т, про яку домовились трейдери і Мінагрополітики, на кінець місяця вже вичерпано.

Ціни FOB на кукурудзу в 2011 і 2012 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2011 і 2012 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Протягом листопада, індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC) зменшився з 310 до 303 пунктів, але це сталося переважно через падіння цін на сою (для довідки - на кінець листопада 2011 року індекс дорівнювався 251 пункти). Індекс IGC на кукурудзу завершив жовтень на відмітці 332 пункти - на 10 пунктів, більше ніж на кінець жовтня. Середнє значення цінового індексу IGC на пшеницю протягом жовтня складало 290 пунктів, на такі відмітці індекс знаходиться вже третій місяць поспіль. У той же час обидва індекси знаходяться на рівнях вищих листопада 2011 року (для пшениці - 244 пункта, для кукурудзи - 285), що говорить про зростання цін в поточному році.

Міжнародна рада по зерну (IGC) майже на змінила оцінки світового виробництва зернових на поточний 2012/13 маркетинговий рік. Оцінка загального світового виробництва зернових, опублікована Радою в кінці листопада - 1762 млн. тонн (+1 млн.т проти попереднього звіту). Прогноз світового виробництва пшениці зменьшено на 1 млн.т до 654 млн.т, що на 41 млн.т менше врожаю зернової в попередньому сезоні. Оцінка світового виробництва кукурудзи залишилася без змін - 830 млн.т (-46 млн.т проти сезону 2011/12). Через скорочення виробництва Міжнародна рада по зерну очікує перше за 14 років падіння споживання зерна, хоча кінцеві залишки зерна мають знизитися на 45 млн. тонн до 324 млн. тонн.

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME Group) в вересні-листопаді 2012р.Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькі товарні біржі (CME Group) в вересні-листопаді 2012р.На Чиказькій товарній біржі грудневий ф'ючерс на кукурудзу закрив місяць на рівні 7,46 дол. за бушель, тобто без змін проти ціни кінця жовтня. В листопаді котирування на кукурудзу коливалися в діапазоні 7,10-7,60 дол./бушель. Котирування ф'ючерсу на пшеницю знизились з 8,65 дол./бушель на кінець жовтня до 8,41 на кінець листопада.

Новини про заборону експорту пшениці з України з 15 листопада не виправдалися. Замість введення офіційної заборони, Уряд через Мінагрополітики пробує домовитись з зернотрейдерами про добровільну відмову торгувати пшеницею. Остання домовленість, закріплена в вигляді підписання доповнення до Меморандуму про взаєморозуміння 15 листопада, встановлює "ліміт" обсягу експорту пшениці і суміші пшениці та жита (меслин) на 2012/2013 маркетинговий рік на рівні 5,5 млн. тонн. Цю кількість напевно вже було експортовано - станом на 26 листопада за кордон було поставлено 5,2 млн тонн пшениці. Ще кілька сотень тисяч тонн зерна чекало на свою чергу в портах.

В листопаді внутрішні ціни на кукурудзу зросли з 2150 грн./т до 2230 грн./т. Закупівельні ціни на пшеницю 6-го класу, зросли менш суттєво - з 2280 до 2330 грн./т на кінець місяця (усі ціни на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м.Миколаїв). Варто відмітити, що СП "Нібулон" постійно зсовує дату зупинення закупівлі пшениці - останній раз це був кінець листопада. Наразі оголошення на сайті трейдера говорить, що пшениця приймається до 11 грудня 7:30. Можливо є певні надії на чергове збільшення "квоти" на експорт пшениці (нагадаємо, "квота" починалася з 4 млн.т до сьогоднішніх 5,5 млн.т).

Світовий ринок зерна знаходиться в боковому тренді, але ціни більше схильні до зростання, ніж до падіння. Український ринок досить чітко слідкує за світовими тенденціями, за винятком цін на пшеницю. Рано, чи пізно відбудеться зупинення експорту зернової, і трейдери поспішають скористатися поки ще відкритим кордоном. Виходячи з наявних тенденції, скоріш за все експорт буде заборонено офіційно, що негативно вплине на іміджі України, як експортера зерна і на внутрішніх цінах - буде втрачено кореляцію зі світовим ринком.