Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в вересні 2013 року

Оновлені в вересні прогнози виробництва зернових в світі складають 1930 млн. тонн за даними Міжнародної ради по зерну (IGC) і 1954 млн. за даними Міністерства сільського господарства США (USDA). Споживання прогнозується IGC на рівні 1893 млн. тонн, USDA – 1919 млн. тонн. Позитивна динаміка прогнозується і щодо кінцевих залишків зернових, які за даними IGC зростуть на 38 мільйонів тонн відносно попереднього року й складуть 367 млн. тонн. Слід зазначити, що позитивне значення кінцевих залишків відносно попереднього року досягнуте вперше за чотири маркетингових роки, як за даними IGC, так й USDA. Цей факт, як і очікування рекордного врожаю в світі впливає на поточні ціни на зернові на міжнародних ринках й внутрішньому ринку України.

Ціни FOB на кукурудзу в 2012 і 2013 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2012 і 2013 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Протягом вересня 2013 року індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну знизився з 263 до 254 пунктів, що на 3% нижче ніж у серпні і на 16% нижче ніж на кінець вересня минулого року. Субіндекс GOI по пшениці склав 238 пунктів, що на 2% більше, ніж у попередньому місяці, й на 19% нижче ніж рік тому. Субіндекс GOI для кукурудзи склав 212 пунктів, що на 8% нижче ніж у серпні, та на 30% нижче, ніж на відповідну дату 2012 року. Зазнав коливань також субіндекс для сої, котрий знизився на 6% відносно кінця серпня і на 16% відносно попереднього року й склав 265 пунктів.

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькі товарні біржі (CME Group) в липні-вересні 2013р.Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькі товарні біржі (CME Group) в липні-вересні 2013р.На Чиказькій біржі (CME Group) грудневі ф'ючерси на пшеницю на початку вересня торгувались по $6,65 за бушель (біля $244 за тонну), протягом звітного місяця опускалися до мінімальної ціни в $6,37 за бушель ($234 за тонну) і завершили вересень на відмітці 6,79 $/бушель ($249 за тонну). Щодо кукурудзи, грудневі ф'ючерси на кукурудзу почали вересень на відмітці $4,90 за бушель ($193 за тонну), а на кінець дня 30 вересня знизились на 12 центів, і досягли найнижчого рівня з вересня 2010 року – $4,4 за бушель ($173 за тону).

Не зважаючи на уповільнення темпів збору пізніх зернових культур, на 30 вересня в Україні вже намолочено більш 36 мільйонів тонн зерна - повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України. За інформацією профільного міністерства у поточному маркетинговому році к експорту планується 29 млн.т зерна. За останніми оцінками USDA Україна має експортувати 30,7 млн.т зерна, що ставить країну в число трійки світових лідерів – експортерів зернових після Сполучених Штатів Америки (68,5 млн.т) й Європейського Союзу (30 млн.т).

Головної експортно-орієнтованою зерновою для України за останні роки стала кукурудза, яка зайняла місце пшениці. Щодо лідерів експорту пшениці, то 20 млн.т (а це майже дві третини прогнозованого статистикою врожаю пшениці усіх сортів) призначено Канадою на експорт – країна є другім в світі виробником ярової і твердої пшениці після США. На експортних ринках Латинської Америки та Африки канадська пшениця традиційно за якістю і ціною конкурує з американською.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) один із найбільших імпортерів пшениці в світі – Єгипет, з початку 2013/14 маркетингового року вже закупив 2,15 мільйона тонн пшениці у експортерів Чорноморського басейну на суму 570 млн. доларів. Причому 1,07 млн. тонн пшениці було куплено лише за два перших тижня вересня. Аналітики відзначають, що Україна пропонує найвигіднішу ціну для Єгипту у розмірі 252 дол./т незважаючи на більш високі затрати на доставку ніж з Росії або Румунії.

Китай також активізував імпорт зерна. За даними Національного інформаційного центру Китаю з питань зерна та олій, Китай, який є одним з найбільших виробників зернових в світі, в вересні вже закупив 6 млн.т пшениці в Сполучених Штатах через зменшення внутрішньої пропозиції зернової. Ціни на пшеницю стандартної якості у головному зерновиробничому регіоні Хенань 22 вересня п.р. досягли відмітки $420 за тонну (ріст на 9,4% проти червня поточного року).

Варто відзначити, що закордонні та українські засоби ЗМІ у вересні поширили інформацію про купівлю Китаєм 3 млн.га орних земель в Україні та про плани Китаю інвестувати в сільське господарство України понад 2,6 мільярдів доларів. Майже відразу після появи цих новин Сергій Касьянов – керівник українського агрохолдингу KSG Agro, який згадувався в повідомленнях ЗМІ, заявив, що ні українська держава, ні приватні компанії не мають намірів і прав здавати в оренду землю іноземцям, в тому числі китайцям. За його словами мова їде лише про сумісну діяльність KSG Agro й Xinjiang Production and Construction.

Щодо цін на внутрішньому ринку України, то за даними сайту зернотрейдера "Нібулон" (ціни вказані на умовах CPT термінал ТОВ СП "Нібулон" в м. Миколаїв) ціна на пшеницю 6-го класу протягом вересня зросла з 1610 грн/т до 1680 грн/т, ціна на ячмінь не зазнала коливань і залишалась продовж місяця на рівні 1700 грн/т. Ціна на кукурудзу з початку місяця піднялись на 50 грн/т до 1350 грн/т, що напевно пояснюється зменшенням внутрішньої пропозиції через несприятливі для жнив погодні умови.

Падіння цін на пшеницю на світовому ринку, яке тривало з початку 2013 року, зупинилось. Хоча на українському ринку, через відсутність зовнішньої торгівлі зерновою у перші половині поточного року, виробники не відчували цього падіння. Лише в липні, після того як на ринок вийшла пшениця нового врожаю, їм стало відомо на скільки менше їм пропонують за зерно. На сьогодні надлишки пшениці "з під комбайну" знято й внутрішні ціни поступово підтягуються до зовнішніх. Якщо світові ціни залишаться на поточному рівні, ще є певний резерв в 100-200 грн/т для їх зростання на внутрішньому ринку. Ситуація з кукурудзою виглядає менш оптимістичною - світові ціни продовжують падіння, тоді коли погодні умови в Україні не сприяють бистрому і ефективному збиранню зернової. В цьому році можливість для виробників дешево висушити та якісно зберігати кукурудзу буде критичною для отримання прибутку.