Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд ринку зерна в грудні 2013 року

Міжнародна рада по зерну (IGC) на кінець грудня опублікувала оновлений звіт, згідно з котрим світове виробництво зернових у 2013/14 МР прогнозується на рівні 1940 млн.т, що на 150 млн.т (або 8%) більше, ніж у 2012/13 МР, коли воно складало 1790 млн.т. Варто відмітити, що грудневий звіт з оцінки світового виробництва с/г продукції (WASDE) Міністерства сільського господарства США (USDA) прогнозує світове виробництво зернових на рівні 1967,5 млн.т, що на 27,5 млн.т більше, ніж прогнозує Міжнародна рада по зерну. На кінець грудня жнива в Україні було завершено - за попередніми даними зібрано 63,8 млн.т зерна (у початково оприбуткованій вазі), у тому числі понад 30 млн.т кукурудзи.

Протягом грудня індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC) знизився на 5 пунктів з 256 пунктів на початку місяця до 251 пункту на кінець грудня. Основне зниження прийшлось на субіднекс пшениці - він впав на 13 пунктів до 227 пунктів на кінець місяця. Також, відбулось незначне зниження субіндексу GOI на сою, з 267 пунктів до 264 пунктів. І тільки субіндекс кукурудзи протягом місяця збільшився на 1 пункт з 217 до 218 пунктів, але протягом грудня він збільшувався до 222 пунктів.

Щодо порівняння індексу GOI в грудні 2013 з груднем 2012, то поточний індекс майже на 12% нижче, ніж у попередньому році, коли на кінець грудня він складав 291 пункт, у тому числі на пшеницю - 281, кукурудзу - 306 й 274 пунктів на сою. Фактично це говорить про те, що наразі світові ціни на пшеницю на 20%, а на кукурудзу на 30%, є нижчими за тогорічні.

Котирування березневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в листопаді-грудні 2013р.Котирування березневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в листопаді-грудні 2013р.У грудні котирування березневих ф’ючерсів на кукурудзу на Чиказькій біржі знаходились у боковому тренді й завершили місяць на рівні біля $4,22 за бушель ($166,14 за тонну). На кінець місяця березневі ф’ючерси на пшеницю знаходились приблизно на рівні $6,02 за бушель ($221,2 за тонну), протягом грудня вони знизились на 25 доларів за тонну.

Для України грудень відзначився позитивною тенденцією щодо темпів експорту. Так, прогнози експорту Міністерства продовольства та аграрної політики України коливались від 30 до 32,5 млн.т. На 21 грудня Україною було експортовано біля 17,6 млн.т. зернових. Станом на кінець року було експортовано вже 18,5 млн. тонн зерна (з яких 9,5 млн.т - кукурудза), що продемонструвало здатність України експортувати заплановані об’єми зернових до кінця поточного маркетингового року. Якщо Україна буде дотримуватися темпів експорту на рівні біля 2,4 млн.т на місяць, то вона посяде друге місто в світі серед провідних країн-експортерів зерна.

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю 6-го класу на початок грудня складали 1870 грн/т, що на 20 грн вище максимальної ціни попереднього місяця, на кінець грудня вони досягли максимуму – 1920 грн/т, що стало найвищою ціною з лютого поточного року. Щодо цін на кукурудзу, то вони завершили місяць на рівні 1490 грн/т, що на 50 грн більше максимальної ціни листопада й є найвищою ціною з серпня поточного року (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Доводиться констатувати, що внутрішні закупівельні ціни на зернові на кінець поточного року були значно нижчими, ніж ціни рік тому. Однак динаміка цін є протилежною - так в грудні попереднього року ціни на зернові демонстрували тенденцію до зниження, а грудні поточного року, вони мають тенденцію до зростання.

Протягом грудня ціни на пшеницю на внутрішньому ринку України на умовах CPT виросли на 70 грн/т, на кукурудзу - на 50 грн/т, що трохи перевищує темпи листопада. Хоча не варто забувати, що у грудні обмінний курс на міжбанку зростав до 8,30 грн/дол й вище проти 8,20 в середньому в листопаді (в перерахунку на тонну, така зміна обмінного курсу дає біля 15-20 грн). В наступному місяці закупівельні ціни, скоріш за все, будуть знаходитись на досягнутому рівні через січневі свята й понижувальну для пшениці (бокову для кукурудзи) динаміку котирувань на світових біржах.