Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в січні 2014 року

У січневих прогнозах виробництва зернових у світі аналітики Міністерства сільського господарства США (USDA) та Міжнародної ради по зерну (IGC) майже одностайні. Перші прогнозують світове виробництво на рівні 1972 млн.т, другі – 1964 млн.т.В січні Держстат України опублікував попередні результати жнив 2013 року. Як і очікувалось раніше, в Україні зібрано рекордні 63 млн тонн зернових й 16 млн тонн олійних культур. В кінці місяця на всій території країни відбулось різке падіння зовнішніх температур, що потенційно може негативно вплинути на стан озимих посівів.

Щодо подій у світи в січні, то за оцінками Міжнародної ради по зерну (IGC) незважаючи на деякі технічні труднощі, обумовлені високими врожаями у багатьох країнах, прогнози світової торгівлі зерновими підвищені до 284 млн.т, зокрема пшениці до 147 млн.т. Завдяки збільшенню виробництва очікується, що різко виростуть кінцеві залишки зернових до 387 млн.т, що складе 20% від світового споживання.

Прогнози по світовій торгівлі кукурудзою збільшено до 108 млн.т, не дивлячись на повернення Китаєм 600 тис. тонн імпортованої з США кукурудзи (біля 1/5 усього експорту зернової у 2013 році), з причини виявлення присутності модифікованого гену MIR 162 не зареєстрованого у Китаї, зернова має стабільний попит в інших країнах.

100 мільйонний врожай пшениці очікується в Індії, де з 2005/06 маркетингового року по теперішній час уряд стимулює фермерів к виробництву пшениці, гарантуючи ціну 13500 рупій або біля $228 за тонну. Через зростання врожаю в Канаді, очікується збільшення постачань з країни на зовнішні ринки на 15%.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)В січні продовжилась тенденція зниження індексу цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну (IGC). На початку місяця індекс дорівнював 251 пунктів, на кінець січня відбулося зниження значення індексу до 246 пунктів. Це незначне зниження у порівнянні з попереднім місяцем лише на 2%, але проти відповідного періоду минулого року падіння вже складає 17%. Субіндекси GOI на пшеницю, ячмінь та сою впали на кінець січня до 219, 237 та 256 пунктів відповідно. Позитивну динаміку у січні продемонстрував лише субіндекс GOI на кукурудзу, якій протягом останнього тижня січня піднявся на 1 відсоток, а порівняно з кінцем грудня 2013 на 4%, й склав 226 пунктів. Але це все ще на 30% нижче його значення на відповідну дату минулого року.

Котирування березневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в листопаді 2013 - січні 2014Котирування березневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в листопаді 2013 - січні 2014У січні котирування березневих ф’ючерсів на кукурудзу на Чиказькій біржі незначно підвищилися та коливались від $4,26 за бушель (біля $168 за тонну) до майже $4,35 за бушель (біля $172 за тонну). Кукурудза зміцнила свою позицію, зокрема, завдяки підвищенню попиту на експорт зернової з Південної Америки і Чорноморського регіону. Ціни на березневі ф’ючерси на пшеницю в січні знизились порівняно з попереднім місяцем й коливались від $5,54 до $5,72 за бушель (біля $204-$210 за тонну).

За останні роки відбувся перерозподіл часток на світових ринках пшениці й кукурудзи між США та країнами Чорноморського регіону (Україною, Росією та Казахстаном), Бразилією й Аргентиною, на користь останніх. Так, частка США в світовій торгівлі пшеницею впала з 30-35% у 1990-2008 роках до 20%, а частка в виробництві кукурудзи знизилась з 60% у 2000-2008 роках до 40%. Тому, деякі аналітики вважають, що котирування ф’ючерсів на зернові на американських біржах вже не можуть бути єдиним джерелом інформації для аналізу цін. Й коли динаміка цін на біржах США є ведмежою (тобто ціни знижуються впродовж певного періоду), це не означає, що ціни мають падати, наприклад, в Чорноморському регіоні. Хоча частка країн Чорноморського регіону дійсно зростає, варто відмітити, що падіння цін після жнив, особливо жнив великого врожаю, є специфікою даного регіону через відсутність можливості фермерам дешево зберігати зерно. Тому, й не відбувається повної кореляції зі світовими котируваннями на зерно.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) один із найбільших імпортерів пшениці – Єгипет за результатами тендеру Агенції з постачання товарів (GASC) закупив 240 тис. тонн пшениці з котрих, 180 тис. тонн в Росії та 60 тис. тонн озимої червоної м’якої пшениці у США. Французькі фермери, що відправляли в Єгипет в середньому 1 млн. тонн пшениці на рік протягом останніх п'яти років, в результаті тендеру не отримали замовлення, тому що експортують пшеницю з показником вологості 13,5%, коли Єгипет планує закуповувати пшеницю з вологістю не більше 13%.

Неприбуткова організація французьких фермерів, орієнтована на експорт зернових (France Export Cereales) констатує той факт, що Франція має жорстку конкуренцію з Україною, Росією та Румунією на ринку пшениці Близького Сходу та Північної Африки.

Щодо подій на ринку зернових України, в середні січня Микола Присяжнюк повідомив про збільшення до 33 млн.т. прогнозів експорту Україною зернових. Також він проінформував, що на 14 січня вже експортовано понад 20 млн.т. зернових, й нагадав, що у листопаді-грудні 2013 року темпи експорту складали 4,6 млн.т в місяць. Фактично, темпи в 2,4 млн. т на місяць можуть бути достатніми для досягнення запланованого рівня експорту до кінця поточного сезону.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України прогнозована посівна площа озимих культур на зерно під врожай 2014 року становить 7,8 млн. га (96% до площ посіяних під урожай 2013 р.), в тому числі пшениці - 6,3 млн га або 95%, ячменю - 1,2 млн га або 113%, жита - 0,2 млн га або 66%. Обстеження посівів озимих зернових культур, станом на 10 січня 2014 р. показує, що в доброму та задовільному стані знаходяться 7,2 млн га (92%), а в слабкому та зрідженому стані – 0,6 млн га (8%).

В деяких південних регіонах, наприклад у Херсонській області, ущільнена льодова кірка на посівах озимих культур утримується вже восьмий день. Внаслідок цього рослини втратили надземну масу, але поки що вони є життєздатними. Це ще не створює загрози для посівів – лише коли корка утримується тривалий час (близько 40 днів) проявляється її згубна дія, і рослини можуть загинути. В цілому, наразі немає доказів значних втрат озимини через погодні умови січня.

Внутрішня закупівельна ціна на кукурудзу зазнала різнонаправлених коливань у січні. Так, закінчивши грудень на рівні 1490 грн/т, січень почався зі зниження ціни на 20 грн., й завершився на максимальній відмітці в 1520 грн/т. Ціна на пшеницю 6-го класу залишалась протягом місяця незмінною в порівнянні з груднем на рівні у 1920 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Українська гривня продовжила девальвацію у січні проти основних валют. Якщо на початку місяця долар на межбанку коштував 8,22 грн, то на 31 січня 2014 року його ціна зросла до 8,64 грн. Тобто національна валюта впала на 5% за місяць, але це не вплинуло на внутрішні закупівельні ціни. Тому є дві причини - стагнація й повільне падіння світових цін на зернові та часова затримка впливу зміни курсу на внутрішні ціни. Восени 2008 року пройшло біля двох місяців поки внутрішні ціни прийшли в відповідність до нового курсу. В цьому році коливання курсу не є такими значними й можливо вже в лютому ми побачимо зростання внутрішніх цін на зерно, особливо кукурудзу. Щодо пшениці, то ціна на зернову може також зрости, але менше, ніж на кукурудзу через продовження падіння котирувань на зернову на світовому ринку.