Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в лютому 2014 року

В лютому відбулось загальне укріплення цін на усі зернові й сою, констатує Міжнародна рада по зерну (IGC). Довготривалий тренд падіння цін на пшеницю й кукурудзу, який почався у вересні-жовтні 2013 року, було перервано через несприятливі погодні умови  в деяких регіонах світу й проблеми з логістикою експорту зерна. IGC особливо відмічає бурхливе зростання цін на сою й овес протягом звітного місяця. В Україні, через політичну й економічну нестабільність, продовжилась девальвація гривні що, вкупі з тими же логістичними проблемами, призвело до ще більш різкого зростання внутрішніх закупівельних цін.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)В лютневому прогнозі Міжнародної ради по зерну (IGC) очікується невелике збільшення світового виробництва зернових з 1964 до 1966 млн.т. В той час, коли виробництво переоцінено в бік збільшення на 2 млн.т до 1914 млн.т, споживання має зрости на 4 млн.т до 1914 млн.т. IGC знизив оцінку загальних кінцевих залишків на 1 млн.т до 386 млн.т, у тому числі на 3 млн.т знижено прогноз кінцевих залишків у країнах-основних експортерах (Аргентина, Австралія, Канада, ЄС, США, Казахстан, Росія та Україна) до 131 млн.т. В цілому, фундаментальні фактори - виробництво, споживання, залишки, залишаються кращими, ніж у минулі сезони.

Щодо індексу цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну, то тенденція його падіння у лютому змінилась на протилежну. З початку лютого індекс виріс на 13 пунктів (5,4%) й склав 261 пункт, однак це на 9% нижче показника минулого року. Зростання продемонстрували всі субіндекси, окрім субіндексу рису. Найбільше зростання 21 пункт (8,3%) продемонстрував субіндекс на сою. На пшеницю, ячмінь та кукурудзу субіндекси зросли від 3,3% до 3,8%.

Котирування травневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в червні 2013 - лютому 2014Котирування травневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в червні 2013 - лютому 2014На Чиказькій біржі спостерігалось зростання котирувань травневих ф’ючерсів як на кукурудзу, так і на пшеницю - зростання склало від $4,4 за бушель до $4,63 (приблизно від $173 до $182 за тонну) й від $5,58 за бушель до $6,05 за бушель (приблизно від $205 до $222 за тонну) відповідно для цих двох культур.

Рекордні врожаї пшениці та ріпаку в Канаді посилили навантаження на залізничний та автомобільний транспорт країни. Наразі уряд Канади розглядає всі можливі варіанти, щоб прискорити потік зерна із західних сільськогосподарських областей до портів. Канадська газета The Western Producer відмічає, що у канадських і американських фермерів зовсім різні нагальні проблеми - в той час, як перших турбує логістика рекордного врожаю, другі хвилюються за скорочення державної підтримки виробництва біоетанолу.

Різке зростання внутрішнього попиту на австралійську пшеницю, за даними того ж джерела призводить до відтоку її з експортних ринків. Так, через посуху 28 мільйонне стадо австралійської великої рогатої худоби потребує додаткових кормів. Загальний обсяг виробництва пшениці в Австралії очікується на рівні 27 мільйонів тонн в 2013/14 маркетинговому році (третій за розміром врожай) в основному через високий урожай в Західній Австралії, в той час як Квінсленд (де знаходиться половина стада ВРХ) й північна частина Нового Південного Уельсу страждають від посухи.

Для виправлення ситуації з генномодифікованою кукурудзою, яка виникла у січні з постачанням американської кукурудзи в Китай, Сполучені Штати просять фермерів підтвердити, що насіння яке вони мають намір посадити цієї весни схвалені для всіх основних експортних ринків, у т.ч. Китаю.

В Індії очікується рекордний врожай у розмірі 96 млн.т, що поб’є попередній рекорд 2012 року в розмірі 94,9 млн.т. Однак, рекордний врожай не сприятиме збільшенню експорту, з причини урядової гарантії внутрішніх цін на рівні $225-250 за тонну.

У лютому також з’явилась інформація про очікування світом Ель-Ніньйо - протилежних екстремальних значень температури води й атмосферного тиску, що тривають близько шести місяців. Такі прояви можливі раз у чотири роки й за даними Всесвітньої метеорологічної організації ООН існує можливість слабкого Ель-Ніньйо до середини 2014 року. В разі сильного Ель-Ніньйо, це може привести до псування культур в Австралії, Південно-Східної Азії, Індії та Африці.

Ринок насторожено сприймає політичну кризу в Україні. Так, на при кінці лютого у ЗМІ з’явилися чутки про претензії Китаю до України щодо 3 млрд. кредиту під державні гарантії на постачання зерна. Газета South China Morning Post повідомила про деякі деталі контракту. Зокрема, що він був укладений у 2012 році, що договором  позики передбачено постачання українського зерна до Китаю на протязі 15 років, і що річний обсяг експорту зерна Україною буде варіюватися, але не перевищуватиме шести мільйонів тонн на рік. А також повідомила, що чутки про претензії не мають офіційного підтвердження й готовність китайської сторони продовжити працювати в рамках контракту. З боку Китаю ситуація описується як "складна", але "не така серйозна", як повідомлялось російськими ЗМІ.

За даними сайту "Зерно Причорномор’я" нестабільна політична ситуація в Україні змусила українських фермерів утриматись від продажу зерна за національну валюту. За даними компанії Agritel з 18 лютого відпускні ціни на кукурудзу зросли на 100 грн/т, близько $11. Однак вже наприкінці лютого FOB ціни на кукурудзу – основну експортоорієнтовану культуру України, знизились приблизно на $6 за тонну до $222 за тонну в Одесі. Експерти вважають, що девальвація гривні в короткостроковому періоді додає українським фермерам переваги на експортному ринку, але в довгостроковому періоді може негативно сказатися на розвитку сільського господарства, тому що більшість засобів захисту рослин, добрив, а також сільськогосподарської техніки імпортується. На відміну від Росії, Україна не має запасів калійних добрив, але володіє істотною промисловістю азотних добрив. Крім того, фінансові труднощі, викликані кризою в Україні можуть стиснути наявність державної підтримки фермерів й скоротити доступ до кредитів.

Не зважаючи на політичну нестабільність навіть закордонні джерела, наприклад такі як Agweek, констатують безперебійну роботу портів України. За інформацією прес-служби Міністерства аграрної політики та продовольства України у лютому було експортовано 2,8 млн. т зерна, орієнтовні можливості експорту у березні-червні очікуються на рівні 8,7 млн. тонн.

У лютому в України почалась посівна компанія. За даними того ж джерела, станом на 1 березня посів ранніх ярих зернових культур проведений на площі 25,1 тис.га, в тому числі в АР Крим - 23,5 тис.га, Запорізькій – 0,6 тис.га, Херсонській – 0,5 тис.га та Миколаївській областях – 0,5 тис. га. Щодо озимих, то 93% посівів знаходяться в доброму та задовільному стані - повідомляє Мінагрополітики.

Внутрішні ціни на кукурудзу зазнали коливань у лютому від мінімальної ціни на початку місяця 1570 грн/т до максимальної ціни місяця у 2000 грн/т, й закінчили місяць з пониженням до відмітки 1950 грн/т. Ціни на пшеницю 6-го класу зросли з мінімальної ціни на початку місяця 1940 грн/т, до максимальної на кінць місяця – 2120 грн./т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Наразі курс української гривні до долару США стабілізувався на рівні 9,0-9,50. Враховуючи, що у лютому він наближався до 12 грн/дол., можливий певний відкат внутрішніх цін. Особливо це стосується ситуацій, коли через політичну й економічну нестабільність трейдери різко піднімали ціни для закриття поточних "палаючих" контрактів. Розповсюдження посівної компанії на усю територію України також може створити тиск на ціни, через реалізацію аграріями запасів зерна для фінансування польових робіт. У той же час, у березні можна сподіватися на подальше укріплення цін, за підтримки зростання цін за світовому ринку. Також, варто не забувати, що зерно на зберіганні представляє собою "товарну валюту", тому що усі ціни з часом перераховуються через новий курс гривні до долара США.