Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в березні 2014 року

Міністерство сільського господарства США (USDA) в своєму березневому звіті з оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE) прогнозувало невелике, але все ж зростання світового виробництва зернових, що стримало зростання світових цін в середині березня. В свою чергу, Міжнародна рада по зерну (IGC) також прогнозує невелике, в розмірі 1 млн. тонн, зростання виробництва до 1967 млн.т у 2013/14 МР, але й дає прогноз по зниженню на 18 млн. тонн, до 1949 млн. тонн у наступному 2014/15 МР. Зокрема, прогноз по виробництву пшениці скорочено на 9 млн. тонн. Позитивна динаміка залишається тільки у прогнозах щодо виробництва кукурудзи, яке, не дивлячись на загальне зниження виробництва зернових, матиме тенденцію до зростання. На внутрішні ціни в Україні, в першу чергу, впливав курс гривні до долару США, який на кінець березня досягнув відмітки 11 грн.

Зниження прогнозів світового виробництва на наступний 2014/15 МР пов’язано зокрема з тим, що бразильські фермери переживають найсильнішу посуху за останнє десятиліття, а американські борються з сухою та морозною погодою. За даними Світових прогнозів погоди для сільського господарства за останні 180 діб на поля Німеччини випало на 49% менше опадів, ніж зазвичай.

В Індії,за даними видання TheCropSite, не залежно від економічного розвитку та зростання врожайності, частина населення продовжить голодувати в наслідок неефективно організованої торгівлі та відсутності потужностей по зберіганню зерна. В свою чергу в Канаді, де в наслідок рекордного врожаю спостерігалися деякі логістичні проблеми, уряд продовжує вдосконалювати систему обробки та транспортування зерна для підвищення в довгостроковій перспективі потенціалу, передбачуваності, планування та звітності для всіх сторін у ланцюгу постачань. Не зважаючи на субсидіювання китайських фермерів, за даними ChinaDaily, ціна вітчизняної пшениці на внутрішньому ринку становіть 2610 юанів за тонну (біля $418), в той час, як ціна імпортованої з США пшениці зі схожими показниками якості та після митного оформлення складає 2200 юанів за тонну (біля $352).

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну в березні зазнав різноспрямованих коливань від 262 пунктів на початку березня до максимальних у березні 269 пунктів сьомого березня, далі до мінімальних у березні 260 пунктів з 12 по 17 березня, та закінчив місяць на рівні 267 пунктів. Також варто відзначити, що максимум досягнутий в березні найвищій з 01.08.2013. Зростання зазнали і субіндекси по всім зерновим за виключенням сої. Найбільше зростання с початку місяця на 16 пунктів (7%) до рівня 250 пунктів спостерігалось у субіндексу пшениці. Субіндекси кукурудзи та ячменю виросли на 9 та 6 пунктів до 246 і 253 пунктів відповідно.

Котирування травневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в липні 2013 - березні 2014Котирування травневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в липні 2013 - березні 2014За даними видання Bloomberg сільськогосподарський індекс Standard & Poor для восьми сільськогосподарських найменувань, що публікується на Чиказькій біржі для інвесторів, з початку березня піднявся на 6,9%. Котирування на кукурудзяні ф’ючерси з постачанням у травні 2014 на Чиказькій біржі протягом березня зросли з $4,7 за бушель (приблизно $185 за тонну) на початку місяця до $5,03 за бушель (приблизно $198 за тонну) на кінець місяця. Травневі ф’ючерси на пшеницю також зросли з $6,32 за бушель (біля $232 за тонну) на початку березня до $6,95 за бушель (біля $255 за тонну) на кінець місяця, максимальне значення котирувань на зернову сягало $7,15 за бушель (приблизно $263 за тонну). За даними вищезгаданого видання котирування на пшеницю знаходяться на порозі найбільшого щоквартального приросту з вересня 2012 року.

За даними Agimoney з початку березня російські ціни на пшеницю підіймалися на $10 за тону на тиждень і на середину березня складали $295 за тонну, проти $270 за тонну в лютому. Крім світової тенденції зростання цін, та бажання фермерів призупинити продажі з ослабленням рубля, ціни були підтримані трейдерами, які для виконання своїх зобов'язань поставляли зерно з Росії замість України, побоюючись зриву постачань.

Ескалація напруженості між великими експортерами пшениці – Росією та Україною, яка також є третім світовим експортером кукурудзи в Чорноморському регіоні, приводить як побоюванням, щодо підтримання Україною темпів експорту, так і до зростання цін на зернові. Видання Mondaqопублікувало загальну інформацію про актуальну ситуацію з портами в Україні. В зоні конфлікту знаходяться 5 із 18 портів України. Це порти Севастополь, Керч, Євпаторія, Феодосія та Ялта – через них пройшло лише 10% вантажів у 2013 році. Що стосується структури відвантаження зернових в лютому 2014 року, то термінали Одеської портової зони обробили 58,5% обсягів експорту зерна на зовнішні ринки, термінали Миколаївської області - 32,2%, а термінали Севастополя - 3,6 %. Також відмічається, що морські страховики не оголосили українські морські простори зоною ризику у зв’язку з подіями на Кримському півострові.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України весняно-польові роботи відбуваються у звичному режимі і у визначені терміни. Так, на початок квітня ранніх ярих зернових та зернобобових культур вже посіяно 86% до прогнозу, тобто на  площі 2385 тис.  гектарів. Розпочато посів кукурудзи, який проведено на площі 12 тис. гектарів.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні впродовж березня підтримували світову тенденцію зростання, яка була підсилена зростанням обмінного курсу гривні до долара США. Так, ціна на пшеницю 6-го класу на початку місяця дорівнювалась 2170 грн/т, а закінчила місяць на рівні 2390 грн/т (зростання на 10%). У березні ціна на пшеницю 3-го класу (група А) порівняно з лютим поточного року зросла на 23% і склала 2490 грн/т. Ціна на кукурудзу на кінець березня склала 2300 грн/т, продемонструвавши зростання на 400 грн за тонну або 20% (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Очікування щодо стабілізації обмінного курсу на рівні 9,0-9,5 грн не виправдалися - протягом березня офіційний курс української гривні до долару США зріс з 9,70 до 10,95 грн, тобто на 13%. Порівнюючи зростання внутрішніх цін в відсотках можна зробити висновок, що зростання цін на пшеницю 6 класу не компенсувало падіння обмінного курсу, тоді коли ціни на пшеницю 3-го класу й на кукурудзу зросли на більший відсоток, ніж курс гривні до долару. Враховуючи світову тенденцію до зростання цін на пшеницю й очікування зменшення врожаю у 2014 році, можна очікувати подальше зростання внутрішніх закупівельних цін на продовольчу пшеницю. Світові ціни на кукурудзу зростають повільніше, тому внутрішні ціни більше підтримуються зростанням обмінного курсу й поточними потребами трейдерів задовольнити підписані контракти. Це відноситься й до фуражної пшениці, яка фактично конкурує з кукурудзою.