Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в травні 2014 року

31 травня в США офіційно закінчився 2013/2014 маркетинговий рік і світ починає жити новими орієнтирами світового виробництва на 2014/15 маркетинговий рік. Нові орієнтири наступні: світове виробництво зернових в наступному маркетинговому році очікується на рівні 1954 млн. тонн по прогнозам Міністерства сільського господарства США (USDA), що всього на 1% нижче результатів рекордного 2013/14 МР. Виробництво пшениці очікується на рівні 697 млн. тонн, фуражних зернових - 1257 млн. тонн. Прогнози Міжнародної Ради по зерну (IGC) на 2014/15 МР дещо нижчі і знаходяться на рівні 1937 млн. тонн загального світового виробництва зернових. За прогнозами Ради виробництво пшениці очікується на рівні 694 млн. тонн, кукурудзи - 955 млн. тонн.

В середині травня Міністерство сільського господарства США (USDA) оприлюднило попередні підсумки 2013/14 МР, світове виробництво зернових в якому склало 1983 мільйона тонн, в тому числі 714 млн. тонн пшениці та 1269 млн. тонн фуражних зернових.

Канадське видання The Western Producer висвітлює думку експертів USDA про те, що Китаю, як одному з найбільших світових імпортерів зернових, потрібно поліпшити прозорість статистичних даних для світових експертів. Також експерти розповідають про складності отримання даних з Туреччини, Ірану, Іраку і Сирії.

Американська пшенична асоціація (US Wheat Associates) підсумовує результати 2013/14 МР року. Попередні підсумки станом на 15 травня демонструють видатні об’єми експортованої та підготовленої до експорту пшениці всіх класів, які складають 31,8 млн. тонн. Це на 16% більше, ніж загальний експорт у 2012/13 МР, що складав 27,4 млн. тонн, і на 11% більше, ніж середній за п'ять років обсяг експорту, який дорівнював 28,5 млн. тонн. Обсяг продажів виріс для чотирьох з шести класів американської пшениці. Не дивлячись на такі успіхі Сполучених Штатів, інформаційний ресурс Agrimoney висловлює припущення щодо можливості Європейського Союзу стати найбільшим в світі експортером пшениці у наступному 2014/15 МР.

Також Agrimoney повідомляє про збільшення експортних сподівань Росії, яка за даними міністра сільського господарства країни, планує збільшити обсяги експорту зернових на 3 млн. тонн до 25 млн. тонн у 2014/15 МР, який почнеться у липні. Видання також інформує про те, що станом на середину травня, російські фермери змогли запозичити "тільки" 75 млрд. рублів (біля $2 млрд) для весняних посівів і польових робіт, що на 11% нижче порівняно з минулим роком. За даними цього джерела, банки Росії стурбовані високою заборгованістю фермерів та зростанням прострочених кредитів, в результаті фінансові установи збільшили процентні ставки, посилили вимоги для забезпечення кредитів, і подовжили час розгляду кредитних заявок. Багато фермерів не мають ліквідної застави і не можуть отримати кредити під заставу майбутнього врожаю.

Варто відзначити, що розвиток мережі кооперативних елеваторів сприятиме зменшенню подібних проблем в сусідній Україні. Також розвиток вищезгаданої мережі в Україні направлений на вирішення інфраструктурних проблем и проблем зберігання подібних тим, що за даними The Crop Site переживає Індія, де виробництво пшениці може досягти 100 мільйонів тонн до 2016/17 МР від рівня близько 93,5 млн. тонн у 2012/13МР. Однак, ці об’єми не є достатніми для забезпечення продовольчої безпеки країни і Індія потребує поліпшення врожайності, розвитку інфраструктури, в тому числі потужностей для зберігання зернової.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну почав місяць на відмітці 265 пунктів. Максимального значення у 269 пунктів він сягав 9 та 13 травня, найнижче за місяць значення у 263 пункти він продемонстрував 16 й 27 травня, та на ньому завершив місяць. Порівняно з квітнем індекс GOI в кінці місяця знизився на 3%. Зниження також зазнали субіндекси на ячмінь, пшеницю та кукурудзу, на 4%, 5% і 6% відповідно.

На Чиказькій товарній біржі (CME Group) найнижче котирування з березня місяця на кінець травня продемонстрували липневі ф’ючерси на кукурудзу, які закінчили місяць на відмітці $4,69 за бушель (біля $185 за тонну), в той час, коли на початку місяця котирування липневих ф’ючерсів було $5,07 за бушель (приблизно $200 за тонну), а максимум на початку місяця складав $5,17 за бушель (біля $204 за тонну).

Котирування травневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в серпні 2013 - травні 2014Котирування травневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в серпні 2013 - травні 2014Тенденцію падіння котирувань продемонстрували й липневі ф’ючерси на пшеницю. Починаючи місяць з котирування у $7,1 за бушель ($261 за тонну), далі на початку місяця відбулося збільшення до $7,39 за бушель ($272 за тонну), травень вони закінчили на рівні $6,29 за бушель ($231 за тонну).

Видання CNBC розглядає причини падіння цін на пшеницю та кукурудзу до 12 тижневого мінімуму. За даними видання, після досягнення десятимісячних максимумів, ф'ючерси на кукурудзу впали нижче $4,70 за бушель ($185,03 за тонну). За думкою експертів видання, подібні коливання виникли на тлі поліпшення погоди, покращення посівного сезону та наявності у конкуруючих експортерів великого запасу і можливості запропонування гарної ціни на зернову, а також зниженням внутрішнього попиту, в тому числі за рахунок зниження попиту зернових для годування з причини падіжу свиней та великої рогатої худоби в наслідок смертельного вірусу.

В Україні травень демонструє виправдання найоптимістичніших прогнозів, щодо експорту зернових, так станом на 2 червня 2014 року за даними Міністерства аграрної політики та продовольства України обсяги експортованих та підготовлених до експорту зернових складають 32,1 млн тонн (пшениці – 9,3 млн тонн, ячменю – 2,4 млн тонн та кукурудзи – 20,0 млн тонн).

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю 6-го класу почали травень на рівні 2800 грн/т, закінчили на рівні 2690 грн/т, ціновий максимум місяця всього на 10 грн. перевищував ціну початку місяця. Варто відзначити, що котирування на пшеницю на Чиказькій біржі за травень знизились майже на 12%, в той час, як внутрішня закупівельна ціна в Україні знизилась на 4% (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Обмінний курс української гривні до долару США стабілізувався на рівня 11,80-12,00 грн. Світові ціни у травні впали до рівня двомісячної давності. Новий маркетинговий рік почнеться з 1 липня, трейдери чекають на зерно нового врожаю. Усі ці фактори мають призвести до падіння внутрішніх закупівельних цін на зернові в червні місяці.