Огляд зернового ринку в травні 2014 року

31 травня в США офіційно закінчився 2013/2014 маркетинговий рік і світ починає жити новими орієнтирами світового виробництва на 2014/15 маркетинговий рік. Нові орієнтири наступні: світове виробництво зернових в наступному маркетинговому році очікується на рівні 1954 млн. тонн по прогнозам Міністерства сільського господарства США (USDA), що всього на 1% нижче результатів рекордного 2013/14 МР. Виробництво пшениці очікується на рівні 697 млн. тонн, фуражних зернових - 1257 млн. тонн. Прогнози Міжнародної Ради по зерну (IGC) на 2014/15 МР дещо нижчі і знаходяться на рівні 1937 млн. тонн загального світового виробництва зернових. За прогнозами Ради виробництво пшениці очікується на рівні 694 млн. тонн, кукурудзи - 955 млн. тонн.

В середині травня Міністерство сільського господарства США (USDA) оприлюднило попередні підсумки 2013/14 МР, світове виробництво зернових в якому склало 1983 мільйона тонн, в тому числі 714 млн. тонн пшениці та 1269 млн. тонн фуражних зернових.

Канадське видання The Western Producer висвітлює думку експертів USDA про те, що Китаю, як одному з найбільших світових імпортерів зернових, потрібно поліпшити прозорість статистичних даних для світових експертів. Також експерти розповідають про складності отримання даних з Туреччини, Ірану, Іраку і Сирії.

Американська пшенична асоціація (US Wheat Associates) підсумовує результати 2013/14 МР року. Попередні підсумки станом на 15 травня демонструють видатні об’єми експортованої та підготовленої до експорту пшениці всіх класів, які складають 31,8 млн. тонн. Це на 16% більше, ніж загальний експорт у 2012/13 МР, що складав 27,4 млн. тонн, і на 11% більше, ніж середній за п'ять років обсяг експорту, який дорівнював 28,5 млн. тонн. Обсяг продажів виріс для чотирьох з шести класів американської пшениці. Не дивлячись на такі успіхі Сполучених Штатів, інформаційний ресурс Agrimoney висловлює припущення щодо можливості Європейського Союзу стати найбільшим в світі експортером пшениці у наступному 2014/15 МР.

Також Agrimoney повідомляє про збільшення експортних сподівань Росії, яка за даними міністра сільського господарства країни, планує збільшити обсяги експорту зернових на 3 млн. тонн до 25 млн. тонн у 2014/15 МР, який почнеться у липні. Видання також інформує про те, що станом на середину травня, російські фермери змогли запозичити "тільки" 75 млрд. рублів (біля $2 млрд) для весняних посівів і польових робіт, що на 11% нижче порівняно з минулим роком. За даними цього джерела, банки Росії стурбовані високою заборгованістю фермерів та зростанням прострочених кредитів, в результаті фінансові установи збільшили процентні ставки, посилили вимоги для забезпечення кредитів, і подовжили час розгляду кредитних заявок. Багато фермерів не мають ліквідної застави і не можуть отримати кредити під заставу майбутнього врожаю.

Варто відзначити, що розвиток мережі кооперативних елеваторів сприятиме зменшенню подібних проблем в сусідній Україні. Також розвиток вищезгаданої мережі в Україні направлений на вирішення інфраструктурних проблем и проблем зберігання подібних тим, що за даними The Crop Site переживає Індія, де виробництво пшениці може досягти 100 мільйонів тонн до 2016/17 МР від рівня близько 93,5 млн. тонн у 2012/13МР. Однак, ці об’єми не є достатніми для забезпечення продовольчої безпеки країни і Індія потребує поліпшення врожайності, розвитку інфраструктури, в тому числі потужностей для зберігання зернової.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну почав місяць на відмітці 265 пунктів. Максимального значення у 269 пунктів він сягав 9 та 13 травня, найнижче за місяць значення у 263 пункти він продемонстрував 16 й 27 травня, та на ньому завершив місяць. Порівняно з квітнем індекс GOI в кінці місяця знизився на 3%. Зниження також зазнали субіндекси на ячмінь, пшеницю та кукурудзу, на 4%, 5% і 6% відповідно.

На Чиказькій товарній біржі (CME Group) найнижче котирування з березня місяця на кінець травня продемонстрували липневі ф’ючерси на кукурудзу, які закінчили місяць на відмітці $4,69 за бушель (біля $185 за тонну), в той час, коли на початку місяця котирування липневих ф’ючерсів було $5,07 за бушель (приблизно $200 за тонну), а максимум на початку місяця складав $5,17 за бушель (біля $204 за тонну).

Котирування травневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в серпні 2013 - травні 2014Котирування травневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в серпні 2013 - травні 2014Тенденцію падіння котирувань продемонстрували й липневі ф’ючерси на пшеницю. Починаючи місяць з котирування у $7,1 за бушель ($261 за тонну), далі на початку місяця відбулося збільшення до $7,39 за бушель ($272 за тонну), травень вони закінчили на рівні $6,29 за бушель ($231 за тонну).

Видання CNBC розглядає причини падіння цін на пшеницю та кукурудзу до 12 тижневого мінімуму. За даними видання, після досягнення десятимісячних максимумів, ф'ючерси на кукурудзу впали нижче $4,70 за бушель ($185,03 за тонну). За думкою експертів видання, подібні коливання виникли на тлі поліпшення погоди, покращення посівного сезону та наявності у конкуруючих експортерів великого запасу і можливості запропонування гарної ціни на зернову, а також зниженням внутрішнього попиту, в тому числі за рахунок зниження попиту зернових для годування з причини падіжу свиней та великої рогатої худоби в наслідок смертельного вірусу.

В Україні травень демонструє виправдання найоптимістичніших прогнозів, щодо експорту зернових, так станом на 2 червня 2014 року за даними Міністерства аграрної політики та продовольства України обсяги експортованих та підготовлених до експорту зернових складають 32,1 млн тонн (пшениці – 9,3 млн тонн, ячменю – 2,4 млн тонн та кукурудзи – 20,0 млн тонн).

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю 6-го класу почали травень на рівні 2800 грн/т, закінчили на рівні 2690 грн/т, ціновий максимум місяця всього на 10 грн. перевищував ціну початку місяця. Варто відзначити, що котирування на пшеницю на Чиказькій біржі за травень знизились майже на 12%, в той час, як внутрішня закупівельна ціна в Україні знизилась на 4% (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Обмінний курс української гривні до долару США стабілізувався на рівня 11,80-12,00 грн. Світові ціни у травні впали до рівня двомісячної давності. Новий маркетинговий рік почнеться з 1 липня, трейдери чекають на зерно нового врожаю. Усі ці фактори мають призвести до падіння внутрішніх закупівельних цін на зернові в червні місяці.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2018 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.