Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в червні 2014 року

В червні, переважно на тлі сприятливої для сільськогосподарських культур погоди, прогнози світового виробництва зернових на 2014/15 маркетинговий рік порівняно с травневими стали більш оптимістичнішими. Так, Міжнародна рада по зерну (IGC) збільшила прогноз виробництва на 12 млн. тонн до 1949 млн. тонн, що всього на 2% нижче тогорічного рекордного врожаю. Як повідомлялось раніше, Міністерство сільського господарства США (USDA) збільшило свій прогноз на 6 млн. тонн до 1960 млн. тонн, що також майже дорівнює попередньому рекорду. На півдні України почались жнива ранніх зернових, в першу чергу ячменю. В цьому році в Україні також очікується рекордний врожай, хоча попередні оцінки Міжнародної ради по зерну демонструють зменшення виробництва на 6 млн тонн проти 2013 року.

За даними Міжнародної ради по зерну завдяки тому, що виробництво пшениці та кукурудзи випереджає попит, світові запаси зерна (за винятком рису) до кінця 2014/15 МР зростуть до 15-річного максимуму з кінця сезону 1999-2000 й складуть 412 млн. тонн.

Котирування вересневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в березні-липні 2014Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в березні-липні 2014Збільшення прогнозів щодо нового врожаю та попередній рекордний врожай впливає на ціни на зернові. Так, котирування вересневих ф’ючерсів на пшеницю на Чиказький біржі в червні знизились з $6,31 за бушель ($232 за тонну) на початку місяця до $5,73 ($210 за тонну) на кінець місяця, котирування початку місяця було максимальним. Щодо кукурудзи, тенденція падіння котирувань на кукурудзу спостерігалась впродовж всього червня. Так, на початку місяця грудневі ф’ючерси торгувались по $4,55 за бушель ($179 за тонну), в останній день червня вони різко впали впродовж дня на 5% з $4,46 за бушель ($176 за тонну) до $4,25 за бушель ($167 за тонну), на цій відмітці й закінчили місяць.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол.США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну за останній тиждень червня знизився на 1%, з початку місяця зниження склало 3%. Його значення є на 9% нижчим порівняно з аналогічним місяцем попереднього року і на кінець червня 2014 року складає 255 пунктів. Субіндекси (GOI) також закінчили червень з пониженням. Субіндекс пшениці склав 232 пункти, він зазнав 4% зниження з початку місяця та 2% зниження порівняно з попереднім роком. Субіндекс ячменю на кінець місяця склав 236 пунктів, що на 1% нижче початку місяця, та на 27% нижче аналогічного значення попереднього року. Найбільше зниження продемонстрував субіндекс кукурудзи і закінчив місяць на відмітці 218 пунктів, що на 6% нижче початку місяця, та на 27% нижче аналогічного періоду минулого року.

Світове виробництво пшениці за оновленим прогнозом Міжнародної ради по зерну очікується на рівні 699,3 млн тонн, що більше в порівнянні з травневими прогнозами (694,1 млн тонн) і менше порівняно з 710,2 млн тонн зібраних торік. Україна має зібрати 20 млн тонн пшениці проти 22,3 млн тонн у 2013 році.

Зростають потреби в імпорті пшениці у Саудівської Аравії, це відбувається завдяки політиці відмови від підтримки вітчизняного виробництва, яке використовує велику кількість цінних запасів підземних вод. Так уповноважений по зерну орган Саудівської Аравії (GSFMO) 23 червня проінформував про закупку 780 тис тонн пшениці, для відвантаження між 10 вересня і кінцем листопада - таку інформацію оприлюднило видання Agrimoney.

Світове виробництво кукурудзи прогнозується на рівні 962,8 млн. тонн, що на 7,6 млн тонн більше, ніж прогнозувалось в минулому місяці. За даними Міжнародної ради, врожай кукурудзи в Україні зменшиться до 26,5 млн тонн проти 30,9 млн тонн минулому році.

Зокрема китайські фермери можуть зібрати 220 мільйонів тонн кукурудзи в 2014/15 МР, що більше 215 мільйонів тонн прогнозованих минулого місяця. Уряд Китаю офіційно заявив про намір розширювати мережу зерносховищ в країні, про це повідомило видання China People’s Daily. Повідомляється, що у 2014 і 2015 роках країна повинна побудувати нові об'єкти зберігання здатні вміщати 50 млн тонн зерна. Для досягнення таких результатів планується ввести інновації в фінансування будівництва, а саме направити на будівництво соціальний капітал. Також планується підтримка будівництва потужностей зі зберігання зерна з обладнанням для доробки в фермерських кооперативах країни та в великих спеціалізованих домашніх господарствах в основних зернових районах. За підсумками 2013 року виробництво зерна в Китаї зросло на 2,1% в порівнянні з роком раніше до майже 602 млн тонн - це був 10 рік поспіль збільшення врожаю в країні.

За даними аналітиків видання Agri.EU цього року врожай ячменю на корм худобі та для виробництва солоду в Європейському Союзі зменшиться, але буде достатнім для потреб країн Союзу. Деякі аналітики оцінюють майбутній врожай на рівні 53 млн. тонн порівняно з 59,6 млн. у минулому році. Асоціація по торгівлі зерном Coceral оцінює врожай ячменю ЄС у 2014 році у 56,4 млн тонн. Спостерігачі очікують менші врожаї ячменю у Великобританії, Іспанії та Скандинавії та більші врожаї культури в районах Західної Європи.

В червні італійські імпортери придбали 70 тис. тонн кукурудзи з Чорноморського регіону, включаючи Україну. Старий врожай зернової в портах Адріатики коштував $260 за тонну, ціна нового врожаю там же - $225 за тонну, про це повідомило видання Agri.EU

Джерело AGCanada повідомляє про наміри Бразильського уряду скасувати 10% мито, що поставляється за межами угоди Меркосур (Mercosur - економічний союз держав у Південній Америці). Бразилія - один з провідних світових імпортерів пшениці, була змушена в останні роки відкривати безмитні квоти для канадської та американської пшениці через погані врожаї сусідньої Аргентини, яка зазвичай була основним джерелом імпорту зерна Бразилії. Бразилія має внутрішній попит пшениці майже 11 млн тонн на рік, при самостійному виробництві від чотирьох до шести мільйонів тонн.

В Україні червень закінчив 2013/14 МР. За попередніми даними Держветфітослужби України, обсяги експортованого зерна у 2013/14 МР виправдали найоптимістичніші прогнози та закрилися на рівні 32,4 млн тонн (лише в  зерні), з яких пшениці – 9,4 млн тонн, кукурудзи – 20,1 млн тонн, ячменю – 2,5 млн тонн.

З початком жнив внутрішні закупівельні ціни в Україні знизились й на пшеницю 6-го класу склали 2250 грн/т, що на 13% нижче ціни початку місяця, яка складала 2600 грн/т. На пшеницю 3-го класу (група А) на кінець місяця - 2370 грн/т, що на 5% нижче ціни початку місяця, що складала 2500 грн/т (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). Наразі закупівлю кукурудзи врожаю 2013 року на СП "Нібулон" зупинено.

Початок жнив відзначився падінням цін на зерно в Україні. Окрім внутрішнього фактору (надлишок зерна), на падіння цін впливає зменшення котирувань на зернові в світі. Очікування хорошого врожаю в 2014/15 сезоні разом з рекордними перехідними залишками не дають підстави для зростання котирувань в короткостроковій перспективі. Окрім того, оцінки врожаю зерна (особливо кукурудзи) в Україні можуть зрости, що також негативно вплине як на внутрішні, так й на світові ціни. В поточній ситуації притримування продажів зерна, при наявності такої можливості у виробників, є однією з стратегій поведінки. Не варто забувати, що ціни на зерно залежать від курсу долару, який може з часом зрости.