Огляд зернового ринку в серпні 2014 року

В серпні обидва світових авторитетних джерела прогнозів сільськогосподарського виробництва збільшили свої оцінки об’ємів світового виробництва зернових. В середині серпня Міністерство сільського господарства (USDA) спрогнозувало загальне виробництво зернових в світі на рівні 1984 млн тонн, що всього на 4,4 млн тонн нижче рекорду попереднього маркетингового року, який складав 1988 млн тонн. За даними цього джерела в світі, зокрема, очікується рекордний врожай пшениці у розмірі 716,1 млн тонн.

В свою чергу Міжнародна рада по зерну (IGC) прогнозує об’єм світового виробництва зернових на рівні 1976 млн тонн, що на 17 млн тонн більше прогнозу попереднього місяця і не на багато нижче рекорду попереднього року, який за даними IGC складав 1992 млн тонн. Велика частина збільшення оцінок світового врожаю пшениці до рівня 713 млн тонн відбулась завдяки покращенню прогнозу врожаю в Китаї, ЄС і Росії.

Врожай кукурудзи є також вищим за попередні прогнози й очікуються на рівні 973 млн тонн завдяки рекордному врожаю в США на рівні 355 млн тонн і перегляду у бік підвищення виробництва зернової в Бразилії, ЄС і Україні.

В Канаді, навпаки, в поточному році не очікується рекордний врожай - про це, з посиланням на Статистичне Управління Канади, повідомило видання Global News. Зниження загального обсягу виробництва пшениці на національному рівні очікується на 26,2% відносно 2013 року до 27,7 млн ​​тонн, зниження врожаю рапсу очікується на 22,6% до 13,9 млн тонн. Виробництво ячменю, як очікується, знизиться на 30% до 7,2 млн тонн, падіння виробництва вівса очікується на 32,1% до 2,6 мільйона тонн. Одним із винятків стане виробництво соєвих бобів, яке, як очікується, досягне 5,9 млн тонн - перевищивши рекордні 5,2 млн тонн в минулому році.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол. США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол. США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну наприкінці серпня досяг чотирирічного мінімуму у 233 пункти, а 26 січня в наслідок падіння субіндексу сої навіть складав 231 пункт, на початок місяця його значення було 238 пунктів. Субіндекси GOI по пшениці і ячменю залишилися майже незмінними порівняно з минулим місяцем на рівні 219 пунктів. Зниження порівняно з минулим місяцем зазнали субіндеси кукурудзи та сої на 4% і 3% до 191 і 239 пунктів відповідно.

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в листопаді 2013 - серпні 2014Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в листопаді 2013 - серпні 2014На Чиказькій товарній біржі котирування грудневих ф’ючерсів пшениці почали і закінчили місяць на рівні $5,56 за бушель (біля $204 за тонну), максимальне котирування серпня складало $5,88 за бушель ($216 за тонну). Кукурудзяні грудневі ф’ючерси торгувались на початку місяця по $3,60 за бушель ($142 за тонну), закінчили місяць на рівні $3,64 за бушель ($143 за тонну). Максимальне місячне котирування ф’ючерсів зернової відзначилось на рівні $3,78 за бушель ($149 за тонну).  

The Wall Street Journal опублікував дані щодо намірів Китаю розвивати потужності по зберіганню зернових і збільшити їх ємність на 50 млн тонн до 2015 року. Так, за оцінками державних ЗМІ уряд в поточному маркетинговому році буде мати справу з 150 млн тонн врожаю зернових, які включають три найважливіших для Китаю сільськогосподарських культури: рис, пшеницю і кукурудзу. Ці об’єми в два рази більші тогорічних 75 млн тонн і додають тиск на зниження ціни.

Близько 70% споживання кукурудзи в Китаї доводиться на корм худобі, тому що споживання м'яса в країні різко зростає, а решта переробляється в сиропи або крохмали. На фоні очікуваного буму виробництва зернових в США, внутрішні ціни в яких майже досягли чотирирічного мінімуму, китайські внутрішні ціни залишаються зависокими завдяки субсидіям уряду. Подібна ситуація створює стимул для імпортування зернової китайськими торговцями. Так, в понеділок 25 серпня кукурудза на Китайській товарно-сировинній біржі (China's Dalian Commodity Exchange) торгувалася на позначці 2390 юанів ($388) за тонну порівняно з котируванням кукурудзи на Чиказькій товарній біржі приблизно $3,67 за бушель, що еквівалентно приблизно 890 юанів або $145 за тонну. Серед експертів навіть існує думка, що відхиленням 1,45 млн тонн американської кукурудзи, про яке повідомлялось раніше Китай намагався скоротити імпорт зернової в країну.

Ситуація конкуренції пошкодженої дощем європейської фуражної пшениці з кукурудзою на азіатському ринку досліджувалася виданням Yahoo! News. За думкою експертів даного джерела азіатські імпортери фуражного зерна очікують приплив дешевої фуражної пшениці з України та Франції, зниження якості пшениці відбулося в наслідок сильних дощів в Європі на початку літа.

Азіатські виробники кормів можуть бути зацікавлені в придбанні фуражної пшениці, оскільки вона має більш високий вміст білка, ніж кукурудза. Так, кукурудза має рівень білка близько 8%, у той час, як, навіть, пошкоджена дощем фуражна пшениця має в змісті 11% білка. Також тваринники стверджують, що промочена дощем пшениця простіше переварюється тваринами. Південна Корея, Таїланд і Філіппіни, швидше за все, імпортуватимуть фуражну пшеницю замість кукурудзи. За даними видання фуражна пшениця з України на азіатському ринку коштує близько $240 (145 фунтів) за тонну, включаючи перевезення в Азію, в порівнянні з американською кукурудзою, яка пропонується за близько $220 за тонну.

Авторитетне канадське видання Western Producer висвітлює ситуацію в агропромисловому секторі Росії, де фермери сильно залежать від кредитів для фінансування циклів зернових культур і вимушені швидко продавати врожай, що сприяє зниженню цін. Два найбільший кредитора в агропромисловому секторі Росії - Сбербанк Росії і Россельхозбанк, були додані в список санкцій ЄС, що закрило їм доступ до ринків капіталу ЄС. Россельхозбанк знаходиться в списку санкцій США. Як повідомлялось раніше станом на середину травня, російські фермери змогли запозичити "тільки" 75 млрд. рублів (біля $2 млрд) для весняних посівів і польових робіт. Заборгованість фермерів зростає і за даними Центрального банку Росії, борг в сільськогосподарському секторі та секторі рослинництва Росії станом на 1 липня поточного року склав $35 млрд в рублевому еквіваленті.

В Україні за даними Міністерства аграрної політики та продовольства станом на 01 вересня обмолочено близько 9,8 млн га, намолочено 35,6 млн тонн зерна. Практично завершено збирання ранніх зернових та зернобобових культур, які обмолочені з площі 9,6 млн га з яких зібрано 35,2 млн тонн збіжжя. Розпочато збирання пізніх зернових культур, зокрема кукурудза зібрана на площі 15 тис га, намолочено – 42 тис тонн.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на пшеницю 3-го класу (групи А) почали місяць на відмітці 2390 грн/т, а закінчили на ціні 2700 грн/т, що на 310 грн/т більше максимальної ціни минулого місяця. Пшениця 6-го класу на початку місяця коштувала 2140 грн/т, що на 70 грн/тонна вище максимуму попереднього місяця, наприкінці серпня ціна піднялась до 2200 грн/т. Кукурудзу на початку серпня в портах закуповували по 1800 грн/т, в кінці місяця ціна піднялась до 1850 грн/тонна. Усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв.

Девальвація гривні, що продовжилась в серпні (27.08.2014 обмінний курс досягнув історичного рекорду 13,89 грн/дол), збільшила ціни на внутрішньому ринку. На зовнішніх ринках ціни залишаються стабільно низькими. Фактор можливої подальшої девальвації гривні все ще залишаться актуальним, тому стримання продажів зерна може допомогти "індексувати" ціни продажу в гривнях. Щодо тенденції валютних цін на зовнішніх ринках, то наразі котирування знаходяться в боковому тренді. Найближчі місяці мають показати, куди підуть ціни - вгору, або далі вниз.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.