Огляд зернового ринку в вересні 2014 року

Світовий ринок зернових в вересні впевнено демонструє наміри на досягнення другого поспіль світового рекорду з виробництва зернових. Так, згідно з оновленим в вересні прогнозом Міжнародної ради по зерну (IGC) новий орієнтир виробництва зернових в світі знаходиться на рівні 1983 млн тонн, що складає 99,5% від об’єму тогорічного рекордного врожаю, який станом на вересень поточного року вищезгаданим джерелом оцінено у 1993 млн тонн. За прогнозами іншого авторитетного джерела прогнозів - Міністерства сільського господарства США (USDA) в поточному році може буде досягнутий світовий рекорд виробництва пшениці - біля 720 млн тонн, що на 5,9 млн тонн має перевищити результати 2013/14 МР. В Україні продовжуються жнива пізніх зернових й технічних культур. На кінець вересня зібрано майже 42 млн тонн зернових й понад 7 млн тонн соняшнику.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол. США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол. США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну, як і у попередньому місяці, продовжив падіння і зі значення у 233 пункти на початку місяця знизився на 18 пунктів і на кінець місяця склав 215 пунктів. Найнижче значення індексу у 213 пунктів спостерігалось 26 вересня. Впродовж вересня також зазнали зниження всі субіндекси (GOI). Найбільше, на 13%, з 239 до 208 пунктів порівняно з попереднім місяцем, знизився субіндекс сої. На 9% та 5% знизились субіндекси кукурудзи та ячменю відповідно. Найменше зниження на 1% до 217 пунктів зазнав субіндекс пшениці.

Котирування грудневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в грудні 2013 - вересні 2014Котирування грудневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в грудні 2013 - вересні 2014Зниження котирувань грудневих ф’ючерсів відбулося й на Чиказькій біржі. Так, котирування кукурудзи впродовж вересня впали з $3,63 до $3,2 за бушель ($143 до $126 за тонну). Щодо пшениці, грудневі ф’ючерси цієї зернової також зазнали падіння з $5,55 за бушель до $4,78 за бушель (з $204 за тонну до $176 за тонну).

Зокрема в Росії світова тенденція падіння цін на зернові підтримується міжнародними санкціями. Видання Business Recorder констатує, що російські ціни на пшеницю впали з $240 за тонну до $236 за тонну в кінці вересня. Загалом обсяг експорту російського зерна в вересні, ймовірно, складе 3,7 млн ​​тонн, замість раніше очікуваних 4,2 млн тонн.

Авторитетне видання Agrimoney наприкінці вересня опублікувало побоювання експертів щодо якості врожаю канадської пшениці, де протягом вересня місяця зернові були пошкоджені в наслідок надмірної вологи і ранніх заморозків, а також несвоєчасного снігопаду в частинах Альберти. Як повідомлялось раніше, проблема пошкодження зернових вологою також актуальна в Європейському союзі та Україні.

Фермери Шотландії збільшують посіви ячменю, що було викликано зростаючим попитом на віскі в світі. Так, в Шотландії під зернові культури засіяно близько 500 тисяч гектарів, при цьому більше половини з цієї землі спрямовано на вирощування ярового ячменю, що є головним інгредієнтом шотландського віскі.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України станом на 30 вересня 2014 року зернові та зернобобові культури в країні обмолочено на площі 11,2 млн га (що складає 75%), при врожайності 3,74 т/га (у 2013 р. – 3,27 т/га) намолочено 41,8 млн тонн зерна в тому числі: кукурудзи – 5,6 млн тонн, гречки – 162 тис. тонн, проса – 172 тис. тонн. Соняшнику з площі 4,0 млн га (78% до прогнозу), намолочено 7,1 млн тонн, сої – 1,8 млн тонн з площі 920 тис. га (51%). Найвища врожайність зернових зафіксована у Хмельницькій області - 5,3 т/га, Черкаській області – 5,1 т/га, Чернівецькій області – 5,0 т/га та Вінницькій області - 4,9 т/га. Озимі зернові посіяно на площі 3,6 млн га або 48% до прогнозу (у 2013 р. – 2,4 млн га).

За інформацією Мінагрополітики, обсяги експортованих та підготовлених до експорту зернових складають 8,7 млн. тонн (пшениці – 5,1 млн тонн, ячменю – 2,9 млн тонн та кукурудзи – 621 тис. тонн).

Внутрішні закупівельні ціни в Україні підтримали тенденцію зниження, як і ціни на світовому ринку зернових. Однак, порівняно зі світовими, внутрішні ціни знизились не так сильно, як світові. Так, ціни на пшеницю 3-го класу (групи А) почали місяць на відмітці 2670 грн/т, а закінчили на мінімальній ціні місяця - 2600 грн/т, максимальна ціна була 2700 грн/т. Пшениця 6-го класу на початку місяця коштувала 2150 грн/т, наприкінці вересня ціна знизилась до 2100 грн/т. Кукурудзу на початку вересня в портах закуповували по 1850 грн/т, в кінці місяця ціна знизилась до 1820 грн/тонна. Усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв.

Падіння цін на зерно на міжнародних ринках й відносна стабілізація обмінного курсу гривні до долару призвели до незначного зменшення внутрішніх закупівельних цін в Україні. Напрямок руху котирувань ф'ючерсів наприкінці вересня - початку жовтня змінився в бік зростання, тому, можливо, в жовтні внутрішні закупівельні ціни зростуть (за умови, що не відбудеться зміцнення обмінного курсу гривні).

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.