Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в листопаді 2014 року

В листопаді, в прогнозах Світової ради по зерну очікується зростання світового виробництва зернових на 2 млн тонн порівняно з попереднім прогнозом до 1990 млн. тонн. Врожай пшениці прогнозується на рівні 717 млн тонн, або на 1 млн тонн нижче попереднього прогнозу. А врожай кукурудзи очікується на рівні 982 млн тонн, що на 2 млн тонн вище попереднього прогнозу. В Україні зібрано майже 63 млн тонн зерна, що дорівнює рекорду попереднього року.

Інше авторитетне джерело - Міністерство сільського господарства США (USDA) загальний прогноз виробництва зернових в світі залишило на рівні 1993 млн тонн. USDA прогнозує незначне, на 1,26 млн тонн, зниження світового виробництва пшениці до 719,86 млн тон, але цей об’єм залишається на 5 млн тонн вище, ніж у попередньому році.

Експерти авторитетного видання The Western Producer розмірковують щодо Росії, у 2014 році країна отримала 104 млн тонний врожай зернових. Видання публікує припущення, що у 2015 році внаслідок поганих погодних умов урожай зерна в Росії може знизитися до менш ніж 90 млн тонн, у тому числі 50 млн тонн пшениці.

Видання Black Sea Grain опублікувало побоювання, щодо якості твердої пшениці в Канаді, де в наслідок надмірних опадів в поточному сезоні очікується біля 70% врожаю зернової 3-го класу, в той час, як звичайно врожай твердої пшениці в своїй більшості складається з твердої пшениці 1-2 класу.

Видання The Indian Express розмірковує про шкоду зниження світових цін на зернові для індійських фермерів, які за останні 10 років скористалися як збільшенням виробництва, так і високими цінами реалізації сільськогосподарської продукції, що призвело до зростання доходів сільського населення та зниження рівня бідності в країні. Однак, в наслідок поточного зниження цін на зернові, експерти видання прогнозують початок кризи сільськогосподарського виробництва в країні.

Пакистан ввів 20 відсотків ввізного мита на пшеницю, щоб підтримати вітчизняних виробників, такі дані опублікувало видання Daily Times.

Більше 40% орних земель Китаю потерпає від деградації, серйозно знижуючи потенціал країни по виробництву продуктів харчування для найбільшого світового населення, такі дані опублікувало видання China Daily. Багаті чорноземи в північно-східній провінції Хейлунцзян, яка є частиною житниці Китаю, виснажені, а сільськогосподарські угіддя на півдні Китаю потерпають від підкислення. Деградовані землі, як правило, включають в себе ґрунт, який страждає від зниження родючості, ерозії, зміни кислотності і наслідків зміни клімату, а також від накопичення забруднюючих речовин. Зростання чисельності населення і прискорення урбанізації в Китаї руйнують орні землі країни і загрожують продовольчій безпеці. Китай, який повинен нагодувати близько 1,4 мільярда чоловік населення, за результатами другого національного земельного кадастру, опублікованого в грудні 2013 року, має банк орних земель у розмірі 135,4 млн. га.

Ціни FOB на кукурудзу в 2013 і 2014 роках, дол. США/т (джерело: IGC)Ціни FOB на пшеницю в 2013 і 2014 роках, дол. США/т (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну почав місяць на рівні 228 пунктів, закінчив з пониженням на 3 пункти на відмітці у 225 пунктів. Найвище значення у 230 пунктів спостерігалось впродовж листопада двічі - 11 й 13 листопада. Найнижче значення індексу GOI - 223 пункти спостерігалось 19 листопада. Субіндекси GOI ячменю та кукурудзи за листопад зросли на 3% кожен порівняно з початком місяця і на кінець місяця склали 225 і 196 пунктів відповідно. Субіндекс GOI на пшеницю з початку місяця виріс на 2% і на кінець місяця склав 228 пунктів. Зниження на 2% зазнав субіндекс сої, який на кінець листопада склав 218 пунктів.

Котирування березневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в березні - листопаді 2014Котирування березневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) в березні - листопаді 2014На Чиказькій товарній біржі (CME Group) котирування березневих ф’ючерсів на пшеницю впродовж листопада мали різнонаправлені коливання і закінчили місяць на максимальній відмітці $5,77 за бушель або $112 за тонну. Березневі котирування кукурудзи після підвищення до $3,99 за бушель ($157 за тонну), що відбулося 12 листопада, зазнали зниження і закінчили місяць на рівні $3,85 за бушель або біля $152 за тонну.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України станом на 26 листопада в країні з 98% площ намолочено 62,6 млн тонн зернових і зернобобових культур, що майже дорівнює рекорду попереднього року, який складав 63 млн. тонн. Середня врожайність склала 4,33 т/га, проти 4,05 т/га у 2013 році. За даними вищевказаного джерела станом на 25 листопада обсяги експортованих та підготовлених до експорту зернових склали 14,9 млн тонн, що на 2,3 млн тонн перевищує обсяги експорту на кінець листопада минулого року, які дорівнювали 12,6 млн тонн.

Внутрішні закупівельні ціни на зернові в листопаді мали тенденцію зростання. Так, ціна на пшеницю 6-го класу почала місяць на мінімальному рівні 2380 грн/т, закінчила на рівні 2600 грн/т. Ціна на пшеницю 3 класу (групи А) впродовж листопада зросла з 2700 грн/т на початку місяця до 2950 грн/т на кінець. Ячмінь з початку місяця закуповували по мінімальній ціні 2400 грн/т, наприкінці по максимальній – 2500 грн/т. Ціни на кукурудзу почали місяць на рівні 1980 грн/т, закінчили на рівні 2350 грн/т. Усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв.

В грудні зростання цін, скоріш за все, уповільниться. В першу чергу це пов'язано з відносною стабілізацією обмінного курсу на рівні 16-16,5 грн за долар США. В друге, світові котирування на кукурудзу зупинили ріст й в листопаді майже не змінилися. Котирування на пшеницю зростають на новинах про паршивий стан озимих посівів, тому внутрішні ціни на пшеницю можуть продовжити ріст. В той же час, на варто забувати, що наближається період новорічних свят, коли ділова активність традиційно знижується.