Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в січні 2015 року

Двохмільярдний прогноз виробництва зернових в світі в січні 2015 року в своєму прогнозі опублікувала Міжнародна Рада по Зерну (IGC). Зокрема 717 млн тонн пшениці та 992 млн тонн кукурудзи згідно даних цього авторитетного джерела слід очікувати у 2014/15 МР. Майже таку саму оцінку світового врожаю зернових в січні зробило інше авторитетне джерело - Міністерства сільського господарства США (USDA). Так, згідно опублікованого звіту з оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE) обсяг виробництва зернових в світі складе 1 999,3 млн тонн. Зокрема 723 млн тонн пшениці та 988 млн тонн кукурудзи.

Також, як повідомлялось раніше, станом на січень в Україні було зібрано рекордний врожай зернових та зернобобових культур в обсязі 63,8 млн тонн, тому числі пшениці - 24,1 млн тонн, кукурудзи - 28,45 млн тонн, ячменю зібрано 9,1 млн тонн. Через також рекордні темпи експорту, в січні уряд України прийняв міри для стабілізації зернового ринку країни, підписавши меморандум з гравцями зернового ринку.

В свою чергу Росія прийняла інші мери для стабілізації внутрішнього зернового ринку, експерти видання Bloomberg констатують, що податок, що введений в Росії на експорт зернових призведе до його скорочення, зробивши його менш конкурентоспроможним на міжнародних ринках.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Хоча Міжнародна Рада по Зерну також збільшила показник глобального попиту, прогноз перехідних залишків на кінець 2014/15 маркетингового року підвищено на 3 млн тонн до 432 млн тонн, що на 30 млн тонн більше, ніж рік тому. Це є найвищим значенням з середини 1980-х років. Тому, зворотною стороною рекордного врожаю стало падіння світових цін на зернові, так індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC) зазнав падіння на 15 пунктів з 224 пунктів на початку місяця до 209 в кінці. Зниження зазнали і субіндекси зернових культур: субіндекс пшениці у січні знизився з 226 до 200 пунктів, кукурудзи зі 197 до 182, ячменю з 232 до 218.

Котирування березневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування березневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування на зернові на Чиказькій товарній біржі також знизилися. Зокрема, котирування травневих ф’ючерсів пшениці з початку січня знизились з $5,85 за бушель ($215 за тонну) до $4,95 за бушель ($182 за тонну). Березневі ф’ючерси кукурудзи з котирування у $3,96 за бушель ($156 за тонну) на початку січня знизилися до $3,70 за бушель ($146 за тонну) в кінці місяця.

В зв’язку з падінням цін на кукурудзу, фермери шукають варіанти виробництва альтернативних культур. Експерти видання The wall street journal розмірковують над зростанням експорту сорго, обсяг поставок якого із США в Китай за перші 11 місяців 2014 підскочив до 5,7 млн тонн на суму $1,3 млрд порівняно з приблизно 362 000 тонн роком раніше. До 2013 року Китай закупав тільки невелику кількість сорго із США, які є найбільшими в світі виробниками і експортерами сорго.

На думку аналітиків, американське сорго набирає обертів зокрема з Китаєм, тому що США продає не генетично модифіковані сорти культури, тобто менше ризик нормативних порушень, як ті, що вдарили по експорту кукурудзи. Також в Китаї імпорт сорго на відміну від імпорту кукурудзи не підлягає квотуванню.

Видання BBC news Europe повідомляє, що Європейський парламент прийняв новий закон про надання державам більшої гнучкості в питаннях виробництва геномодіфікованої сільськогосподарської продукції. Новий закон поширюється тільки на сільськогосподарські культури і не поширюється на використання ГМ культур в кормах для тварин, які опосередковано можуть увійти в харчовий ланцюг людини.

На даний час в ЄС вирощується тільки ГМ тип кукурудзи MON 810. Хоча Євро депутати і міністри погодилися надати державам більше гнучкості, вчені ЄС будуть, як і раніше, грати ключову роль в дозволах. ГМ-культури широко використовується в США та Азії, але багато європейців побоюються їх впливу на здоров'я і дику природу. ГМ продукція - це одне з найскладніших питань на переговорах ЄС-США щодо угоди про вільну торгівлю.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні, мали тенденцію протилежну світовій. Від початку до кінця січня зросли на всі види зернових. Так, ціна на пшеницю 6-го класу збільшилась з 3250 грн/т до 3420 грн/т, на пшеницю третього класу (групи А) з 3550 грн/т до 3800 грн/т, на ячмінь з 2880 грн/т до 3120 грн/т, на кукурудзу з 2950 грн/т до 3000 грн/т (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). Однак, падіння гривні нівелювало це зростання.

Впродовж лютого тенденція підвищення цін в гривні залишиться. Головною причиною є нестабільність курсу національної валюти, тому в перерахунку на долар США ціни, скоріш за все, будуть знижуватися або залишатися на одному рівні. Однак, тримати зерно в якості "валюти" для подальшого продажу все ж може зберегти кошти виробників від знецінювання.