Огляд зернового ринку в січні 2015 року

Двохмільярдний прогноз виробництва зернових в світі в січні 2015 року в своєму прогнозі опублікувала Міжнародна Рада по Зерну (IGC). Зокрема 717 млн тонн пшениці та 992 млн тонн кукурудзи згідно даних цього авторитетного джерела слід очікувати у 2014/15 МР. Майже таку саму оцінку світового врожаю зернових в січні зробило інше авторитетне джерело - Міністерства сільського господарства США (USDA). Так, згідно опублікованого звіту з оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE) обсяг виробництва зернових в світі складе 1 999,3 млн тонн. Зокрема 723 млн тонн пшениці та 988 млн тонн кукурудзи.

Також, як повідомлялось раніше, станом на січень в Україні було зібрано рекордний врожай зернових та зернобобових культур в обсязі 63,8 млн тонн, тому числі пшениці - 24,1 млн тонн, кукурудзи - 28,45 млн тонн, ячменю зібрано 9,1 млн тонн. Через також рекордні темпи експорту, в січні уряд України прийняв міри для стабілізації зернового ринку країни, підписавши меморандум з гравцями зернового ринку.

В свою чергу Росія прийняла інші мери для стабілізації внутрішнього зернового ринку, експерти видання Bloomberg констатують, що податок, що введений в Росії на експорт зернових призведе до його скорочення, зробивши його менш конкурентоспроможним на міжнародних ринках.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Хоча Міжнародна Рада по Зерну також збільшила показник глобального попиту, прогноз перехідних залишків на кінець 2014/15 маркетингового року підвищено на 3 млн тонн до 432 млн тонн, що на 30 млн тонн більше, ніж рік тому. Це є найвищим значенням з середини 1980-х років. Тому, зворотною стороною рекордного врожаю стало падіння світових цін на зернові, так індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC) зазнав падіння на 15 пунктів з 224 пунктів на початку місяця до 209 в кінці. Зниження зазнали і субіндекси зернових культур: субіндекс пшениці у січні знизився з 226 до 200 пунктів, кукурудзи зі 197 до 182, ячменю з 232 до 218.

Котирування березневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування березневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування на зернові на Чиказькій товарній біржі також знизилися. Зокрема, котирування травневих ф’ючерсів пшениці з початку січня знизились з $5,85 за бушель ($215 за тонну) до $4,95 за бушель ($182 за тонну). Березневі ф’ючерси кукурудзи з котирування у $3,96 за бушель ($156 за тонну) на початку січня знизилися до $3,70 за бушель ($146 за тонну) в кінці місяця.

В зв’язку з падінням цін на кукурудзу, фермери шукають варіанти виробництва альтернативних культур. Експерти видання The wall street journal розмірковують над зростанням експорту сорго, обсяг поставок якого із США в Китай за перші 11 місяців 2014 підскочив до 5,7 млн тонн на суму $1,3 млрд порівняно з приблизно 362 000 тонн роком раніше. До 2013 року Китай закупав тільки невелику кількість сорго із США, які є найбільшими в світі виробниками і експортерами сорго.

На думку аналітиків, американське сорго набирає обертів зокрема з Китаєм, тому що США продає не генетично модифіковані сорти культури, тобто менше ризик нормативних порушень, як ті, що вдарили по експорту кукурудзи. Також в Китаї імпорт сорго на відміну від імпорту кукурудзи не підлягає квотуванню.

Видання BBC news Europe повідомляє, що Європейський парламент прийняв новий закон про надання державам більшої гнучкості в питаннях виробництва геномодіфікованої сільськогосподарської продукції. Новий закон поширюється тільки на сільськогосподарські культури і не поширюється на використання ГМ культур в кормах для тварин, які опосередковано можуть увійти в харчовий ланцюг людини.

На даний час в ЄС вирощується тільки ГМ тип кукурудзи MON 810. Хоча Євро депутати і міністри погодилися надати державам більше гнучкості, вчені ЄС будуть, як і раніше, грати ключову роль в дозволах. ГМ-культури широко використовується в США та Азії, але багато європейців побоюються їх впливу на здоров'я і дику природу. ГМ продукція - це одне з найскладніших питань на переговорах ЄС-США щодо угоди про вільну торгівлю.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні, мали тенденцію протилежну світовій. Від початку до кінця січня зросли на всі види зернових. Так, ціна на пшеницю 6-го класу збільшилась з 3250 грн/т до 3420 грн/т, на пшеницю третього класу (групи А) з 3550 грн/т до 3800 грн/т, на ячмінь з 2880 грн/т до 3120 грн/т, на кукурудзу з 2950 грн/т до 3000 грн/т (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). Однак, падіння гривні нівелювало це зростання.

Впродовж лютого тенденція підвищення цін в гривні залишиться. Головною причиною є нестабільність курсу національної валюти, тому в перерахунку на долар США ціни, скоріш за все, будуть знижуватися або залишатися на одному рівні. Однак, тримати зерно в якості "валюти" для подальшого продажу все ж може зберегти кошти виробників від знецінювання.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2018 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.