Огляд зернового ринку у лютому 2015 року

В лютому місяці 2015 року двохмільярдний обсяг світового виробництва зернових в 2014/15 МР прогнозують як Міністерство сільського господарства США (USDA) у своєму звіті з оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE), так і Міжнародна рада по зерну (IGC). Великі врожаї зібрали в ЄС, СНД та США, невелике зниження врожаїв спостерігалось в Канаді, Австралії, на Близькому Сході, в Азії та Африці. Зокрема IGC констатує, що наприкінці 2014/15 МР світові перехідні залишки зернових можуть досягти найвищого рівня за останні 30 років, не зважаючи на значне зростання попиту.

Згідно даних IGC в світовій структурі споживання зернових на продовольчі потреби йде 35%, на кормові цілі - 47% від світового споживання, для промислових потреб використовуються 18% зерна.

Світове виробництво пшениці USDA прогнозує на рівні 725 млн тонн, IGC - на рівні 719 млн тонн. Світове виробництво кукурудзи обидва авторитетні джерела прогнозів передбачають на рівні біля 992 млн тонн.

Питання з відмовою Китаю від партії геномодифікованої кукурудзи зі Сполучених Штатів, що виникло на початку минулого року і в лютому мало свої відголоски, так видання AGProfessional констатує, що в Китаї збільшується попит на американське сорго, що приносить користь як американським фермерам, так і виробникам насіння. Прогнозується, що внутрішня закупівельна ціна для американських фермерів на сорго сезону 2014/15 року, який закінчується в серпні становитиме $3,80 за бушель (біля $150 за тонну), що на $0,15 за бушель (або $6 за тонну) більше прогнозованої ціни на кукурудзу, яка очікується на рівні $3,65 за бушель ($144 за тонну). В свою чергу, видання АВС опублікувало дані щодо попиту на фуражний ячмінь в Західній Австралії, який завдяки закупівлям Китаю став настільки високим, що останнім часом ціни на нього іноді були вищими, ніж на продовольчу пшеницю.

Завдяки зниженню цін на американську пшеницю вперше з вересня Єгипет погодився купити пшеницю з США. Країна, що займає перше місце світі з імпорту пшениці, купила 290 тис. тонн американською твердої пшениці за середньою ціною $273,11 за тонну. На думкою експертів видання AgWeb Єгипет прагне використати 100 мільйонів доларів кредитної лінії від США для покупки американського зерна. Американська пшениця була непривабливою на міжнародних ринках в цьому сезоні на тлі зміцнення долара і подорожчання вартості перевезення до Північної Африки в порівнянні з європейськими постачальниками.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Лише на 4 пункти, з 208 на початку місяця до 212 пунктів на кінець лютого, збільшився індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC). Щодо субіндексів найбільше зростання спостерігалось у субіндексу сої, який протягом лютого зріс на 11 пунктів до 213 пунктів. Субіндекс пшениці в кінці місяця склав 200 пунктів, що всього на 1 пункт більше, ніж на початку місяця. Зниження впродовж лютого зазнали субіндекси кукурудзи і ячменю з 182 до 181 пункту та з 219 до 211 пунктів відповідно.

Котирування травневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування травневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування травневих ф'ючерсів пшениці в лютому на Чиказькій товарній біржі мали різнонаправлені коливання від $4,98 за бушель ($183 за тонну) на початку місяця до максимальних $5,36 за бушель ($197 за тонну) в середині. Закінчили місяць котирування на рівні $5,00 за бушель ($184 за тонну). Березневі ф'ючерси кукурудзи на початку лютого котирувались по $3,70 за бушель ($146 за тонну), максимальне котирування у $3,91 за бушель ($154 за тонну) було досягнуто 9 лютого. Лютий місяць котирування кукурудзи закінчили на рівні $3,78 за бушель ($149 за тонну), тобто з невеликим збільшенням відносно цін на початок місяця.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства станом на 5 березня 2015 року обсяги експортованих та підготовлених до експорту зернових в Україні складали 25,03 млн тонн , зокрема пшениці – 9,4 млн тонн, ячменю – 3,9 млн тонн та кукурудзи – 11,5 млн тонн. Таким чином експорт на початок березня складає приблизно 40% від врожаю зернових та зернобобових культур 2014 року.

Внутрішні закупівельні ціни на зернові в Україні в лютому слідували коливанням, які були визначені коливанням курсу американського долару до гривні. Так, ціна на пшеницю 6-го класу почала місяць з мінімальних 3500 грн/т, з 24 по 27 лютого знаходилась на максимальній відмітці 4800 грн/т, закінчила місяць з незначним пониженням до 4700 грн/т. Ціна на пшеницю 3-го класу (групи А) почала місяць з мінімальних 3850 грн/т, з 24 по 27 лютого знаходилась на максимальному рівні 5100 грн/т, і закінчила місяць з незначним пониженням до 5000 грн/т. Ціна на ячмінь на початку місяця знаходилась на мінімальному рівні – 3220 грн/т, в ті самі дні, що і ціна на пшеницю досягла максимального за місяць рівня у 4700 грн/т, закінчила місяць з незначним пониженням на рівні 4600 грн/т. Ціна на кукурудзу також зросла з мінімуму початку місяця – 2980 грн/т до максимальних у лютому 4400 грн/т з 23 по 26 лютого і закінчила місяць з незначним пониженням – 4200 грн/т.(ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Світові ціни на зерно знаходяться під тиском рекордних перехідних залишків. Внутрішні закупівельні ціни в Україні стрімко змінюються в залежності від від курсу долару, який в березні буде знаходитися під адміністративним контролем НБУ. Тому, в березні можливо зменшення внутрішніх цін в гривневому еквіваленті. Подальший розвиток подій залежіть від спроможності уряду утримувати обмінний курс на відносно низькому рівні, а також очікувань щодо врожаю 2015 року, у першу чергу озимої пшениці.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2018 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.