Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в березні 2015 року

2 млрд тонн і 1,99 млрд тонн такі очікування обсягу світового врожаю в березні опублікували Міжнародна рада по зерну (IGC) і Міністерство сільського господарства США (USDA) відповідно. Так, USDA в березні прогнозувало виробництво пшениці в обсязі 724,8 млн тонн, кукурудзи майже 990 млн тонн. В свою чергу, IGC очікує врожай пшениці на рівні 719 млн тонн, кукурудзи - 990 млн тонн. В березні Міжнародна рада по зерну також опублікувала прогноз на наступний 2015/16 МР. Згідно даних цього джерела світове виробництво зернових в наступному році зменшиться до 1937 млн тонн, у т.ч. 709 млн тонн пшениці та 941 млн тонн кукурудзи.

Наприкінці березня видання The Wall Street Journal поширило інформацію про те, що за декілька років, компанія Cofco (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corp - Китайська Національна корпорація Зернових, Олійних та Харчових продуктів) витратила пару мільярдів доларів для того, щоб скупити австралійські поля цукрової тростини, французькі виноградники і бразильські соєві пасовища, що допомогло їй стати одною з найбільших у світі харчових компаній. В минулому році виручка Cofco оцінювалась у $63,3 млрд. Тепер, Cofco вивчає пропозиції найбільшого у світі експортера сільськогосподарської продукції - США. Маловідома в світі, але широко поширена в Китаї, Cofco може стати китайською відповіддю американському гіганту Cargill Inc (Каргілл). Так, угоди з Nidera і Noble Agri Ltd вже принесли декілька елеваторів в Чикаго і Мілуокі.

Після оподаткування урядом Росії експортних поставок, експорт пшениці в березні порівняно з минулим роком впав в два рази. За оцінками експертів, зниження експорту може досягнути 65%. За офіційними даними, у лютому, коли податок набув чинності, експорт зернових в країні впав на 45%. Експерти цього видання Bloomberg відмічають, що поточна тенденція скорочення експорту пшениці Росією являє собою поворот міжнародного бізнесу, оскільки в минулому році обсяги світових поставок пшениці Росією поступалися тільки обсягам США, Канади та Франції. Наразі багато покупців російського зерна перейшли на поставки європейських продавців, ціни яких знизились в наслідок ослаблення євро.

В той же час, обсяг експорту пшениці Сполученими Штатами знизився до найнижчою за останні 25 років відмітки - американський експорт за тиждень, що завершився 19 березня впав до найнижчого з 1990 року рівня і, за урядовими даними, склав 102,3 тис тонн/тиждень. Це створює проблеми для американських фермерів, ціна за продукцію яких в світі зросла в наслідок зростання курсу долару. Крім того, після двох поспіль рекордних світових врожаїв, експортери збивають ціни один одного в спробі збільшення своїх поставок, коли внутрішні витрати виробництва вже відносно високі.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)В березні продовжилась тенденція зниження індексу цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (IGC). З початку місяця він знизився на 9 пунктів з 210 пунктів на початку місяця до 201 в кінці місяця. Це на 5% нижчий ніж у лютому поточного року і на 25% нижче аналогічного показника минулого року. Зниження зазнали і усі субіндекси GOI. Зокрема, субіндекс пшениці впродовж березня знизився з 198 пунктів до 197 пунктів. Незначно знизився субіндекс кукурудзи з 181 пункту до 180 пунктів. На п'ять пунктів знизився субіндекс ячменю з 210 до 205 пунктів.

Котирування травневого ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування травневого ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Травневі ф'ючерси пшениці і кукурудзи на Чиказькій біржі мали різнанаправлені коливання. Так ф'ючерси пшениці закінчили березень з підвищенням, їх котирування впродовж місяця зросли з $5 за бушель ($184 за тонну) до $5,36 за бушель ($197 за тонну). В свою чергу, котирування ф'ючерсів кукурудзи впродовж березня знизились з $3,87 за бушель ($148 за тонну) на початку місяця, до $3,76 за бушель ($152 за тонну).

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України станом на 3 квітня 2015 року посів ранніх зернових культур в країні проведений на площі 1,54 млн га, або 67% до прогнозу. В минулому році на початок квітня було засіяно 2,4 млн гектарів або 86% до прогнозу. Обстеження посівів озимих культур станом ту же дату показало, що із отриманих сходів озимих зернових на площі 7,9 млн га (це складає 99 % до посіяних), в доброму та задовільному стані знаходиться 6,8 млн га або 86%, в слабкому – 1,1 млн га або 14%, загинуло - 19,4 тис. га або 0,2%.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на всі зернові мали тенденцію зниження. Пшеницю 3-го класу (групи А) на початку місяця закуповували по максимальній за місяць ціні 4650 грн/т, в кінці березня ціна склала 3900 грн/т. Максимальна ціна на пшеницю 6-го класу була на початку березня і складала 4350 грн/т, в кінці місяця вона знизилась до 3600 грн/т. Ячмінь також на початку місяця закуповували по максимальній ціні у 4450 грн/т, в кінці ціна на зернову складала 3750 грн/т. Ціна на кукурудзу впродовж березня також зазнала зниження з максимальної у 3850 грн/т до 3500 грн/т в кінці місяця. Усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв.

Зменшення обмінного курсу з висот 30-40 в лютому до рівня 23-25 гривень за долар США в березні відразу вплинуло на внутрішні закупівельні ціни на зерно. На міжнародному ринку котирування не виходять з бокового тренду - перспективи врожаю нового сезону є ще невизначеними, в той час коли дефіциту зерна врожаю 2014/15 немає. В Україні темпи посівної ярових культур є повільнішими, ніж в минулому році, через відносно низькі температури. Можливо, через це традиційний тиск на ціни на зерно з початком весняної посівної не є таким сильним. В квітні перспективи врожаю нового сезону 2015/16 як в Україні, так й в світі, стануть більш зрозумілими. Від них і буде залежати динаміка цін на зерно.