Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в червні 2015 року

В червні завершився 2014/15 МР, підсумки року в своїй статті опублікував Міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко. Він констатував, що Україна у році, що закінчився отримала рекордні 64 млн тонн збіжжя. Із них, станом на останній день маркетингового року, експортовано понад 34,6 млн тонн. Це ще один рекордний показник сезону 2014/15 і експорту українського зерна загалом. На новий зерновий сезон Міністерство аграрної політики та продовольства, незважаючи на песимістичні прогнози міжнародних експертів, дає оптимістичну оцінку - Україна намолотить близько 60 млн тонн зернових культур.

Авторитетні джерела прогнозів, а саме Міжнародна рада по зерну (IGC) і Міністерство сільського господарства США (USDA) передбачають світовий врожай на рівні 1966 млн тонн і 1998 млн тонн відповідно. Зокрема врожай пшениці очікується USDA на рівні 722 млн тонн. IGC на 11 млн тонн менш оптимістичніша і очікує врожай пшениці в світі в новому 2015/16 МР на рівні 711 млн тонн. Прогнози щодо виробництва кукурудзи в світі у обох джерел також відрізняються і складають майже 990 млн тонн і 963 млн тонн відповідно.

Червень був багатий на великі світові події. Так, видання BBC повідомило про запуск першого супутника Європейської програми спостереження Землі вартістю кілька мільярдів євро, що вийшов на орбіту. Відомий як Sentinel-2а, супутник був відправлений на ракеті Вега (Vega) з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Місія супутника полягає у фотографуванні поверхні планети у видимому і інфрачервоному світлі. Його спостереження будуть охоплювати явища від зростання мегаполісів до руйнівних наслідків стихійних лих, таких як землетруси. Але Sentinel-2а також матиме особливу роль у моніторингу зростання світових продовольчих культур. Сенсор його камери був розроблений, таким чином, щоб виявити дуже конкретні довжини хвиль світла, які докладно можуть визначити стан здоров'я рослин. Ці данні повинні надати Міжнародним агенціям сільського господарства і продовольства попереднє повідомлення про погані врожаї і потенціал голоду на планеті.

В свою чергу видання Theguardian повідомило про підписання угоди про вільну торгівлю між Китаєм та Австралією. Угода має розширити доступ на ринок Китаю для австралійської яловичини і вина, водночас відкриваючи ринки австралійців для китайських автовиробників і виробників електроніки.

Експерти видання Agrimoney розмірковували про наслідки введення Росією експортного мита на зернові. Мито, в основному вдарило по експортним поставкам твердої пшениці. На початку червня тверда пшениця торгувалась на рівні від 15 тис до 20 тис рублів за тонну (біля $269-$359 за тонну по середньому комерційному курсу), за розрахунками Agrimoney.com податок на експорт склав від 2000 до 4500 рублів за тонну, що еквівалентно $37-83.

Експерти видання Bloomberg прогнозують небувало високий врожай кукурудзи в Бразилії цього маркетингового року - до 52 млн тонн в порівнянні з 48,4 млн тонн в минулому році. Вони висловлюють свої побоювання щодо обмеженого потенціалу портів Бразилії, що може перешкоджати фермерам експортувати кукурудзу, а також щодо тиску таких обсягів виробництва на світові ціни.

Видання The Wall Street Journal констатує, що, за даними уряду країни, зусилля Єгипту по зменшенню своєї залежності від закордонних закупівль пшениці починають окупатися. Очікується скорочення залежності в наступному фінансовому році, починаючи з липня. Так, в поточному році близько 50% пшениці було куплено на внутрішньому ринку, в порівнянні з приблизно 36% у попередньому фінансовому році. У найближчі пару років до 70% закупівель зернової, що субсидуються урядом можуть поставлятися місцевими фермерами.

Побоювання, що несвоєчасні дощі в лютому і березні можуть скоротити виробництво пшениці, особливо сортів з високим вмістом білка, які використовуються для виробництва піци і пасти. Не дивлячись на великі залишки пшениці в країні, це підштовхнуло індійських підприємців до складання угод з імпорту 500 тис тонн пшениці класу преміум із Австралії, про це повідомило видання Reuters.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Для світового ринку зернових червень буде відмічений, як місяць можливої зміни цінової тенденції на зернові. Найбільш знаменними були останні дні червня, коли ціни на зернові на Чиказькій біржі досягли максимальних значень з початку 2015 року. На кінець червня котирування ф'ючерсів на пшеницю склали $6,15 за бушель або $226 за тонну, котирування ф'ючерсів на кукурудзу стрибнули до $4,32 за бушель або $170 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Щодо індексу цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) протягом червня він збільшився на 19 пунктів - з 192 пунктів на початку місяця до 211 пунктів в кінці місяця. Зростання спостерігалось зокрема і у субіндексів GOI. Субіндекс пшениці збільшився з 182 пунктів до 201 пункту, субіндекс кукурудзи виріс з 178 до 198 пунктів, субіндекс ячменю збільшився з 196 пунктів до 203. Ці значення перевищують значення минулого місяця, але вони все ще від 9% до 13% нижчі ніж в аналогічному періоді минулого року.

Внутрішні закупівельні ціни в портах України наприкінці червня, на відміну від попереднього місяця, вчасно зреагували на світовий стрибок цін і на кінець місяця зросли до максимального в місяці значення. У той же час, на відміну від світових не досягли максимального значення за 2015 рік, а залишаються майже на найнижчому рівні за 2015 рік (максимальний стрибок цін на зернові, обумовлений коливанням курсу долару в Україні відбувався в лютому 2015 року). На кінець місяця ціна на пшеницю 3-го класу (групи А) склала 3250 грн/т, або $155 за тону згідно курсу НБУ, на пшеницю 6-го класу - 3150 грн/т, або $150 за тонну згідно курсу НБУ; ціна на ячмінь дорівнювала ціні на кукурудзу і складала 3200 грн/т або $152 за тонну згідно курсу НБУ (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Наприкінці червня в Україні вже почались жнива ранніх зернових, врожай яких очікується на рівні попереднього року. Світові тенденції на підвищення цін ще не закріпилися, тому в липні внутрішні закупівельні ціни скоріш за все будуть стагнувати, або навіть знижуватися, через тиск на ринок зерна нового врожаю.