Огляд зернового ринку в липні 2015 року

В липні авторитетні джерела прогнозують різні тенденції. Міжнародна рада по зерну прогнозує збільшення врожаю порівняно з попереднім прогнозом - за даними цього джерела світовий врожай зернових буде на рівні 1970 млн тонн, тобто на 4 млн тонна більше попереднього прогнозу. Зокрема прогноз виробництва пшениці знаходиться на рівні 710 млн тонн, кукурудзи на рівні 966 млн тонн. Міністерство сільського господарства США (USDA) в липні прогнозує зменшення обсягів світового врожаю зернових  порівняно з попереднім прогнозом на 0,64 млн тонн і передбачає їх на рівні майже 1997 млн. тонн, що на 27 млн тонн вище прогнозів Міжнародної ради по зерну. В Україні жнива ранніх зернових наближаються до завершення - на кінець липня зібрано майже 28 млн. тонн зерна.

Прогноз USDA щодо виробництва пшениці майже не змінився порівняно з попереднім прогнозом і склав біля 722 млн тонн. Обсяг виробництва кукурудзи прогнозується на рівні 987 млн тонн, що на 2,19 млн тонн менше попереднього прогнозу.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) мав протилежну тенденцію ніж у червні. Так, впродовж липня індекс GOI знизився на 17 пунктів з 210 на початку місяця до 193 в кінці місяця. Зниження зазнали субіндекси GOI на всі зернові культури. Найбільшого зниження на 28 пунктів зазнав субіндекс пшениці: з 201 до 173 пунктів. На 20 пунктів, з 198 на початку місяця до 178 в кінці місяця, знизився субіндекс GOI кукурудзи. Найменше, зниження на 12 пунктів, з 203 пунктів на початку липня до 191 пункту в кінці місяця, зазнав індекс GOI на ячмінь.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015На Чиказькій біржі котирування ф’ючерсів пшениці впродовж місяця знизились на 20% порівняно з початком місяця і склали $4,93 за бушель ($181 за тонну), що на $10 менше, ніж на аналогічну дату минулого року. Котирування ф’ючерсів на кукурудзу мало дещо іншу динаміку, так на початку місяця ф’ючерси кукурудзи котирувались по $4,31 за бушель ($170 за тону) 13 липня котирування досягли максимуму і склали $4,51 за бушель ($178 за тону), далі котирування кукурудзи зазнали зниження і на кінець місяця склали $3,81 за бушель ($150 за тону). Це на $8 більше, ніж на кінець липня 2014 року.

Внутрішні закупівельні ціни на зернові в липні почали місяць на мінімальній відмітці, в середині місяця досягли максимуму і на кінець зазнали невеликого зниження, за виключенням ціни на пшеницю 3 класу (групи А) та кукурудзу - максимальна ціна на ці культури продержалась до кінця місяця.

На початку місяця пшениця 3 класу (групи А) коштувала 3250 грн/т, що було мінімальною ціною місяця, в кінці місяця ціна на зернову досягла максимальної відмітки 3470 грн/т, на якій продержалась до кінця місяця. Ціна на кукурудзу мала таку саму тенденцію: на початку місяця мінімальна ціна на кукурудзу складала 3150 грн/т, з середини до кінця місяця ціна продержалась на максимальному рівні 3350 грн/т.

Пшениця 6-го класу на початку місяця коштувала 3150 грн/т, і це була мінімальна ціна місяця, в середині місяця вона досягла максимуму у 3420 грн/т і закінчила липень з невеликим пониженням до 3370 грн/т. Ціна на ячмінь коливалась подібно до ціни на пшеницю 6-го класу і почала місяць з мінімальної відмітки у 3200 грн/т, в середині місяця досягла максимуму у 3470 грн/т, закінчили місяць з пониженням до 3450 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України станом на 31 липня в країні ранні зернові та зернобобові культури обмолочено на площі 8 млн га або 78% прогнозу, поточна  урожайність складає 3,42 т/га. Намолочено 27,3 млн тонн зерна нового врожаю, що майже дорівнює тогорічним обсягам. Пшениці намолочено 19,8 млн тонн, ячменю намолочено 6,9 млн тонн, жита - 139 тис тонн. Найбільший вал зерна отримали у Одеській – 2,9 млн тонн, Дніпропетровській – 2,6 млн тонн, Миколаївській та Запорізькій по 2,3 млн тонн, Херсонській -2,1 млн тонн та Харківській -2 млн тонн областях. Понад 1 млн тонн зерна намолотили у Донецькій, Кіровоградській, Вінницькій, Полтавській, Київській, Черкаській та Хмельницькій областях.

За даними того ж джерела, обсяги експортованих та підготовлених до експорту зернових складають 2,8 млн. тонн, що перевищує тогорічні темпи експорту майже на 0,7 млн. тонн. Зокрема експортовано і підготовлено до експорту пшениці – 940 тис. тонн, ячменю – 833 тис. тонн та кукурудзи – 103 тис. тонн.

Перспективи хорошого врожаю зерна в світі (як й в Україні) не дали цінам продовжити позитивний тренд попереднього місяця. Котирування ф'ючерсів на товарі біржі повернулися до рівня травня-червня. Цінові індекси вийшли за нижню межу п'ятирічного коридору. В таких умовах прогнози напрямку цін є досить песимістичними.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2018 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.