Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в серпні 2015 року

Наприкінці серпня сировинний індекс Bloomberg Commodity, що включає 22 найменування сировини, досяг мінімального значення від 1999 року. Експерти пояснюють таке падіння очікуванням спаду китайської економіки. Щодо прогнозів експертів авторитетних джерел до обсягів виробництва зернових в світі, то і Міністерство сільського господарства США (USDA) і Міжнародна Рада по зерну (IGC) прогнозують збільшення врожаїв порівняно з попередніми прогнозами. Так, USDA очікує світовий врожай більший за 2 млрд тонн, IGC прогнозує обсяг світового виробництва на рівні 1988 млн тонн.

Зокрема, експерти Міжнародної ради по зерну констатують, що перехідні залишки зернових в поточному році можуть досягнути 29-річного максимуму і скласти 447 млн тонн. Вони також вважають, що в поточному році може бути встановлений рекорд обсягів виробництва сорго за 20 років. Врожай пшениці очікується на рівні від 720 до 726 млн тонн. Прогнозний обсяг виробництва кукурудзи знаходиться в межах від 968 до 986 млн тонн.

В серпні авторитетне видання Agrimoney повідомило про перемогу в Єгипетському тендері української пшениці. Державний оператор та імпортер зернових Єгипту (GASC) протягом двох днів наприкінці місяця придбав 55000 тонн пшениці у зернотрейдера Venus. Ціна пшениці склала $177,20 за тонну, за винятком фрахту ($13,6 за тонну). Вказана ціна нижча на $5,79 за пропозицію, яку Venus пропонував на українську пшеницю в попередньому тендері GASC, таким чином зернотрейдер знизив ціну партії на $318000 протягом 24 годин. Найближчими конкурентами української пшениці в вищезгаданому тендері були Франція з пропозицією $185,74 за тонну та Росія з пропозицією $181,98 за тонну.

Вищезгадане джерело повідомило також про те, що вперше з 1960 року Іран в поточному півріччі задовольніться внутрішніми обсягами виробництва пшениці і не буде імпортувати зернову. Гарантовані закупівлі пшениці у місцевих фермерів перевищать 8 млн тонн. Експерти видання вважають, що відсутність іранського імпорту стане ще одним ударом по міжнародному ринку пшениці.

Про завершення збиральної кампанії у Євросоюзі повідомило видання Agweek. Найоптимістичніші оцінки обсягів врожаю експерти роблять для Франції на рівні 39-40 млн тонн. Якість французької пшениці краще, ніж у минулому році, за винятком вмісту білка, зміст якого біля 11,1 %, як у минулому році. У другого за величиною виробника Європейського Союзу - Німеччини, очікується урожай на 5% нижче минулорічного на хорошому середньому рівні у 26,4 млн. Третій за величиною виробник ЄС - Великобританія, в наслідок дощу протягом останнього тижня серпня може отримати деякі проблеми з якістю зернової. Більшість зернових мають вміст вологи від 15% до 21% і потребують сушіння. Оцінки врожаю пшениці у Великобританії в цьому році коливаються у діапазоні від 15,5 до 16,0 млн тонн, у порівнянні з минулорічними 16,6 млн тонн.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування ф’ючерсів на пшеницю і кукурудзу на Чиказькій біржі мали однакову тенденцію. Вони почали місяць на відмітці $5,05 за бушель ($186 за тонну) пшениці і $3,8 за бушель ($150 за тонну) кукурудзи. В кінці першої декади серпня котирування досягли свого максимуму $5,3 за бушель ($195 за тонну) пшениці і $4,01 за бушель ($158 за тонну) кукурудзи. Котирування понизились в кінці місяця до $4,86 за бушель ($179 за тонну) пшениці і $3,75 за бушель ($148 за тонну) кукурудзи.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж місяця мав схожу з біржовою тенденцію. На початку місяця він складав 192 пункти, в кінці першої декади досяг максимуму у 200 пунктів, закінчив місяць з пониженням до 186 пунктів. Субіндекси (GOI) пшениці, ячменю і кукурудзи також закінчили місяць з пониженням на рівні 167, 178 і 177 пунктів відповідно. Варто відмітити, що усі індекси вийшли за нижню межу коридору за останні 5 років.

В серпні міністр аграрної політики та продовольства України повідомив, що очікуваний поточний врожай в країні досягне 60 млн тонн. Без урахування окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей річні обсяги внутрішнього споживання дорівнюють 24-25 млн тонн. Загальну пропозицію зерна у поточному маркетинговому році включно з перехідними залишками в профільному міністерстві оцінюють на рівні 70 млн тонн. Таким чином планується вийти на рекордні показники з експорту зернових в поточному 2015/16 МР в розмірі 36 млн тонн.

В серпні в Україні завершились жнива ранніх зернових - отримано 37 млн тонн збіжжя. Також в країні стартувала збиральна кампанія кукурудзи та сої. На 31 серпня з перших 5 тис. га було зібрано 21 тис. т зерна кукурудзи, соя була зібрана з 77 тис. га й отримано 141 тис. тонн.

Внутрішні закупівельні ціни на зернові в Україні впродовж серпня знижувались від максимальних значень на початку місяця до мінімальних в кінці. Так, на початку місяця ціна на пшеницю 3 класу (групи А) складала 3420 грн/т, в кінці місяця – 3200 грн/т. Ціна на пшеницю 6-го класу на початку місяця складала 3320 грн/т, в кінці місяця – 3000 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Прогнози рекордного врожаю зерна в світі, а також рекордних перехідних залишків, справджуються. Тому котирування знаходиться на найнижчих значеннях за останні 5-6 років. Локальний тиск нового врожаю кукурудзи може спричинити зменшення внутрішніх закупівельних цін в вересні, навіть якщо світові залишаться на поточних рівнях.