Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в жовтні 2015 року

 Міністерство сільського господарства США (USDA) в жовтні дещо знизило прогнозний обсяг світового врожаю зернових, але він все ще більший за 2 мільярди тонн. Міжнародна рада по зерну (IGC) збільшила, порівняно з вересневим прогнозом, очікуваний обсяг світового збіжжя. За даними цього джерела, він складатиме 1999 млн тонн. Врожай пшениці в світі очікується на рівні від 726 млн тонн до майже 733 млн тонн; кукурудзи - від 970 млн тонн до 972,6 млн тонн. На кінець жовтня в Україні ще продовжуються жнива пізніх зернових, загалом вже зібрано 54,3 млн тонн.

Авторитетне видання Bloomberg повідомило про плани Ірану - другого за величиною споживача пшениці на Близькому Сході, експортувати 400 тис тонн зерна. В поточному сезоні на внутрішньому ринку Іран закупив 8,08 млн тонн пшениці, що на 1,4 млн тонн перевищує внутрішні закупівлі минулого року. За даними вищезгаданого джерела, посів пшениці в Росії ускладнюється в наслідок посушливої погоди, після кількох тижнів без дощу, сільськогосподарська техніка ламається при посіві озимої пшениці. Тим не менш, метеорологи, аналітики і виробники зернової, як і раніше, сподіваються, що ще є можливості для поліпшення ситуації, такі як, м’яка зима та весняні дощі. Подібна ситуація з посівом озимої пшениці в жовтні спостерігалась і в Україні.

Інше авторитетне видання The Western Producer опублікувало думку експертів щодо зниження врожаю пшениці у одного з найбільших експортерів – Австралії. В країні, порівняно з попередніми очікуваннями у 25,28 млн тонн, в наслідок посухи у вирішальній фазі розвитку врожаю зернової, що була пов'язана з синоптичним явищем - Ель-Ніньо, в жовтні прогнозується врожай на позначці 24 млн тонн.

The Times of India повідомило про те, що в середині жовтня уряд Індії збільшив ввізне мито на пшеницю з 10% до 25% строком до березня наступного року. Така міра запроваджена для зниження впливу падіння світових цін на збільшення імпорту пшениці в країну.

Про наміри відновити будівництво заводів по виробництву етанолу із кукурудзи в Китаї повідомило видавництво Reuters. На тлі побоювань за продовольчу безпеку в умовах зростання внутрішніх цін на кукурудзу Пекін заборонив виробництво етанолу з кукурудзи в кінці 2006 року. Китай третій за величиною виробник паливного етанолу після Сполучених Штатів і Бразилії, з обсягом виробництва 2,27 млн тонн у минулому році. За оцінками аналітиків, приблизно кожна п'ята частина бензину в країні в даний час змішується з етанолом. Місцеві органи влади пропонують будувати заводи по виробництву етанолу із кукурудзи в основному в північно-східних провінціях країни.

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, станом на 30 жовтня в Україні обмолочено 13,7 млн га або 93% від запланованих до збирання 14,7 млн га. Намолочено 54,3 млн тонн зерна при врожайності 3,97 т/га. Поточна врожайність дещо нижча за минулорічну, коли вона складала 4,12 т/га.

Лідером по обсягу намолоченого врожаю стала Харківська область, аграрії якої намолотили 4,2 млн тонн. На другому місці Полтавська область з врожаєм у 4,1 млн тонн. Трійку лідерів замикає Дніпропетровська область з 3,8 млн тонн збіжжя. Найвища урожайність зернових та зернобобових культур – 5,68 т/га у Черкаській області. З показниками врожайності у 5,39 т/га і 5,32 т/га Хмельницька і Полтавська області займають друге і третє місця відповідно.

Вже посіяно 6,2 млн га, або 84% запланованих площ озимих культур. У 2014 році на цю дату було засіяно 7,1 млн га або 95% від запланованих площ. Завершили посів озимих у Хмельницькій, Донецькій, Вінницькій, Київській, Рівненській та Чернігівській областях. Поряд з цим у Херсонській області посіяно озимих – 52%, Миколаївській – 63% до прогнозу. По зоні Степу цей показник складає 73%, Полісся – 95%, Лісостепу – 98%. Через посушливу погоду озимі культури знаходяться в критичному стані, але втрати можуть бути відносно невеликими при певних погодних умовах.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну на кінець жовтня склав 189 пунктів, що дорівнює його значенню у минулому місяці і на 12% нижче його котирування у жовтні 2014 року. Субіндекси GOI на кінець місяця дорівнювали 175, 177 і 182 пункти на пшеницю, кукурудзу і ячмінь відповідно.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2014-2015Котирування ф'ючерсів на Чиказькій біржі на кукурудзу на початку жовтня складали $3,88 за бушель або $153 за тонну. Впродовж місяця котирування мали різнонаправлені коливання і в кінці місяця зазнали пониження до $3,81 за бушель або $150 за тонну. Котирування ф'ючерсів на пшеницю на початок жовтня знаходились на відмітці $5,19 за бушель або $191 за тонну, в середині місяця впали до найнижчої відмітки у $4,85 за бушель ($178 за тонну), і на кінець місяця складали $5,22 за бушель або $192 за тонну.

В Україні внутрішні закупівельні ціни від початку до кінця місяця мали тенденцію зростання. Зокрема, ціни на пшеницю і кукурудзу почали підвищуватись з 5 жовтня, на пшеницю 3-го класу і сою з 12 жовтня, на ячмінь з 8 жовтня. На кінець жовтня ціни всіх культур досягли максимуму за місяць.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Ціна на пшеницю 6-го класу с мінімальної відмітки у 3100 грн/т, на кінець місяця досягла максимальної у 3600 грн/т. Пшениця 3-го класу (групи А) на початку жовтня коштувала 3400 грн/т, в кінці жовтня ціна зернової досягла 3700 грн/т. Ячмінь на початку місяця закуповували по мінімальній ціні у 3100 грн/т, в кінці місяця ціна зросла до 3600 грн/т. Ціна зросла і на кукурудзу з 3100 грн/т до 3400 грн/т в кінці жовтня. Також впродовж місяця зросла ціна на сою з 8350 грн/т до 8650 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Ціна на соняшник на кінець місяця склала 9800 грн/т порівняно з початком у 8355 грн/т (базис СРТ-завод). Ціна в порту Південний на соняшник досягла 9850 грн/т з ПДВ (зміст олії не менше 40%). За даними АПК-Інформ, ціни від фермерів коливалися в межах 9300-9600 грн за тонну соняшнику.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні зросли, як було прогнозовано в минулому огляді за вересень. Хоча не варто забувати, що одним з факторів є зростання на ринку обмінного курсу  долару США до 24,5 грн (курс на валютній біржі досяг 23 грн/дол з 21 грн/дол на початку жовтня). В разі якщо валютна девальвація не продовжиться надалі, зростання цін на зернові може сповільнитися. Винятком залишаться пшениця, особливо хлібопекарської якості, врожай якої у 2016 році цілком залежить від сприятливості погоди взимку.