Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в листопаді 2015 року

Прогнозований в листопаді світовий врожай зернових за даними авторитетних джерел очікується на рівні від 1996 млн тонн до 2002 млн тонн. Зокрема, врожай пшениці прогнозується на рівні від 726 млн тонн до майже 733 млн тонн. Обсяг виробництва кукурудзи в світі спостерігатиметься від 967 млн тонн до майже 975 млн тонн. Такі прогнози опублікували Міжнародна рада по зерну (IGC) і Міністерство Сільського господарства США (USDA). На початок грудня в Україні вже зібрано 60 млн тонн зерна.

Видавництво Bloomberg повідомило про наміри світових держав зняти санкції на харчові продукти на початку наступного року. Іран відомий своїми смачними лавашами є бажаним ринком для зернотрейдерів, оскільки громадяни країни покладаються на хліб, як на основний продукт харчування, а внутрішнє виробництво пшениці часто відстає від попиту. За оцінками експертів в країні в поточному сезоні буде вирощено біля 4 млн тонн пшениці, що в десять разів більше ніж десять років тому, і від 6 до 7 млн тонн може бути імпортовано.

Найбільший врожай сорго в Сполучених Штатах в цьому столітті у розмірі 594 млн бушелів або 150,9 млн тонн отримали в країні. Що підштовхнуло ціни до найнижчого за два роки рівня. Так, у південно-західному Канзасі, сорго торгується по $2,98 за бушель або $117 за тону, в той час, як кукурудза продається по $3,61 за бушель або $142 за тонну. У лютому цього року, завдяки підвищенню попиту на сорго з боку Китаю передбачалось, що ціна на сорго перевищить ціну на кукурудзу. Але темпи імпорту Китаю сповільнилося в результаті запровадження Пекіном субсидій, що привели до зниження ціни кукурудзи у вересні, щоб сприяти збільшенню використання кукурудзи. Таку інформацію повідомила агенція Reuters. Різке падіння цін на американське сорго, що використовується в сухих сніданках і в якості альтернативи кормової кукурудзи для тварин, стимулювало внутрішній попит, який може стимулювати американських фермерів до збільшення посівних площ під культурою незважаючи на зниження імпортного попиту Китаю.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC)Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Загальний індекс цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради по зерну впродовж листопада 2015 року незначно знизився з 187 до 185 пунктів. Зниження також зазнали всі субіндекси GOI. Найменше, всього на один пункт знизився субіндекс кукурудзи з 179 до 178 пунктів. На 6 пунктів знизився кожний із субіндексів GOI зі 175 до 169 пунктів і з 188 до 182 пунктів для пшениці і ячменю відповідно.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2015Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2015Котирування ф’ючерсів на Чиказькій біржі на пшеницю і кукурудзу демонстрували тенденцію зниження. Так, котирування пшениці на початку листопада складали $5,23 за бушель, або $192 за тонну, в кінці місяця вони дорівнювали $4,75 за бушель, або $175 за тонну. Котирування ф’ючерсів на кукурудзу також знизились з $3,90 за бушель ($154 за тонну) до $3,72 за бушель ($147 за тонну). Найнижча ціна на кукурудзу спостерігалась 13 листопада і дорівнювала $3,65 за бушель або $144 за тонну.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Внутрішні закупівельні ціни в Україні в листопаді мали протилежну світовим цінам тенденцію зростання. Так, ціна на пшеницю 6-го класу на початку місяця складала 3650 грн/т, ця ціна була мінімальною, закінчила місяць ціна своєму максимуму у 3800 грн/т. На пшеницю 3-го класу групи А мінімальна ціна початку місяця складала 3750 грн/т, в кінці місяця ціна досягла свого максимуму у 4000 грн/т. Ціна на кукурудзу на початку місяця складала 3450 грн/т, впродовж перших двох тижнів вона зазнала незначного зниження до 3440 грн/т і закінчила місяць на максимальній відмітці у 3570 грн/т. Впродовж листопада ціна на ячмінь була стабільною і складала 3750 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). За даними АПК-Інформ, ціни на соняшник зазнали падіння після підвищення до 10400 грн/т до нижче 10 тисяч.

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства України станом на 4 грудня в країні намолочено 60,3 млн тонн зерна при врожайності 4,15 т/га. Врожайність нижча за минулорічну, яка складала 4,36 т/га.

Також вищезгадане джерело повідомляє про посіяних близько 6,7 млн га під озимими культурами, що складає 90% від запланованих площ. Посів озимих завершено у 14 областях. Деякі області закінчили посів озимих не в повному обсязі через несприятливу погоду. Так, у Херсонській області посіяно озимих в обсязі 64% від запланованих, в Кіровоградській області аграрії освоїли 74% від запланованих площ, в Миколаївській та Дніпропетровській по 76% до прогнозу. По зоні Степу цей показник складає 82%, Полісся – 100%, Лісостепу – 102%.

Обстеження посівів озимих зернових культур станом на 03.12.2015 р. показує, що сходи отримано на площі 5,6 млн га або 83% до посіяних, з них в доброму та задовільному стані 3,7 млн га або 66% від засіяних, в слабкому та зрідженому стані – 1,9 млн га або 34%, загинуло – 0,08 тис. га. За підрахунками близько 17% посівів на площі 1,1 млн га не утворили сходів, найбільше таких площ в Дніпропетровській, Полтавській, Запорізькій та Харківській областях.

Як й очікувалось в попередньому огляді, внутрішні закупівельні ціни зростали повільнішими темпами, причому ціна на пшеницю 3-го класу зросла більше всього. На початку грудня відбулось технічне коректування курсу гривні до долару США в бік зменшення (нижче 23 грн/дол), тому є цілком можливим стагнація закупівельних цін в Україні. В разі якщо обмінний курс залишиться на рівні 23 грн, можливо навіть деяке зменшення цін - котирування на зовнішніх ринках поки не дають надії на ріст.