Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в січні 2016 року

Від 1992 млн тонн до 1997 млн тонн зернових очікується зібрати у світі у 2015/16 МР. Зокрема, пшениці - від 731 млн тонн до 735 млн тонн, кукурудзи - від 959 до 968 млн тонн. Такі прогнози опублікували Міністерство сільського господарства США (USDA) і Міжнародна рада по зерну (IGC) відповідно. В Україні в січні підвели попередні підсумки врожаю 2015 року, який за статистичними даними в вазі після доробки склав 59,96 млн тонн. Таким чином, можна констатувати, що 2015 році країна отримала третій за величиною врожай. Врожай соняшнику на зерно склав 11,17 млн тонн, що на 10,2% більше, ніж у минулому році.

В січні стало відомо про наміри Росії відмінити або знизити експортне мито на пшеницю або перерозподілити його на ячмінь і кукурудзу. Таку інформацію повідомило видання AgWeek. Джерело також нагадало, що в країні діє плаваючий податок на експорт пшениці. Формула визначення ставки податку розраховується на рівні 50% від митної вартості мінус 6 500 рублів ($82) за тонну, але не менш, ніж 10 рублів за тонну.

Про амбітність аргентинських експортерів, які на зовнішньому ринку сільськогосподарської продукції намагаються перерозподілити частку Австралії повідомляє видання AgProfessional. На думку експертів видання, завдяки політиці нового президента країни Маурісіо Макрі (Mauricio Macri), який після вступу в посаду в грудні звільнив експорт більшості сільськогосподарських культур та яловичини від податків, чим дозволив валюті песо знецінись на 40%, що надало аргентинським експортним відвантаженням велику перевагу на світовому ринку. Аргентина вже експортувала пшеницю в США, де спостерігається зниження запасів зернової. Наступний рубіж експансії аргентинського експорту - країни Азії, де проживає половина населення світу, ці країни є традиційним оплотом експорту Австралії - четвертого за величиною в світі експортера пшениці. Експерти також прогнозують конкуренцію Аргентини і Австралії на світовому ринку яловичини.

Видання Business Recorder повідомило про заяву Державної торгової корпорації (Government Trading Corporation - GTC) Ірану зменшити стратегічні запаси пшениці на 2 млн тонн, щоб зекономити кошти на витратах на зберігання зернової. Великі запаси пшениці в Ірані були сформовані для гарантування наявності продовольства протягом останніх років політичної напруженості. Не дивлячись на те, що пшениця та інші продукти харчування були виключені із західних санкцій, накладених на Іран, платежі та перевезення вантажу океаном були ускладнені в наслідок санкцій.

Видання The Wall Street Journal в своїй публікації повідомило про те, що падіння економіки Китаю та зменшення країною морських перевезень, сіє хаос серед найбільших світових судноплавних компаній, змушуючи деякі надавати послуги за зніженими цінами для того, щоб вижити. Прояви кризи найгірші для судноплавних компаній – власників суховантажних кораблів, чиї судна перевозили багато сировини, зокрема зерна і залізної руди. Добові ставки фрахту загальних вантажів в даний час є близько $3000. Власникам судів потрібні ставки від $6000 до $12000 для суден тільки для виходу на рівень беззбитковості. Для старих суден, щоденні операційні витрати можуть скласти до $23000. Експерти очікують, що ринок, принаймні частково, буде підтриманий в другій половині року завдяки збільшенню обсягів перевантаження зернових. Брокери, прогнозують, що значні обсяги експорту української пшениці, викликані падінням гривні, а також збільшення аргентинського експорту, про який згадувалося вище, мають підтримати ринок морських перевезень.

Видання ChinaDaily повідомило про наміри Китаю знизити ціни на кукурудзу, щоб зупинити імпорт замінників зернової, в тому числі ячменю і сорго. Китай імпортував близько 30 млн тонн замінників кукурудзи у 2015 році, які не були частиною імпортної квоти країни. Як повідомлялось раніше, світові перехідні залишки кукурудзи залишаються на рекордно високому рівні і половина їх знаходиться в Китаї.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2015-2016 Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2015-2016Котирування ф’ючерсів пшениці і кукурудзи на Чиказькій біржі впродовж місяця мали різнонаправлені коливання і закінчили місяць зростанням ставок порівняно з початком січня. Так, котирування пшениці почали місяць з пониженням, порівняно з попереднім місяцем, на відмітці $4,72 за бушель ($173 за тонну), закінчили січень - на рівні $4,79 за бушель ($176 за тонну). Кукурудза на початку січня котирувалась по $3,53 за бушель або $139 за тонну, закінчила місяць на відмітці $3,72 за бушель ($147 за тонну).

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж січня коливався в рамках плюс мінус 1-2 пункти і в кінці місяця дорівнював 181 пункт, починався січень зі значення GOI у 180 пунктів. Однакові значення на початок і кінець місяця продемонстрували субіндекси GOI пшениці і сої, відповідно 165 і 174 пункти. На 6 пунктів знизився субіндекс ячменю - з 178 до 172 пунктів, на 9 пунктів (зі 169 до 178) збільшився субіндекс GOI кукурудзи.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні мали тенденцію зростання к кінцю місяця. Так ціна на пшеницю 6-го класу почала місяць на мінімальні відмітці у 3650 грн/т, починаючи з 21 січня виросла до максимальної відмітки у 3750 грн/т. Пшениця 3 класу групи А на початку січня коштувала 3975 грн/т, впродовж першої половини місяця повільно знизилась до мінімальних 3875 грн/т, в останню декаду січня повернулась до ціни в 3975 грн/т. Ціна на ячмінь почала і закінчила місяць на відмітці у 3670 грн/т, в середині місяця незначно знижалась до мінімального рівня 3620 грн/т.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Найбільше зростання продемонструвала закупівельна ціна на кукурудзу, яка з початкової мінімальної ціни у 3450 грн/т, збільшилась двома стрибками 13 і 21 січня до максимальної ціни кінця місяця у 3750 грн/т (тобто, до ріня ціни на пшеницю 6-го класу). С 14 січня виросла і ціна на сою з мінімальних 9150 грн/т на початку місяця до максимальних 9500 грн/т в кінці місяця (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

За даними АПК-Інформ, ціни на соняшник на початку січня були від 9400 грн/т до 9700 грн/т, другій тиждень місяця вони продержались на мінімальній відмітці від 9100 грн/т до 9600 грн/т, в кінці місяця досягли максимуму 9800-10100 грн/т.

Зменшення обмінного курсу гривні проти долару США продовжує підтримувати внутрішні закупівельні ціни рівні попередніх місяцях. Ціни на кукурудзу, підтримані зростанням на зовнішніх ринках, навіть досягли максимального значення з початку сезону 2015/16. В лютому тенденція зростання цін номінованих в гривні, скоріш за все, продовжиться. Головним фактором залишається девальвація національної валюти, хоча на ринку кукурудзи можливе повільне зростання цін номінованих й в доларах.