Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в квітні 2016 року

В квітні прогнози світового виробництва зернових авторитетних джерел різняться на 11 млн тонн. Так, загальний обсяг зернових, згідно прогнозів Міністерства сільського господарства США (USDA) складе 1995 млн тонн, а згідно прогнозу Міжнародної ради по зерну (IGC) дорівняє 2006 млн тонн. Прогнози щодо врожаю кукурудзи дорівнюють 991 млн тонн і 998 млн тонн, пшениці – 733 млн тонн і 717 млн тонн відповідно вищезгаданим джерелам.

В квітні видання REUTERS опублікувало інформацію про очікування в Австралії додаткових опадів в травні-червні згідно прогнозів Бюро метеорології країни (BOM). Волога погода буде особливо доречна австралійським виробниками пшениці, які в квітні посіяли свої останні врожаї. Підвищення виробництва зернових країною може вплинути на світові ціни на зерно, скоріш за все на пшеницю і кукурудзу, які вже знаходяться під тиском рекордних світових запасів.

За даними видання ICTSD Сенатом США в квітні прийнятий законопроект про глобальну продовольчу безпеку, що виділяє майже $1 млрд на рік на підтримку ініціатив по боротьбі з голодом і зміцнення продовольчої безпеки. Також видання приводить нові дані бюджетного управління Конгресу США, які показують, що дві основні програми сільськогосподарських субсидій в країні в даний час оцінюються в $45,9 млрд на десять років - приблизно вдвічі більше, ніж було передбачено два роки тому, коли були запущені схеми субсидій.

На думку аналітиків видання AGprofessional посуха в Бразилії може підвищити продажі американських фермерів, відкриваючи експорт кукурудзи в країни Південної Америки, вперше за більш ніж два десятиліття. Бразилія, третій за величиною в світі виробник кукурудзи, в квітні знизила імпортні мита на 8%-10% на кукурудзу для країн за межами торгового блоку МЕРКОСУР, розв'язавши новий ринок для експорту кукурудзи, яка буде включати в себе США, на думку аналітиків.

Видання Agweek поширило інформацію про те, що новий ліберальний уряд Канади продовжив на один рік правила введені в дію в 2014 році щодо руху зерна залізницею, після безпрецедентного резервного фонду зерна в західних преріях в цьому році. Ці положення повинні були закінчитися 1 серпня 2016 г. Але уряд повідомив, що потрібно більше часу, щоб розглянути їх. Відкладання рішення гарантує, що вантажовідправники і залізні дороги можуть планувати діяльність на наступний рік при передбачуваних умовах. Фермери і обробники зерна покладаються на залізниці для переміщення зерна на величезні відстані від західних ферм до портів і північноамериканських покупців.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016 Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016Котирування ф’ючерсів кукурудзи на Чиказькій біржі в квітні стартували з відмітки $3,55 за бушель або $140 за тонну, в середині місяця досягли максимальних $3,99 за бушель або $157 за тонну, к кінцю місяця знизились з максимальної відмітки до $3,9 за бушель або $154 за тонну. Котирування м’яких сортів пшениці на початку місяця дорівнювало $4,8 за бушель, або $176 за тонну, ближче к середині місяця збільшилося до $5,12 за бушель або $188 за тонну, в кінці місяця знизилось до $4,87 або $179 за тонну. Ф’ючерси твердих сортів пшениці в квітні котирувались на початку місяця по $4,88 за бушель або $179 за тонну до максимальних $5,05 за бушель, або 186 за тонну, в кінці місяця дорівнювали $4,78 за бушель або $176 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж квітня збільшився з 181 пункт на початку місяця до 195 пунктів на кінць місяця. Субіндекси GOI на пшеницю і кукурудзу також зросли з 162 до 166 пунктів і з 170 до 188 пунктів відповідно. Незмінним залишився субіндекс ячменю на рівні 169 пунктів.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)В квітні поточного року внутрішні закупівельні ціни на зернові мали тенденцію зростання з середини до кінця місяця. Зокрема ціна на пшеницю 6-го класу почала місяць на рівні 4200 грн/т, з 13 квітня до кінця місяця поступово досягла максимальної ціни, що дорівняла 4300 грн/т. Ціна на пшеницю 3 класу групи А зросла з 4430 грн/т на початку квітня до 4530 грн/т в кінці. Мінімальна ціна кукурудзи на початку місяця складала 4300 грн/т протягом місяця вона зросла і в кінці місяця досягла максимальних 4580 грн/т. Для порівняння - в квітні минулого року, після досягнення максимального ріня в середині місяця, в кінці місяця ціни знизилась до відмітки нижче рівня початку місяця. За даними АПК-Інформ, ціна на соняшник впродовж місяця зросла з 10700–10800 грн/т до 11000-11100 грн/т.

В квітні закупівельні ціни піднялись незначно - на рівень вартості зберігання. Зростання цін на світових товарних ринках (нафта, метал) потенційно позитивно впивають й на котирування зернових. Однак, великі перехідні залишки й очікування доброго врожаю зерна в новому сезоні стримують зростання цін.