Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в червні 2016 року

За прогнозами авторитетних світових джерел у 2016/17 МР знову в світі очікується рекордний врожай. Загальний обсяг зернових прогнозується на рівні від 2026 млн тонн до 2034 млн тонн, зокрема пшениці від 729 млн тонн до 731 млн тонн, кукурудзи від 1003 млн тонн до 1010 млн тонн згідно даних Міжнародної ради по зерну (IGC) і Міністерства сільського господарства США (USDA) відповідно. В Україні почались жнива ранніх зернових - станом на 29 червня було намолочено перший мільйон збіжжя.

Видання АВС Rural наприкінці червня опублікувало інформацію про конкуренцію чорноморської і австралійської пшениці на ринках Південно-Східної Азії. Індонезії, що була найбільшим експортним ринком для Австралії останні 12 місяців було дешевше закуповувати зернові з Чорноморського регіону. Австралійські зернові в основних портах SE Asian продаються на $20 до $30 за тонну дорожче, ніж чорноморська пшениця.

Інформацію про те, що залиті дощами навесні зернові у Франції викликають сумніви з приводу загального розміру і якості врожаю цим літом, поширило видання AGprofessional. Ризик збитків від зливових дощів привів до скорочення прогнозів врожаїв у Німеччини і Франції, двох найбільших виробниках пшениці в Європейському союзі, але це скорочення було в цілому компенсовано за рахунок поліпшення прогнозів врожаїв в Іспанії.

Асоціація мірошників Нігерії (FMAN) і асоціація фермерів – виробників пшениці Нігерії підписали меморандум про взаєморозуміння, в якому зафіксували на перший рік дії меморандуму ціну за тонну пшениці на рівні 140 000 NGN (нігерійська найна), що за середнім комерційним курсом приблизно дорівнює $493 за тонну. Таку інформацію повідомило видання AllAfrica, також у виданні відмічалось, що Нігерія споживає близько 4,5 млн тонн борошна в рік, в той час як місцеві фермери можуть виробити тільки 120 тис метричних тонн.

В Бразилії виробники курячого м’яса і свинини вдаються до годування своїх тварин пшеницею. Вони вимушені піти на досить рідкісний крок для галузі в наслідок рекордних цін на кукурудзу в країні. Ціни м'якої пшениці в країні знаходяться на рівні від 800 до 850 реалів за тонну, по середньому комерційному курсу від $247 до $263 за тонну, що еквівалентно 48 -51 реалів або від $15 до $16 за 60-ти кілограмовий мішок. Кукурудза, яку в країні знайти нелегко, коштує від 50 до 60 реалів, або від $15 до $19 замішок. Такі дані опублікувало видання Reuters.Також експерти видання констатували, що м’ясна промисловість країни з травня закупила 220 тис тонн пшениці, після того, як настав дефіцит кукурудзи.

20 червня декілька авторитетних джерел, зокрема агенція Reuters повідомили про заяву Чиказької біржи CME Group про запуск у вересні запланованого ф'ючерсу на пшеницю Європейського Союзу. Експерти вважають, що таким чином Чиказька біржа кидає виклик європейський біржі Euronext, що має філіали в Бельгії, Франції, Нідерландах і Португалії. Договори ЄС будуть номіновані в євро, фізично здійснюватися у Франції по ціні порту Руан - північний французький порт, який є найбільшим зерновим терміналом ЄС.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016 Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016Щодо котирувань зернових на Чиказькій біржі в червні. Місяць почався зі зростання котирувань зернових, однак після публікації червневого звіту з оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE) ціни зазнали різкого падіння. Котирування кукурудзи на початку місяця склали $4,08 за бушель або $161 за тонну, далі піднялись до максимальних $4,49 за бушель або $177 за тонну, в кінці місяця вартість склала $3,71 за бушель або $146 за тонну. Котирування пшениці м’яких сортів на початку місяця складали $4,75 за бушель або $175 за тонну, досягли максимуму у $5,3 за бушель або $195 за тонну, закінчили місяць на рівні $4,42 за бушель або $162 за тонну. Пшениця твердих сортів на початку червня котирувалась по $4,62 за бушель, або $170 за тонну, виросла до $5,10 за бушель або $187 за тонну и в кінці місяця знизилась до $4,22 за бушель або $155 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) на початкучервня склав 206 пунктів, в кінці місяця зріс до 211 пунктів, це зростання відбулось за рахунок зростання субіндексів рису й сої. Субінекси (GOI) на зернові в кінці місяця знизились - по кукурудзі з 202 пунктів до 199, по пшениці зі 166 пунктів до 160, по ячменю зі 170 пунктів до 164.

Міністерство аграрної політики та продовольства України 17 червня повідомило про експортованих 38,3 млн тонн зернових, зокрема 16,3 млн тонн пшениці і майже 17 млн тонн кукурудзи. Також профільне міністерство спрогнозувало експорт в поточному маркетинговому році на рівні 39 млн тонн, що встановить новий експортний рекорд.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Внутрішні закупівельні ціни на відміну від червня минулого року впродовж місяця тримались на досить високих відмітках і тільки в останні дні червня знизились на ячмінь і пшеницю 6-го класу. Таким чином, пшениця 6-го класу коштувала 4150 грн/т, в кінці місяця закупівельна ціна знизилась до 3980 грн/т. Ячмінь коштував 3800 грн/т, к кінцю місяця ціна знизилась до 3780 грн/т. Ціна на пшеницю 3-го класу групи А і кукурудзу впродовж місяця не змінювалась і трималась на рівні 4130 грн/т і 4950 грн/т відповідно - вже другій місяць поспіль кукурудза коштує дорожче пшениці (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). За даними АПК-інформ, соняшник в Україні закуповувався на початку червня по ціні від 10900 грн/т до 11300 грн/т, в кінці місяця – від 11000 грн/т до 11200 грн/т.

Початок жнив ранніх зернових в Україні, що традиційно при хороших очікуваннях на врожай негативно впливає на внутрішні закупівельні ціни, співпав з суттєвим падінням цін на зовнішніх ринках. Котирування на пшеницю опустилися до мінімального рівня за 6 років, котирування на кукурудзу знаходяться в нижньому коридорі за півтора року. В разі, якщо очікування нового врожаю кукурудзи будуть великими - ближче до початку жнив кукурудзи в північній півкулі, ціни на зернову можуть впасти ще більше. В такій ситуації липень, скоріш за все, покаже подальше падіння цін на зерно в країні.