Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в вересні 2016 року

В вересні Міжнародна рада по зерну (IGC) залишила незмінними, порівняно з минулим місяцем, прогноз обсягу виробництва зернових в світі - 2069 млн тонн. Ротація в прогнозі відбулась в обсязі пшениці і кукурудзи. Прогнозований обсяг виробництва пшениці в світі було збільшено до 747 млн тонн, тобто на 3 млн тонн більше попереднього прогнозу. Прогнозуємий обсяг виробництва кукурудзи, навпаки, було знижено порівняно з попереднім прогнозом з 1030 млн тонн до 1027 млн тонн. Друге авторитетне джерело прогнозів – Міністерство сільського господарства США (USDA), знизило прогнозуємий світовий обсяг виробництва зернових порівняно з попереднім прогнозом на 1,4 млн тонн до 2064,59 млн тонн. Це зниження відбулось за рахунок зменшення прогнозів виробництва фуражних зернових в світі, по пшениці це джерело також прогнозує збільшення обсягу виробництва до 744,85 млн тонн.

В вересні видання Reuters опублікувало інформацію про дощі в Австралії, які можуть вплинути на кількість і якість врожаю пшениці в країні. Експерти видання вважають, що врожай може бути на 14% нижче раніше заявлених 28,1 млн тонн.

Про зростання в останні тижні вересня російських експортних цін на пшеницю повідомило видання Inforum. Експерти відмічають, що воно було викликане попитом на російську пшеницю в Єгипті, після того, як в країні відмовились від політики не імпортувати пшеницю, яка заражена ріжками. Державний імпортер Єгипту GASC купив 240 тис тонн, в перший тендер після скасування заборони. Єгипет є найбільшим покупцем російської пшениці. Також видання відмічає, що ціни для російської пшениці з вмістом білка 12,5% з поставкою в жовтні склали $169 за тонну на умовах FOB. Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю 6-го класу наприкінці вересня в Росії впали на 25 рублів до 10175 рублів/тонна або $159 за тонну в європейській частині Росії на умовах FOB.

Видання Bloomberg повідомило про введення додаткових імпортних мит на дистиляти, що імпортуються для заміни кукурудзи і соєвого шроту в кормах для тварин. Китай імпортував рекордні 6,8 мільйона метричних тонн барди (дистилятів) в 2015 році, на суму близько $2 млрд, за даними Shanghai JC Intelligence Co., що ґрунтуються на офіційних митних даних. Ставка мита буде складати від 10%.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016 Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016 Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016На Чиказькій біржі впродовж вересня ціни на зернові мали різнонаправлені коливання, але закінчили місяць с підвищенням порівняно з початком місяця. Вважаючи те, що, як повідомлялось раніше, в червні котирування на пшеницю опустилися до мінімального рівня за 6 років, котирування на кукурудзу знаходились в нижньому коридорі за півтора року, світові ціни продовжують знаходиться на рекордно низькому рівні. Котирування кукурудзи з початкових $3,15 за бушель, або $124 за тонну, впродовж вересня місяця зросли до $3,34 за бушель або $132 за тонну. Котирування пшениці м’яких сортів почали вересень з відмітки $3,90 за бушель або $143 за тонну, закінчила на відмітці $4,01 за бушель або $147 за тонну. Котирування на пшеницю твердих сортів почали місяць на відмітці $3,98 або $146 за тонну, закінчили місяць с підвищенням на рівні $4,14 за бушель або $152 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) на початку місяця дорівнював 192 пункти, в кінці місяця знизився на 1 пункт до 191. Субіндекси (GOI) пшениці і ячменю збільшились в кінці вересня порівняно з початком: пшениці зі 155 пунктів до 160 пунктів, ячменю з 155 пунктів до 159. Знизився субінекс (GOI) кукурудзи зі 185 пунктів до 179 пунктів.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Внутрішня закупівельна ціна на пшеницю 6-го класу почала місяць на відмітці у 4200 грн/т, впродовж місяця знижувалась і в кінці місяця досягла мінімальної відмітки у 4100 грн/т. Пшениця 3-го класу групи А впродовж вересня закуповувалась по 4290 грн/т. Стабільна ціна спостерігалась і на ячмінь, який коштував 3920 грн/т. Ціна на кукурудзу к кінцю місяця збільшилась з 4100 грн/т до 4400 грн/т (ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). За даними АПК-Інформ внутрішня закупівельна ціна на соняшник впродовж вересня мала різнонаправлені коливання, ціна початку і кінця місяця була однаковою на рівні від 9750 грн/т до 10250 грн/т.

Станом на 19 вересня в Україні було намолочено 40,5 млн тонн зерна. В кінці вересня Міністерство аграрної політики та продовольства повідомило, що початку поточного маркетингового року на зовнішні ринки уже поставлено 10 млн тонн зерна нового врожаю, що перевищує минулорічний показник на аналогічну дату на 660 тисяч тонн. Також профільне міністерство повідомило про Додаток до Меморандуму про взаєморозуміння, в якому уточнили основні параметри зернового експорту в 2016/2017 маркетинговому році.

За оновленими прогнозами Мінагрополітики, експорт в поточному сезоні може скласти 41 млн тонн проти 39,8 млн тонн, які прогнозувались раніше. Як, повідомлялось раніше, в попередньому маркетинговому році на експорт було поставлено рекордні 39,42 млн. тонн зернових.

Різке падіння температури й дощі ускладнюють жнива кукурудзи - на початок жовтня обмолочено менше третини посівних площ. Цей фактор, а також зростання котирувань на міжнародному ринку, підштовхують ціни на зернову вверх. Світові котирування на пшеницю (оцінка врожаю якої зросла) знаходяться все ще на рекордно низькому рівні. Внутрішні закупівельні ціни в Україні на пшеницю коливаються в межах 4 тис грн. Протягом наступного місяця ціни скоріш за все залишаться на досягнутому рівні.