Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в червні 2017

Кінець червня ознаменувався зростанням цін на пшеницю на Чиказький біржі. На початку місяця котирування ф’ючерсів на пшеницю м’яких сортів знаходились на рівні $4,43 за бушель або $163 за тонну, в кінці місяця збільшилися до $4,96 за бушель або $182 за тонну, зростання склало $19 на тонні. Котирування пшениці твердих сортів почали місяць на рівні $4,99 за бушель або $165 за тонну, закінчили на рівні $4,99 за бушель або $183 за тонну. Зростання становило $18 на тонні. Причиною такого зростання стала публікація звіту Посівні площі (Acreage), що створює національна служба сільськогосподарської статистики (NASS) Міністерства сільського господарства США (USDA).

В звіті оцінки засіяних в США площ під пшеницею знижені до 45,66 млн акрів або 18,48 млн га, проти 46,6 млн акрів попереднього прогнозу. В минулому році посівна площа під пшеницею становила 50,15 млн акрів, що на 9% вище поточних посівних площ, тому очікується, що в США виробництво пшениці в 2017 році зменшиться до 49,1 млн тонн проти 62,9 млн тонн в 2016 році.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016-2017рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016-2017рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016-2017ррКотирування кукурудзи на Чиказький біржі впродовж червня мали різнонаправлені коливання с початку місяця вони знаходились на рівні $3,89 за бушель або $153 за тонну, максимуму у $4,02 за бушель ($158 за тонну) досягли 12 червня, в кінці червня знизились до $3,8 за бушель ($150 за тонну), і знову зростали в перші дні липня.

В кінці червня експерти видання Bloomberg розмірковували на тему підвищення цін на пшеницю - що сталося на Чиказький біржі? На думку експертів видання, суха, спекотна погода від США до Європи та її наслідки для сільськогосподарських культур скоротили прогноз світового обсягу виробництва пшениці вперше за п'ять років. Негативні умови підштовхнули базовий ф'ючерс в Чикаго до найвищої відмітки з початку року. Другу причину скорочення врожаю вищезгадані експерти бачать у тому, що роки низьких цін спонукали фермерів менше засівати зернової. І хоча врожайність зростає, якість знижується, і зерно містить менше білка. Окрім того, зміна клімату означає більше спекотних і посушливих випробувань скрізь. Очікується, що в Австралії в цьому сезоні виробництво складе 24,2 млн тонн, що на 31% менше, ніж рекордний урожай минулого року (який складав 35,1 млн тонн). Прогнозується, що в Китаї буде гарний врожай пшениці, але це не пом'якшить глобальну напруженість постачання, оскільки нація експортує дуже мало.

Варто відмітити, що 27 червня Чиказька біржа (CME group) оголосила про відкриття ф'ючерсних контрактів FOB (Platts) з продажу австралійської пшениці. Вони  будуть торгуватись на CME Globex, і будуть перераховуватися згідно з правилами та положеннями CBOT. Фінансовий договір передбачає щоденну оцінку Platts (американська інформаційна агенція) спотових цін на австралійську пшеницю. Договір буде деномінований у доларах США та становитиме 50 метричних тон на контракт. Експерти CME group говорять, що зараз торговці зможуть залучити експортні ціни на австралійську пшеницю без необхідності приймати фізичну доставку. Цей новий ф'ючерсний контракт на австралійську пшеницю доповнює існуючий набір пшеничних ф’ючерсів CME group, які включають ф’ючерси пшениці Європейського Союзу, м'якої  зимової пшениці, твердої  зимової пшениці та чорноморської пшениці.

Видання The Economics Times в червні повідомило про те, що уряд Китаю подвоює дотації для стимулювання фермерів робити сівозміни. Оскільки великій врожай кукурудзи тисне на баланс зернових в країні, уряд Китаю виділяє 2,56 млрд. Юанів або $375 млн коштів для фінансування фермерських субсидій, щоб кожні наступні роки обертати посів кукурудзи іншими культурами, а також залишити землю під паром. Китай почав виплачувати субсидії в минулому році під час реформування політики продовольчої безпеки країни, згідно якої уряд заплатив фермерам штучно високі ціни за їх кукурудзу. Ця політика залишила запаси 250 мільйонів тонн кукурудзи, обсяг споживання яких перевищує рік. Поточні субсидії будуть адресовані переважно фермерам на північному сході, де в минулому були висаджені соєві боби та в райони непридатні для виробництва кукурудзи. Площа, на яку розраховані субсидії складає 667 тис гектарів, де виробники повинні проводити сівозміну між кукурудзою та іншими культурами, такими як соєві боби. Також просубсидуються 133 тис гектарів, які повинні залишитись під парою. Площа, яка задіяна в субсидійовані сівозміни  становить 1,9% від 35,4 млн гектарів загальної площі, засіяної  кукурудзою в країні в цьому році.

Про те, що в Єгипті можливе відновлення нульової терпимості до слідів грибків в імпортованих зернових в червні повідомило видання Reuters. Суд Єгипту призначив призупинення роботи системи контролю продовольства країни, частково визначив право карантинної служби забороняти імпорт зерна з будь-якими слідами грибка, підвищивши можливість відновлення нульової терпимості.

Щодо обсягу світового врожаю, обидва авторитетних джерела: Міністерство сільського господарства США і Міжнародна рада по зерну,  прогнозують його на рівні біля 2050 млн тонн. Зокрема від 735 млн тонн до 740 млн тонн пшениці і від 1025 млн тонн до 1032 млн тонн кукурудзи.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) також зріс в кінці червня. На початку місяця він складав 185 пунктів, в кінці місяця 195 пунктів. Субіндекси (GOI) пшеницю і ячменю також зросли в кінці червня з 164 до 193 пунктів і з 171 до 179 пунктів відповідно. Субіндекс (GOI) кукурудзи навпаки знизився в кінці місяця з 173 пунктів до 168 пунктів.

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Внутрішні закупівельні ціни в Україні повторили тенденцію світових і підвищилися в останні дні червня, але не так суттєво, як світові.  Так пшениця 6-го класу почала місяць на рівні 4380 грн/т впродовж декількох днів знизилась до 4350 грн/т і в кінці місяця піднялась до 4400 грн/т. Ціни на пшеницю 2 класу групи А також на початку місяця знизились з 4900 грн/т до 4700 грн/т , в кінці місяця зросли до 4830 грн/т. З цінами на пшеницю 3го класу групи А східна ситуація – зниження ціни з початку місяця з 4800 грн/т до 4700 грн/т і зросли в кінці місяця до 4730 грн/т. Ціна на кукурудзу зменшилась к кінцю червня з 4730 грн/т до 4700 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв). За даними АПК-інформ ціни на соняшник на початку місяця знаходились в діапазоні від 10500 грн/т до 10800 грн/т, в середині місяця знизився верхній діапазон до 10700 грн/т, в кінці червня ціни на олійну повернулись в діапазон початку місяця.

В червні закінчився 2016/2017МР, в якому Україною був встановлений новий рекорд обсягу експорту зернових, який склав 43,8 млн тонн.

Наприкінці червня в Україні почались жнива ранніх зернових. Початок жнив співпав з досить різким стрибком котирувань на пшеницю через переоцінку перспектив нового врожаю в світі. Внутрішні закупівельні ціни почнуть реагувати трохи пізніше за світові, але тенденція також на зростання. Якщо прогнози щодо світового врожаю пшениці залишаться негативними, то на цю зернову варто очікувати подальшого зростання цін.