Огляд зернового ринку в жовтні 2017 року

Від 2070 млн тонн до 2075 млн тонн склав прогноз виробництва зернових в світі, що щомісяця роблять авторитетні джерела Міністерство сільського господарства США (USDA) і Міжнародна рада по зерну (IGC). Зокрема, пшениці очікується отримати від 748 млн тонн до 751 млн тонн пшениці і від 1034 млн тонн до 1039 млн тонн кукурудзи. В Україні зібрано 52,5 млн тонн зернових культур, в т.ч. 14,4 млн тонн з кукурудзи.

За сім тижнів до 15 грудня, коли в Європі закінчиться ліцензія на найпоширеніший знищувач бур’янів в світі, деякі торговельні партнери Європи побоюються, що потенційна заборона ЄС на гліфосат може поставити під удар експорт сільськогосподарських культур від австралійської пшениці до бразильської сої. Якщо ЄС заборонить фермерам використання гліфосату, вони можуть зробити політично неможливим для Європи продовжувати імпортування продуктів харчування, вирощених за допомогою данного гербіциду. Під час зустрічі 22 і 23 березня в Комітеті Всесвітньої торгової організації з санітарних та фітосанітарних заходів Аргентина повідомила членів комітету, що існують «занепокоєння» щодо негативного впливу на торгівлю сільськогосподарською продукцією, якщо дозвіл на гліфосат не буде продовжено. Австралія, Бразилія, Канада, Чилі та Нова Зеландія відгукнулися про занепокоєння Аргентини, згідно з протоколом засідання. Незважаючи на це, питання про поновлення ліцензії на гліфосат не має ознак консенсусу. Комісія запропонувала п'ятирічний термін поновлення, але основні країни-члени проти цього. Німеччина за трирічне продовження, Франція та Бельгія хочуть, щоб хімічна речовина була заборонена. Заборона гліфосату суперечить науковим даним Європейського агентства з безпеки харчових продуктів та Європейської хімічної агенції, які обидва вважають його безпечним. Ці висновки відрізняються від висновків Міжнародного агентства з дослідження раку Всесвітньої організації охорони здоров'я, яке вважає, що гліфосат є "ймовірно канцерогенним". В жовтні цю важливу тему висвітлило видання Politico.

Про те, що Китай вперше за останні десять років знизив внутрішні закупівельні ціни пшениці на 2018 рік повідомило в жовтні видання Reuters. Цей крок прийнятий для зниження запасів зернової. Уряд країни скоротив ціну на 2018 рік до 2300 юанів (346 доларів США) за тонну, що на 2,5% менше, ніж в поточному році. За розрахунками уряду у новій ціні враховані витрати на виробництво зерна, пропозиції та попит на ринку, ціни на внутрішньому та зовнішньому ринках та розвиток галузі. Уряд купує пшеницю у фермерів за мінімальною ціною, коли ринкова ціна падає нижче цього рівня. Але така політика призвела до зростання державних запасів зерна, навіть коли Китай продовжує імпортувати деякі види пшениці. Більшість озимої пшениці в Китаї вже висаджені, тому нижча ціна вже не вплине на рішення фермерів. У Китаї в цьому році виростили 127,35 млн тонн пшениці, що на 1% більше ніж у 2016 році. Вартість EXW пшениці в провінції Хенань на 27 жовтня складала 2520 юанів (або $379) за тонну, що більш ніж вдвічі перевищує котирування зернової на Чиказькій біржі.

В жовтні Костянтин Литвинський, виконавчий директор Kernel Holding, виступив на щорічному форумі "Зернова промисловість" у Вашингтоні. За його словами, за останні 30 років експорт української пшениці набирає обертів на ринках Близького Сходу та Північної Африки, і виходить на ринки Південно-Східної Азії, включаючи Індонезію, Філіппіни та В'єтнам. За 10 років частка світового експорту зерна в Україні збільшилася з 4,3 до 12%. Експорт пшениці, кукурудзи та ячменю збільшився з 9 млн тонн у 2006-2007 роках до 45 млн тонн у 2016-17 роках. Для порівняння, Австралія експортувала 11 млн. пшениці, кукурудзи та ячменю в 2006-07 рр. та а 33 млн т у 2016-17 роках. Виступаючи на конференції, генеральний директор з маркетингу та торгівлі Джон Крейг заявив, що попит на пшеницю в Азії зростає і що Україна та Росія беруть на себе частку австралійського ринку, але це на базі зростання ринку. Такі країни, як Індонезія, В'єтнам та Філіппіни розширюють свій ринок на 3-5%. За прогнозами аналітиків, нинішні 62 млн тонн врожаю зернових в Україні протягом десятиліття досягнуть 102 млн тонн. Російській річний врожай зернових у 105 млн. тонн може зрости до 138 млн тонн через 10 років. Врожай Австралії в минулому році становив 49 млн тонн. Україна має 32 мільйони гектарів високопродуктивного грунту з сприятливим кліматом і може бути сильним конкурентом. Про такі тенденції розмірковували аналітики видання West Australian.

Прогнози по експорту аргентинської пшениці на 2017-18 МР знаходяться на рівні 10,8 млн тонн, що нижче на 2,2 млн тонн рекордного значення, очікуваного в поточному сезоні. Особливо уважно спостерігається експортний потенціал пшениці в Аргентині в цьому сезоні в зв’язку з поганим врожаєм у сусідній Бразилії. Нестача аргентинських запасів може відкрити Бразилію для експорту зерна іншого походження. Ціни Аргентини є досить конкурентоспроможними - $185 за тонну FOB станом на 25 жовтня, у порівнянні з $194 за тонну для Чорноморської пшениці та $214 за тонну червоної озимої пшениці з портів Перської затоки. Про це повідомило видання Agrimoney.

Про те, що Індія 29 жовтня офіційно почала експорт пшениці в Афганістан через порт Чабахар в Ірані, відвантаживши першу партію із запланованих до відвантаження 1,1 млн т, повідомило видання KHAAMA PRESS. Це перша партія, яка постачається в Афганістан через порт Чабахар після підписання тристоронньої угоди про створення міжнародного транспортного та транзитного коридору під час візиту прем'єр-міністра Індії до Ірану в травні 2016 року.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) знизився на 2 пункти в кінці місяця порівняно з початком и склав 191 пункт. Субіндекси (GOI) пшениці і кукурудзи також знизились з 176 пунктів до 173 пунктів і з 164 пунктів до 163 пунктів відповідно. Субіндекс (GOI) ячменю зріс з 194 до 197 пунктів.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016-2017рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016-2017рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2016-2017ррКотирування зернових на Чиказький біржі мали різнонаправлені коливання протягом жовтня, але все ж знизились від початку к кінцю місяця. Котирування кукурудзи знизились з $3,55 за бушель ($140 за тонну) на початку місяця до $3,45 за бушель ($136 за тонну) в кінці місяця. Котирування пшениці як м’яких сортів так і твердих також знизились впродовж жовтня з $4,47 за бушель ($164 за тонну) до $4,18 за бушель ($154 за тонну) і з $4,40 за бушель ($162 за тонну) до $4,14 за бушель ($152 за тонну) відповідно.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на зернові, навпаки мали тенденцію зростання протягом жовтня. Так, ціна на пшеницю 6-го класу на початку місяця дорівнювала 5010 грн/т, в кінці місяця склала 5180 грн/т, або $193 по крсу НБУ. Ціна на пшеницю 3-го і 2-го класу групи А почала місяць на рівні 5260 грн/т і 5290 грн/т відповідно, а в кінці жовтня обидва класи зернової закуповувались по 5400 грн/т, або $201 за курсом НБУ. Закупівельна ціна кукурудзи також зросла з 4510 грн/т до 4680 грн/т, або $174 за курсом НБУ. Ціна на ячмінь на початку місяця складала 4930 грн/т, потім знизилась до 4890 грн/т і к кінцю місяця зросла до 5150 грн/т, або $192 за курсом НБУ (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціни на соняшник на початку місяця знаходились в діапазоні від 10 000 до 10 600 грн/т в кінці жовтня ціни зросли і опинилися в діапазоні від 10 100 до 11 000 грн за тонну.

Станом на 3 листопада Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило, що вже намолочено 52,5 млн тонн зерна з площі 13,0 млн га або 89% до прогнозованих площ (14,6 млн га). Крім того, проводиться збирання соняшнику – зібрано 11,2 млн тонн з площі 5,7 млн га або 96% до прогнозу (5,9 млн га), намолочено сої – 3,3 млн тонн з площі 1,7 млн га або 87% до прогнозу (2,0 млн га). Найбільший вал зерна отримано в Одеській обл. – 4,3 млн тонн, Вінницькій обл. – 3,7 млн тонн, Харківській обл. – 3,6 млн тонн, Дніпропетровській обл. – 3,5 млн тонн та Полтавській обл. – 3,3 млн тонн.

Головними факторами зростання цін в Україні залишаються завершення активної фази жнив та зростання обмінного курсу до доллару. Ще один фактор - очікування продовження знецінення гривні до доллару стримує продажі зерна тими фермерами, які мають можливість зберігати це зерно й не потребують терміново кошти. На відміну від зернових, ціни на соняшник протягом жовтня майже не змінились - тривали жнива, й відповідно на ринку була присутня надлишкова пропозиція. Початок листопада активізував рух закупівельних цін й на соняшник, якій наразі поступово почав дорожчати. На світовому ринку продовжується стагнація через великі перехідні залишки, та (поки що) позитивну оцінку врожаю наступного сезону.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.