Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в листопаді 2017 року

В листопаді обидва авторитетні джерела Міжнародна рада по зерну (IGC) і Міністерство сільського господарства США (USDA) збільшили прогнози обсягу зернових в світі, який зараз знаходиться в діапазоні від 2074 до 2079 млн тонн. Зокрема пшениці від 749 до 752 млн тонн, кукурудзи від 1040 до 1074 млн тонн. За попередніми розрахуниками Мінагрополітики, в 2017 році в Україні було зібрано 62,3 млн т зерна - третій за розміром врожай за історію.

Видання Reuters наприкінці листопада повідомило про те, що Китай за перші 10 місяців цього календарного року імпортував 2,35 млн. тонн кукурудзи, що за митними даними на 21,5% більше ніж в минулому році. При чому, майже 1,5 мільйона тонн зернової імпортовано з України. Міністерство сільського господарства Китаю очікує, що обсяг виробництва кукурудзи у 2017/18 році знизиться до 210,1 млн. тонн, що залишить 4,3 млн. тонн дефіциту для забезпечення споживання.

Також вищезгадане джерело поширило інформацію про те, що в Індії збільшення гарантованих закупівельних цін уряду та велика кількість опадів спонукають фермерів вирощувати більше озимих культур, що за прогнозами приведе к скороченню імпорту зернової в країну вперше за три роки. Індія імпортувала пшеницю протягом останніх двох років після того, як місцеве виробництво скоротилося через посуху в 2015 і 2016 роках. В ці роки країна імпортувала 5,75 млн. тонн пшениці - найбільшу кількість за останні десять років. Індія імпортує пшеницю переважно з України, Австралії, Болгарії та Росії.

Станом на 1 листопада запаси пшениці, за даними державних установ, становили 23,9 млн. тонн, що на 27% більше, ніж рік тому. В 2017 році в Індії отримали рекордно високий врожай зернової на рівні 98,38 млн. тонн. У жовтні Індія підвищила ціну, за якою федеральний уряд купуватиме пшеницю у місцевих фермерів на 6,8% до 1735 рупій за 100 кг, або $270 за тонну.

Про наміри Росії протягом трьох років збільшити обсяги експорту зернових на 50%, до 7,5 млн тонн на місяць, повідомило видання the Western Producer. Також видання нагадало, що країна 18 грудня запустила нові ф'ючерси на чорноморську пшеницю та кукурудзу, орієнтовані на готівку на Чиказькій біржі. Очікується, що російський експорт зерна досягне рекордних 45 млн. тонн цього маркетингового року, який почався 1 липня, проте обмежена інфраструктура гальмує подальшу експансію, повідомляють аналітики. Зараз кілька інвестиційних проектів у чорноморському порту Тамань та на далекому сході і в північних регіонах Росії дозволять збільшити експортні потужності до 7,5 млн тонн зернових на місяць з менш ніж п'яти млн тонн зараз.

В свою чергу видання World-grain опублікувало інформацію, про те, що адміністративний суд Єгипту 14 листопада виніс попереднє рішення про заборону імпорту пшениці з Росії, що містила грибки. Згідно з доповіддю від 21 листопада Міжнародної аграрної інформаційної служби (GAIN) не очікується, щоб рішення набрало чинності до остаточного рішення верховного суду.

Про те, що волога погода з градом та сильним дощем продовжувала вражати австралійський урожай зернових у частинах Західної Австралії, Південної Австралії, більшості штатів Вікторії, а також у Новому Південному Уельсі повідомило видання The Land. На півночі штату Новий Південний Уельс поточні дощі будуть продовжувати зміцнювати прогноз врожаю літніх культур, але в інших місцях вони завдають шкоди стиглим культурам та затримують збирання врожаю. Також, за думкою експертів видання очікується, що в 2018 році в ЄС буде зменшено площу вирощування пшениці. Це реакція на низькі ціни та надмірно вологі погодні умови. Прогнозується, що посіви м'якої пшениці скоротяться на 300 тис га.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) на початку листопада складав 192 пункти, в кінці місяця збільшився на 1 пункт до 193 пунктів. Субіндекси (GOI) пшениці і ячменю в листопаді знизились з 173 до 172 і з 198 до 195 пунктів відповідно. Субіндекс (GOI) кукурудзи зріс з 163 до 167 пунктів.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017р Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017р Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017рКотирування зернових на Чиказький біржі мали різнонаправлені коливання впродовж листопада, але завершили місяць всі зернові з пониженням котирувань. Кукурудза з $3,59 за бушель (або $141 за тонну) до $3,56 за бушель ($140 за тонну). Котирування пшениці твердих і м’яких сортів також в кінці місяця котирувались на $1 за тону нижче початку $158 і $159 за тонну відповідно (або $4,31 і $4,32 за бушель).

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на всі зернові збільшились в кінці місяця порівняно з початком, так ціна на пшеницю 6-го класу зросла с початкових 5150 грн/т до 5240 грн/т. Ціна на пшеницю 2-го класу групи А на початку листопада закуповувалась по 5490 грн/т, в кінці місяця 5510 грн/т. Пшениця 3-го класу групи А на початку місяця коштувала 5260 грн/т, в кінці місяця – 5400 грн/т. Ціна ячменю впродовж місяця зросла с 5200 грн/т до 5400 грн/т. Кукурудза також виросла в ціні з 4680 грн/т до 4750 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", м. Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ Ціни на соняшник в Україні почали листопад в діапазоні від 10700 грн/т до 10900 грн/т на другому тижні місяця дещо збільшились до 10800-11000 грн/т і в кінці місяця повернули значення початку листопада. В листопаді Індія, найбільший імпортер соняшникової олії в світі (частка біля 25%), підвищила з 12.5% до 25% імпортне мито на нерафіновану олію, що викликало падіння цін на соняшник на внутрішньому ринку України. На кінець місяця ціни ФОБ на сиру олію дорівнювали 750 дол.США, при цінах біля 760 дол.США за тонну на початку листопада. В той же час, через зростання курсу доллара США до гривні, внутрішні ціни до кінця місяця відіграли падіння.

За попередніми розрахунками Міністерства аграрної політики і продовольства України у 2017 році виробництво зернових та зернобобових культур у заліковій вазі очікується в межах 62,3 млн тонн при середній урожайності 4,28 т/га. Зокрема, пшениці – 26,1 млн тонн при середній урожайності 4,1 т/га, кукурудзи на зерно (розрахунково) – 25,2 млн тонн при урожайності 5,6 т/га, ячменю 8,3 млн тонн при урожайності 3,3 т/га, жита – 497,4 тис. тонн при урожайності 2,9 т/га. Цей результат може зайняти 3-те місце серед попередніх рекордних врожаїв України.

В грудні очікується подальше зростання внутрішніх ціни на зернові, в першу чергу через обмінний курс (який вже досягнув відмітки 28 грн/дол). Іншим фактором зростання є завершення уборки усіх зернових, що знімає тиск на ринок зерна з під комбайнів. В той же час, різких коливань (в будь який бік) на світові ціни на зерно не очікується. Ціни на соняшник повільно зростатимуть до кінця грудня й через курс й через зростання цін ФОБ на нерафіновану олію.