Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в березні 2018 року

В березні прогноз авторитетних джерел щодо обсягу врожаю в поточному маркетинговому році коливався від 2080 млн тонн згідно даних Міністерства сільського господарства США (USDA) до 2092 млн тонн згідно прогнозів Міжнародної ради по зерну (IGC). Очікуваний обсяг пшениці від 741 млн тонн до 758 млн тонн. Кукурудзи - від 1042 млн тонн до 1045 млн тонн. Також Міжнародна рада по зерну опублікувала прогноз виробництва зернових на 2018/19 МР, згідно якого, загальний обсяг зернових в світі прогнозується на рівні 2087 млн тонн, зокрема 741 млн тонн пшениці і 1052 млн тонн кукурудзи.

Видання World Grain повідомило про те, що уряди Канади та Манітоби 23 березня оголосили про плани інвестувати близько 484 тис канадських доларів на обладнання та розвиток інфраструктури для завершення будівництва інноваційного інституту сільськогосподарського машинобудування в Портедж-ла-Прері (PAMI). PAMI є прикладною дослідницькою організацією, яка обслуговує сільське господарство та промисловість у Західній Канаді та за її межами. Кошти будуть використані для додавання базових потреб в інфраструктуру, а також спеціалізованого обладнання, такого як бункери, вагони, освітлювальні прилади, конвеєри, вентилятори та інше. Канадське сільське господарство та агро-продовольчий сектор є основним рушієм канадської економіки, за словами міністра сільського господарства Канади. Це фінансування допоможе канадським виробникам зерна розширювати свій бізнес та залишатись конкурентоспроможними, створюючи при цьому добре оплачувані робочі місця в місцевій економіці. За даними віце-президента та менеджера операцій PAMI в Манітобі, за останні 30 років масштаби зберігання зерна в Канаді зросли у 10-20 разів. Крім того, інновації в сільськогосподарських культурах та новітні методи збору врожаю змінюють характеристики зерна, що надходить до зерносховищ. Дослідження, які стали можливими завдяки цьому фінансуванню, допоможуть інституту відповісти на нові питання зберігання зерна.

Про те, що американські фермери висадять в поточному році сої більше, ніж кукурудзи повідомило видання USA Today. За прогнозами, фермери висадять 89 мільйонів акрів (або 36 млн гектарів) соєвих бобів та 88 мільйонів акрів (або 35,6 млн гектарів) кукурудзи. Основна причина - прибутковість. Вирощування кукурудзи потребує набагато більше затрат через вимоги щодо боротьби з шкідниками та хворобами і необхідність закупівлі добрив. Коли рентабельність вирощування обох сільськогосподарських культур близька, фермери роблять ставку на соєві боби. Експерти видання констатують, що єдиний рік, коли соєві акри перевищували кукурудзяні був 1983 рік, або 35 років тому, коли уряд підштовхнув фермерів висаджувати менше акрів кукурудзи, щоб збільшити ціни зернової в умовах найгіршої сільськогосподарської кризи в країні.

Видання Reuters в березні повідомило про, те, що бразильські фермери в найбільшому соєвому штаті Мату-Гросу підписали Меморандум про взаєморозуміння з Адміністрацією Панамського каналу, щоб знайти шляхи скорочення транспортних витрат та збільшення обсягів перевезень бразильських зернових з використанням водного шляху. Адміністрація каналу прагне збільшити свою участь у зростанні експорту бразильського зерна, оскільки велика частина експорту зерна в Бразилії здійснюється через нові термінали в північній частині країни, які знаходяться ближче до каналу. У минулому році через канал пройшло лише близько 2 млн. тонн бразильської сої, із щорічного експорту сої близько 60 млн. тонн. Бразилія є одним з найбільших експортерів олійних культур. Більшість експорту з Бразилії здійснюється через Атлантичний океан, проходячи Мисом Доброї Надії, щоб дістатися до Китаю та Японії. Але зміна потужності у північних портах та збільшення виробництва сої та кукурудзи в центрі заходу може змінити це. За даними уряду країни, північні порти Бразилії збільшили обсяги перевезень зерна на 80% у 2017 році. Крім сої, Бразилія є великим експортером кукурудзи. Великі трейдери, такі як Bunge, ADM і Louis Dreyfus вже облаштовують північні порти і планують збільшити експорт з регіону.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррКотирування зернових на Чиказькій біржі зазнали різких стрибків в березні в наслідок взаємних підвищень імпортних мит США і Китаєм. Так, котирування ф’ючерсів кукурудзи на початку березня продовжили лютневу тенденцію зростання і дорівнювали 3,81 за бушель або 150 за тонну, максимальне котирування дорівняло $3,91 за бушель або $154 за тонну. Мінімально в березні кукурудза котирувалась по $3,73 за бушель або $147 за тонну і в кінці місяця вона котирувалась по $3,87 за бушель або $152 за тонну. Максимальні котирування ф’ючерсів пшениці м’яких і твердих сортів спостерігались в самому початку березня і дорівнювали $5,15 за бушель або $189 за тонну і $5,43 за бушель або $200 за тонну відповідно. Мінімальне котирування пшениці м’яких сортів дорівнювало $4,45 за бушель або $164 за тонну, в кінці місяця ф’ючерси м’якої пшениці котирувались по $4,51 за бушель або $165 за тонну. Мінімальне котирування ф’ючерсів пшениці твердих сортів дорівнювало $4,79 за бушель або $176 за тонну, і в кінці місяця пшениця твердих сортів котирувалась по $4,86 за бушель або $178 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж березня зріс з 208 до 210 пунктів. Субіндекси GOI на кукурудзу і ячмінь також зросли з 195 до 202 пунктів і з 217 до 222 пунктів відповідно. На 5 пунктів знизився індекс (GOI) пшениці з 186 до 181 пункту.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні в березні на пшеницю 6-го класу і ячмінь залишались стабільними на рівні 5700 грн/т і 5850 грн/т відповідно. На пшеницю 2-го класу групи А зросли з 5930 грн/т до 5950 грн/т. На пшеницю 3-го класу також збільшились к кінцю місяця порівняно з початком з 5850 грн/т до 5900 грн/т. Ціна на кукурудзу зросла впродовж березня більш суттєво - з 5500 грн/т до 5850 грн/т. В березні незначно зросла ціна на сою з 12000 до 12500 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціна на соняшник в березні збільшилась з початкових 11200-11400 грн/т до 11900-12000 грн/т продемонстрував найвищій рівень за сезон.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, обстеження посівів озимих зернових культур під урожай 2018 року показав, що із посіяних 7,3 млн га сходи отримано на 99,7% площ, з них в доброму та задовільному стані знаходиться майже 6,4 млн га або 89% від посіяних. В слабкому та зрідженому стані знаходяться 816,5 тис. га або 11% від засіяних.

В березні ціни на пшеницю залишались на тому же рівні, що й місяць тому, а на кукурудзу та соняшник - зростали. Враховуючи укріплення гривні до рівня майже 26 грн за доллар США, усі ціни зростали в долларовому виразі. В квітні тенденція укріплення гривні скоріш за все зупиниться, ціни - або закріпляться на досягнутому рівні, або незначно зростуть. З точки зору вибору моменту продажу залишків зерна (по ціні в перерахунку на доллар), квітень цього року виглядає влучним моментом, особливо для соняшнику.