Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в квітні 2018 року

Від 2075 до 2093 млн тонн очікують світовий врожай зернових авторитетні джерела прогнозів Міністерство сільського господарства США (USDA) і Міжнародна ради по зерну (IGC) відповідно. В прогнозі виробництва пшениці обидва джерела майже одностайні і очікують його на рівні 760 млн тонн. Виробництво кукурудзи очікується від 1036 до 1046 млн тонн. Також Міжнародна рада по зерну (IGC) зробила прогноз на 2018/19 МР - очікується 2088 млн тонн зернових в наступному маркетинговому році, зокрема 739 млн тонн пшениці і 1054 млн тонн кукурудзи.

Про те, що в Фуюані, Китай в вересні буде завершено будівництво першої черги порту, який з'єднує Росію та Китай в квітні повідомило видання World Grain. Порт будується в провінції Хейлунцзян на північному сході Китаю. Перший етап проекту буде мати річний обсяг перевалки 150 тис тонн. Другу чергу будівництва планується завершити в вересні 2019 року, тоді порт буде мати річну потужність 650 тис тонн. Порт буде зв’язаний з портами Хабаровськ та Миколаївськ-на-Амуру в Росії, а також з портами в Японському морі та на півдні Китаю. Проект повинен створити судноплавні маршрути для зерна, зібраного в Росії китайськими підприємствами. В останні роки компанії, що базуються в провінціях Хейлунцзян, Шеньсі, Хенань і Гуандун, вирощують зерно в Росії. Це створює попит на перевезення зерна до Китаю. Розробники вважають, що новий маршрут доставки значно скоротить витрати в порівнянні з наземним транспортом, який використовувався в минулому. Вартість проекту складає 48 млн доларів.

На початку квітня видання Kyiv Post підняло питання перевезення зернових в Україні залізничним шляхом. Хоча "Укрзалізниця" намагається йти в ногу з поточними обсягами експорту, що майже дорівнюють 40 млн. тонн зерна на рік, виробники зерна прогнозують подвоєння обсягу в наступному десятилітті. Це вимагатиме значного покращення логістики залізничного транспорту та модернізації старого парку локомотивів та вагонів для зерна, більшість з яких були куплені ще в 1980-х і на початку 1990-х років. В статті наведені претензії малих та середніх фермерів, яким із-за нестачі обсягу зернових вагонів їх виділяють несвоєчасно. За словами фермерів, "Укрзалізниця" виділяє в першу чергу вагони агро-холдингам, які завантажують 54 і більше вагонів одразу. Також, за даними видання, "Укрзалізниця»"підписала 10-річну угоду з американською корпорацією General Electric у лютому на суму $1 млрд. Угода передбачає придбання 200 локомотивів від GE, з першою партією у 30 локомотивів, що повинні бути поставлені в цьому році. Крім того, компанія планує придбати 350-500 зернових вагонів через тендери.

Авторитетне джерело World Grain також повідомило про те, що сільськогосподарський кооператив Superior Ag (США), що експлуатує шість зернових елеваторів з комбінованим зберіганням зерна ємністю приблизно 117,8 тис тонн, погодився придбати колишнє зерносховище, що належало Cargill. Зерносховище розташоване в Принстоні, штат Індіана. Завдяки придбанню цього елеватору Superior Ag збільшить свій обсяг зберігання зернових до  167,7 тис тонн. Каргілл закрив об'єкт у грудні 2017 році. Сільськогосподарський кооператив Superior Ag обслуговує місцевих фермерів, які знаходяться у південно-західній частині Індіани, на півночі штату Кентуккі та в прикордонних регіонах штату Іллінойс. Superior Ag має 6 зернових елеваторів, 2 комбікормові заводи, 3 роздрібних автозаправних станції, 2 побутових магазини. Також раніше Компанія Cargill досягла угоди з канадським сільськогосподарським кооперативом La Coop fédérée про продаж 50% акцій компанії South West Ag Partners Inc. і 13 зернових і виробничих активів, представлених за роздрібними цінами, про що повідомлялось на офіційному сайті La Coop fédérée. Таким чином, сільськогосподарські кооперативи в світі підвищують свою економічну спроможність.

Про те, що Нігерія імпортує найбільшу кількість канадської пшениці серед країн Африки повідомило в квітні видання The Western Producer. Країна імпортувала 407,3 тис. тонн канадської пшениці протягом перших семи місяців 2017/18 МР. Існують прогнози, що Нігерія може імпортувати мільйон тонн канадської ярої пшениці в поточному маркетинговому році. Завдяки суміші канадської червоної озимої пшениці з чорноморською, в країні отримують гарну якість борошна по прийнятній ціні. Ця суміш дешевше, ніж американська суміш, що в країні використовувалась раніше.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррКотирування зернових ф’ючерсів на Чиказькій біржі протягом квітня мали різнонаправлені коливання але вони збільшились в кінці місяця порівняно з початком. Зокрема, котирування кукурудзи зросли з $3,97 за бушель або $156 за тонну до $4 за бушель або $157 за тонну. Пшениця м’яких сортів на початку місяця котирувалась по $4,72 за бушель ($173 за тонну), в кінці місяця зросла до $5,1 за бушель ($187 за тонну). Пшениця твердих сортів на початку місяця котирувалась по $4,97 за бушель ($183 за тонну), в кінці місяця стала котируватись по $5,37 за бушель ($197 за тонну).

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Як і в березні, індекс цін на зернові та олійні культури Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж місяця зріс з 209 до 215 пунктів. Субіндекси GOI на кукурудзу і пшеницю також зросли з 202 до 205 пунктів і з 181 до 193 пунктів відповідно. Субіндекс (GOI) ячменю на почату і в кінці квітня дорівнював 222 пункти.

Внутрішня закупівельна ціна на пшеницю в Україні протягом квітня була стабільною на рівні 5730 грн/т для пшениці 6-го класу. Ціна на пшеницю 2-го класу групи А складала 5980 грн/т. Ціна пшениці 3-го класу групи А дорівнювала 5930 грн/т. Також стабільною на рівні 5900 грн/т залишалась ціна на ячмінь. Ціна на кукурудзу зросла від початка квітня к кінцю з 5880 грн/т до 5950 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціни на соняшник на початку квітня знаходились в діапазоні від 11600 грн/т до 11700 грн/т в кінці місяця зросли и вже находились в діапазоні від 12200 грн/т до 12500 грн/т.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, станом на 27 квітня, посів ранніх ярих зернових та зернобобових культур в Україні проведено на площі 2,1 млн га або 89% до прогнозу. Зокрема, посіяно: ярого ячменю – на площі 1,4 млн га або 90% від запланованих для посів площ, овес посіяний на площі 173 тис. га або 84% до прогнозу, пшениця засіяна на площі 149 тис. га або 84% від прогнозованих площ. Також продовжується посів кукурудзи, який проведено на площі 1,5 млн га або 32% до прогнозу. Соняшник засіяний на площі 2,5 млн га, або 45% до прогнозу. Посів сої проведений на площі 262 тис. га, або 14% до прогнозу.

Щодо озимих культур на зерно під урожай 2018 року, вони були посіяні на площі 7,3 млн га або 101% до площ посіяних під урожай 2017 року в тому числі: пшениці – 6,3 млн га або 103%, ячменю – 0,8 млн га або 94%, жита – 149,4 тис. га або 88%. Крім того, озимий ріпак на зерно посіяний на площі 1,0 млн га або 112%.

Внутрішні закупівельні ціни в квітні на пшеницю залишились без змін, кукурудзу й соняшник - зростали. Враховуючи відносно стабільний курс гривні до доллару США (на рівні 26 грн/дол) ціни в доларовому еквіваленті мали таку ж тенденцію. На початку травня почались падати ціни в портах на соняшникову олію й пшеницю, ціни на кукурудзу й ячмінь або стабільні або знижуються значно меньшими темпами. Можна очкувати, що в травні внутрішні закупівельні ціни покажуть подібну динамику.