Огляд зернового ринку в квітні 2018 року

Від 2075 до 2093 млн тонн очікують світовий врожай зернових авторитетні джерела прогнозів Міністерство сільського господарства США (USDA) і Міжнародна ради по зерну (IGC) відповідно. В прогнозі виробництва пшениці обидва джерела майже одностайні і очікують його на рівні 760 млн тонн. Виробництво кукурудзи очікується від 1036 до 1046 млн тонн. Також Міжнародна рада по зерну (IGC) зробила прогноз на 2018/19 МР - очікується 2088 млн тонн зернових в наступному маркетинговому році, зокрема 739 млн тонн пшениці і 1054 млн тонн кукурудзи.

Про те, що в Фуюані, Китай в вересні буде завершено будівництво першої черги порту, який з'єднує Росію та Китай в квітні повідомило видання World Grain. Порт будується в провінції Хейлунцзян на північному сході Китаю. Перший етап проекту буде мати річний обсяг перевалки 150 тис тонн. Другу чергу будівництва планується завершити в вересні 2019 року, тоді порт буде мати річну потужність 650 тис тонн. Порт буде зв’язаний з портами Хабаровськ та Миколаївськ-на-Амуру в Росії, а також з портами в Японському морі та на півдні Китаю. Проект повинен створити судноплавні маршрути для зерна, зібраного в Росії китайськими підприємствами. В останні роки компанії, що базуються в провінціях Хейлунцзян, Шеньсі, Хенань і Гуандун, вирощують зерно в Росії. Це створює попит на перевезення зерна до Китаю. Розробники вважають, що новий маршрут доставки значно скоротить витрати в порівнянні з наземним транспортом, який використовувався в минулому. Вартість проекту складає 48 млн доларів.

На початку квітня видання Kyiv Post підняло питання перевезення зернових в Україні залізничним шляхом. Хоча "Укрзалізниця" намагається йти в ногу з поточними обсягами експорту, що майже дорівнюють 40 млн. тонн зерна на рік, виробники зерна прогнозують подвоєння обсягу в наступному десятилітті. Це вимагатиме значного покращення логістики залізничного транспорту та модернізації старого парку локомотивів та вагонів для зерна, більшість з яких були куплені ще в 1980-х і на початку 1990-х років. В статті наведені претензії малих та середніх фермерів, яким із-за нестачі обсягу зернових вагонів їх виділяють несвоєчасно. За словами фермерів, "Укрзалізниця" виділяє в першу чергу вагони агро-холдингам, які завантажують 54 і більше вагонів одразу. Також, за даними видання, "Укрзалізниця»"підписала 10-річну угоду з американською корпорацією General Electric у лютому на суму $1 млрд. Угода передбачає придбання 200 локомотивів від GE, з першою партією у 30 локомотивів, що повинні бути поставлені в цьому році. Крім того, компанія планує придбати 350-500 зернових вагонів через тендери.

Авторитетне джерело World Grain також повідомило про те, що сільськогосподарський кооператив Superior Ag (США), що експлуатує шість зернових елеваторів з комбінованим зберіганням зерна ємністю приблизно 117,8 тис тонн, погодився придбати колишнє зерносховище, що належало Cargill. Зерносховище розташоване в Принстоні, штат Індіана. Завдяки придбанню цього елеватору Superior Ag збільшить свій обсяг зберігання зернових до  167,7 тис тонн. Каргілл закрив об'єкт у грудні 2017 році. Сільськогосподарський кооператив Superior Ag обслуговує місцевих фермерів, які знаходяться у південно-західній частині Індіани, на півночі штату Кентуккі та в прикордонних регіонах штату Іллінойс. Superior Ag має 6 зернових елеваторів, 2 комбікормові заводи, 3 роздрібних автозаправних станції, 2 побутових магазини. Також раніше Компанія Cargill досягла угоди з канадським сільськогосподарським кооперативом La Coop fédérée про продаж 50% акцій компанії South West Ag Partners Inc. і 13 зернових і виробничих активів, представлених за роздрібними цінами, про що повідомлялось на офіційному сайті La Coop fédérée. Таким чином, сільськогосподарські кооперативи в світі підвищують свою економічну спроможність.

Про те, що Нігерія імпортує найбільшу кількість канадської пшениці серед країн Африки повідомило в квітні видання The Western Producer. Країна імпортувала 407,3 тис. тонн канадської пшениці протягом перших семи місяців 2017/18 МР. Існують прогнози, що Нігерія може імпортувати мільйон тонн канадської ярої пшениці в поточному маркетинговому році. Завдяки суміші канадської червоної озимої пшениці з чорноморською, в країні отримують гарну якість борошна по прийнятній ціні. Ця суміш дешевше, ніж американська суміш, що в країні використовувалась раніше.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррКотирування зернових ф’ючерсів на Чиказькій біржі протягом квітня мали різнонаправлені коливання але вони збільшились в кінці місяця порівняно з початком. Зокрема, котирування кукурудзи зросли з $3,97 за бушель або $156 за тонну до $4 за бушель або $157 за тонну. Пшениця м’яких сортів на початку місяця котирувалась по $4,72 за бушель ($173 за тонну), в кінці місяця зросла до $5,1 за бушель ($187 за тонну). Пшениця твердих сортів на початку місяця котирувалась по $4,97 за бушель ($183 за тонну), в кінці місяця стала котируватись по $5,37 за бушель ($197 за тонну).

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Як і в березні, індекс цін на зернові та олійні культури Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж місяця зріс з 209 до 215 пунктів. Субіндекси GOI на кукурудзу і пшеницю також зросли з 202 до 205 пунктів і з 181 до 193 пунктів відповідно. Субіндекс (GOI) ячменю на почату і в кінці квітня дорівнював 222 пункти.

Внутрішня закупівельна ціна на пшеницю в Україні протягом квітня була стабільною на рівні 5730 грн/т для пшениці 6-го класу. Ціна на пшеницю 2-го класу групи А складала 5980 грн/т. Ціна пшениці 3-го класу групи А дорівнювала 5930 грн/т. Також стабільною на рівні 5900 грн/т залишалась ціна на ячмінь. Ціна на кукурудзу зросла від початка квітня к кінцю з 5880 грн/т до 5950 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціни на соняшник на початку квітня знаходились в діапазоні від 11600 грн/т до 11700 грн/т в кінці місяця зросли и вже находились в діапазоні від 12200 грн/т до 12500 грн/т.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, станом на 27 квітня, посів ранніх ярих зернових та зернобобових культур в Україні проведено на площі 2,1 млн га або 89% до прогнозу. Зокрема, посіяно: ярого ячменю – на площі 1,4 млн га або 90% від запланованих для посів площ, овес посіяний на площі 173 тис. га або 84% до прогнозу, пшениця засіяна на площі 149 тис. га або 84% від прогнозованих площ. Також продовжується посів кукурудзи, який проведено на площі 1,5 млн га або 32% до прогнозу. Соняшник засіяний на площі 2,5 млн га, або 45% до прогнозу. Посів сої проведений на площі 262 тис. га, або 14% до прогнозу.

Щодо озимих культур на зерно під урожай 2018 року, вони були посіяні на площі 7,3 млн га або 101% до площ посіяних під урожай 2017 року в тому числі: пшениці – 6,3 млн га або 103%, ячменю – 0,8 млн га або 94%, жита – 149,4 тис. га або 88%. Крім того, озимий ріпак на зерно посіяний на площі 1,0 млн га або 112%.

Внутрішні закупівельні ціни в квітні на пшеницю залишились без змін, кукурудзу й соняшник - зростали. Враховуючи відносно стабільний курс гривні до доллару США (на рівні 26 грн/дол) ціни в доларовому еквіваленті мали таку ж тенденцію. На початку травня почались падати ціни в портах на соняшникову олію й пшеницю, ціни на кукурудзу й ячмінь або стабільні або знижуються значно меньшими темпами. Можна очкувати, що в травні внутрішні закупівельні ціни покажуть подібну динамику. 

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.