Огляд зернового ринку в травні 2018 року

В травневому прогнозі виробництва зернових, обидва авторитетні джерела одностайні в визначенні загального обсягу виробництва зернових в світі на рівні 2089 млн тонн. Щодо виробництва пшениці в світі, Міністерство сільського господарства США (USDA) більш оптимістичніше за Міжнародну раду по зерну (IGC), і прогнозує їх на рівні 748 млн тонн на відміну від 742 млн тонн. В обсязі світового виробництва кукурудзи обидва джерела майже одностайні: прогнозують від 1055 до 1056 млн тонн.

Переміщення канадських зернових залізничними шляхами в травні висвітлювало видання World-Grain. Канадська залізниця планує підвищити рух канадського зерна зі значними капіталовкладеннями на нові вагони (за умови, що парламент прийме оригінальну версію законопроекту C-49). Комбінація нових залізничних вагонів та спеціальної моделі поїздів збільшить обсяг перевезеного зерна на один потяг на 35%. Канадська залізниця активізує інвестиції в продукти та послуги, щоб збільшити відповідальність та надійність у русі канадського зерна. Так у 2017 р. переміщення зернових з Канади та Сполучених Штатів становило близько 24% загального обсягу надходжень до бюджету канадської залізниці. Канадське зерно надало приблизно $1,04 млрд. доходу, зерно із США - близько $500 млн.

Видання Bloomberg в травні поширило інформацію про те, що нестача кукурудзи в Європі дає Південній Африці шанс продати більше свого рекордного урожаю. Виробники Африки, як правило, не експортують багато товарів до Європейського Союзу через відстань та неконкурентні витрати. Але в минулому році великий врожай скоротив ціни і повинен допомогти Південній Африці продати до ЄС кукурудзи більше, ніж за попередні шість років разом.

Видання Reuters повідомило, що азіатські борошномели планують закупити рекордні обсяги пшениці у чорноморських постачальників у 2018 році, так як традиційний постачальник пшениці в цей регіон - Австралія, другій рік поспіль потерпає від посухи. Азіатські покупці за останній місяць забронювали біля 1 мільйона тонн чорноморської пшениці нового врожаю з постачанням в серпні. В Азії чорноморська пшениця з 11,5% білку коштує від $220- $227 за тонну, включаючи вартість і транспортні витрати, порівняно з аналогічним різновидом австралійської пшениці, що продається від $255 до $260 за тонну.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррКотирування ф’ючерсів пшениці в травні на Чиказький біржі мали різнонапрвлені коливання і 14 травня різко впали до мінімального значення місяця. Але к кінцю місяця зросли порівняно з початком місяця. Так, котирування пшениці м’яких сортів почали травень на рівні $5,12 за бушель або $188 за тонну, мінімальне значення було на рівні $4,9 за бушель або $180 за тонну, в кінці місяця зернова котирувалась по $5,26 за бушель або $193 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів почали місяць на рівні $5,39 за бушель або $198 за тонну, мінімальне значення було на рівні $5,09 за бушель або $187 за тонну , в кінці місяця значення дорівнювало $5,4 за бушель або $198 за тонну.

За думкою експертів, ціна на пшеницю 14 травня знизилась в наслідок сильного послаблення експортного попиту. Падіння котирувань кукурудзи в кінці травня експерти пояснюють очікуванням великих врожаїв кукурудзи. Кукурудза на початку травня котирувалась по $4,01 за бушель або $158 за тонну, в кінці травня по $3,9 за бушель або $154 за тонну і напочатку червня продовжила падіння, даючи можливість закупівлі липневих ф’ючерсів по мінімальній ціні за 4 місяці.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні культури Міжнародної ради по зерну (GOI) в кінці травня знизився порівняно з початком на 6 пунктів з 216 до 210 пунктів. Знизились також субіндекси GOI кукурудзи і ячменю з 207 до 197 пунктів і з 222 до 221 пункту відповідно. Індекс GOI пшениці напочатку і в кінці травня дорівнював 195 пунктам.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на зернові впродовж місяця знижувались. Так, ціна на пшеницю 2-го класу групи А знизилась з 5930 грн/т до 5700 грн/т. На пшеницю 3-го класу групи А закупівельні ціни знизились з 5880 грн/т на початку місяця до 5650 грн/т. На пшеницю 6-го класу з 5780 грн/т до 5450 грн/т. Незначно також знизились ціни на ячмінь з ціни на початку місяця, яка дорівнювала 5800 грн/т до ціни в кінці місяця – 5750 грн/т. Впродовж травня відбулось значне зниження ціни на кукурудзу з 5900 грн/т до 5550 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ, закупівельна ціна на соняшник в Україні з початку травня продовжила тенденцію зростання розпочатую в квітні і почали місяць в діапазоні від 12300 грн/т до 12500 грн/т, досягнувши свого максимального діапазону від 12400 грн/т до 12700 грн/т вони почали зниження і закінчили місяць в діапазоні від 11700 грн/т до 12300 грн/т.

Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило, що протягом травня станом на 1 червня ярі зернові та зернобобові культури включно з кукурудзою посіяні на площі 7,1 млн га, що складає 97% від прогнозних до засіву у 2018 році 7,4 млн га площі. У розрізі культур посіяно: ранніх ярих зернових – 2,3 млн га або 97% від запланованих площ. Кукурудзи на зерно посіяно 4,5 млн га і це майже усі заплановані до посіву площі. Також завершено посів соняшника, який засіяний на площі 5,6 млн га, що склало 101% від запланованих до посіву площ. Соя засіяна на площі 1,7 млн га, що складає частку у 88% від запланованих до посіву площ.

Щодо стану експорту, профільне міністерство поширило інформацію про те, що станом на 1 червня, з початку 2017/18 маркетингового року Україна експортувала 37 млн тонн зернових культур. Зокрема було експортовано 16,3 млн тонн пшениці, 4,2 млн тонн ячменю, 16,3 млн тонн кукурудзи й 35 тис тонн жита. Окрім того, було експортовано 395 тис. тонн борошна.

Травень показав негативну динаміку цін, що не було в цілому несподіваним по усім культурам, окрім кукурудзи. Кукурудза впала за місяць на 6% на внутрішньому ринку, випереджаючи падіння цін на світовому. Червень, як перехідний місяць для ранніх культур, покаже щонайменше стагнацію цін, або їх падіння. Ціни на пшеницю, через певну невизначність з розміром нового врожаю, можуть показати протилежну динаміку (але вірогідність саме такого розвитку події є невеликою).

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.