Огляд зернового ринку в червні 2018 року

На відміну від травня, коли обидва авторитетні джерела прогнозів давали майже однаковий прогноз щодо виробництва зернових в світі, в червні їх прогноз відрізняється на 5 млн тонн. Так, Міністерство сільського господарства США (USDA) прогнозує світовий врожай в обсязі 2082 млн тонн, а Міжнародна Рада по Зерну (IGC) очікує врожай на рівні 2077 млн тонн. Також на 8 млн тонн відрізняються прогнози джерел, щодо виробництва пшениці в світі - відповідно в обсязі 745 млн тонн (USDA) і 737 млн тонн (IGC). Тільки прогнози світового виробництва кукурудзи однакові у обох джерел і дорівнюють 1052 млн тонн.

На початку червня видання MCGill опублікувало розміркування експертів на тему чи досягне Китай своєї мети - 95% самодостатності власного виробництва зернових до 2030 року. Для цього країні необхідно обмежити перетворення ріллі на інші цілі, стверджують дослідники з McGill. Це може виявитися складним у країні з населенням майже 1,4 мільярда і з трохи менше 13% ріллі, близько половини яких страждає від деградації ґрунтів. Більше того, експерти вважають, що якщо населення Китаю продовжуватиме зростати своїми поточними темпами, то до 2050 року самозабезпеченість зерна в країні зменшиться до 83%, а найбідніші шари населення стануть найбільш постраждалими через зростання ціни на продукти.

В середині червня видання Bloomberg повідомило про очікування великого врожаю во Франції. Згідно з оцінками союзу зернових кооперативів "ІнВіво" (InVivo) країна може отримати в поточному році врожай пшениці від 37 до 38 млн. тонн. За даними Міністерства сільського господарства Франції, це може бути третій за величиною врожай з 1993 року. Однак, зростання урожаю означає, що вміст білка, ймовірно, повернеться до нормального рівня від 11% до 11,5 %, як це вже спостерігалось. В той час, як в минулому році французька пшениця містила білок від 12% до 12,5%, що дозволило експортерам вперше продати зернову на ринок Саудівської Аравії.

Наприкінці червня видання Reuters оприлюднило дані, що до врожаю найбільшого в світі імпортера пшениці - Єгипту. Країна зібрала врожай пшениці у розмірі 3,15 млн. тонн. Уряд Єгипту планував отримати від 3,5 до 4 млн. тонн. Попередній урожай складав близько 3,6 млн. тонн. Також видання констатує, що приватний сектор країни в поточному році купував місцеві врожаї у фермерів за ціною 3950 єгипетських фунтів або біля $222 на млинах, тоді як уряд пропонував ціну близько 3600 єгипетських фунтів або біля $200, а імпортна пшениця коштувала 4150 єгипетських фунтів або $231. Експерти очікують, що в 2018/19 маркетинговому році, який розпочався в липні, Єгипет імпортує близько 12,5 млн. тонн зернової.

Про зниження очікуваного другого врожаю кукурудзи в Бразилії повідомило видання Nasdaq. За його даними, консалтингова агенція Agroconsult знизила свій прогноз до 55,2 млн. Раніше агенція прогнозувала врожай зернової на рівні 57 млн тонн, а уряд країни прогнозував, що другий врожай кукурудзи в Бразилії складе 58,2 млн.

Як повідомлялось раніше, котирування зернових стрімко знижувались впродовж червня на Чиказькій зерновій біржі. Так, котирування кукурудзи знизились з $3,94 за бушель або $155 за тонну до $3,64 за бушель або $143 за тонну в кінці червня, такі котирування нижчі за минулорічні. Котирування пшениці м’яких сортів також знижувались впродовж місяця з $5,41 за бушель або $199 за тонну до $4,95 за бушель або $182 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів також зазнали падіння з $5,59 за бушель або $209 за тонну до $4,85 за бушель або $178 за тонну. Експерти вважають, що це падіння відбувається з ряду причин. Так зростання квот на боби, що закуповує Китай утримує запаси кукурудзи й сої та призводить до невизначеності на ринку, що є однією з причин падіння цін на кукурудзу. Також причиною є те, що початкові побоювання щодо поганого врожаю в США зменшуються. Врожай пшениці в даний час прогнозується більше, ніж очікувалося, а посуха в деяких районах не вплинула на розвиток зернових культур.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) від початку до кінця червня знизився на 16 пунктів з 210 пунктів до 194 пунктів. Також знизились всі субіндекси GOI, а саме: субіндекс пшениці знизився з 195 пунктів до 181 пункту. Субіндекс кукурудзи знизився з 194 пунктів на початку місяця до 178 в кінці місяця. Субіндекс ячменю знизився з початкових 222 пунктів до 214 пунктів в кінці червня.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррЗакупівельні ціни в Україні в червні на пшеницю 6-го класу почали місяць на рівні 5400 грн/т, тиждень з 12 по 19 червня ціна знизилась до 5250 грн/т, далі незначно підвищилась і закінчила місяць на рівні 5300 грн/т. Ця тенденція спостерігалась також з внутрішньою закупівельною ціною на пшеницю 3-го класу групи А, яка почала місяць на максимальній відмітці 5600 грн/т, далі понизилась до 5450 грн/т і знову дещо збільшилась наприкінці місяця до 5480 грн/т. Пшениця 2-го класу групи А на початку місяця закуповувалась по 5650 грн/т, далі знизилась до 5500 грн/т і закінчила місяць на цьому рівні. Ціна на ячмінь, також знизилась з початкових 5650 грн/т до мінімальних 5480 грн/т впродовж червня. Також відбулось зниження ціни на кукурудзу з 5500 грн/т до 5350 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, внутрішня закупівельна ціна на соняшник також знизилась. Так, на початку місяця вона знаходилась в діапазоні від 11700-12300 грн/т, а в кінці червня цей діапазон став від 11300 до 11600 грн/т.

Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило, що станом на 26 червня з початку 2017/2018 маркетингового року Україною поставлено на зовнішні ринки 39 млн тонн зернових. Практично в рівних долях було експортовано пшениці – 17 млн тонн і кукурудзи – 17,6 млн тонн. Ячменю було експортовано 4,2 млн тонн, жита поставлено на експортні ринки 36,8 тис. тонн. Також, за цей період було експортовано 412,4 тис. тонн борошна.

Вищезгадане джерело також оприлюднило дані, що станом на 27 червня в Україні вже було намолочено 2,7 млн тонн зерна нового врожаю з 884,3 тис. га при врожайності 3,06 т/га. Крім того в країні на вищезгадану дату тривало збирання озимого ріпаку, який було обмолочено на площі 126,4 тис. га при врожайності 1,87 т/га і намолочено 236,2 тис. тонн. 

Як й очікувалось, в червні внутрішні ціни впали в порівнянні з максимумом на початку місяця. В той же час, початок жнив відзначився хоч й не знаним, але все ж підвищенням цін. Світові ринки не можуть визначитись з перспективами нового врожаю, попередні оптимістичні прогнози на врожай нового сезону не виправдовуються в повній мірі (в першу чергу через паршиві погодні умови). Початок жнив в Україні також демонструє нижчу середню врожайність ранніх зернових, ніж рік тому. В цілому в липні очікується стримане зростання внутрішніх цін на ранні зернові.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.