Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в серпні 2018 року

Узагальнюючи прогнози двох авторитетних джерел в серпні, можна констатувати, що світовий врожай очікується в розмірі від 2063 до 2071 млн тонн. Зокрема пшениці очікується зібрати від 716 млн тонн до 730 млн тонн, кукурудзи від 1061 до 1064 млн тонн. Міністерство сільського господарства США (USDA) в серпні дало більш оптимістичні прогнози по загальному врожаю і врожаю пшениці, а Міжнародна Рада по Зерну (IGC) дала більш оптимістичний прогноз по обсягу виробництва кукурудзи в світі. Прогнози обох джерел знижені порівняно з попередніми прогнозами.

В серпні аграрний світ говорив про наслідки посухи. Так, видання S&P Global повідомило про те що прогноз врожаю кукурудзи в Бразилії складе 82,18 млн тонн, що значно нижче рекордних 97,84 млн тонн, зібраних країною у 2016/17 МР. Відбулось скорочення в основному другого врожаю в наслідок несприятливої погоди в країні.

Видання DW наприкінці місяця оприлюднило інформацію про те, що федеральний уряд Німеччини погодився надати 170 мільйонів Євро або $197 млн для компенсації втрат аграрного бізнесу, що були викликані надзвичайно сухою погодою в поточному році. Загалом федеральна та державна допомога найбільш постраждалим фермерам складе приблизно 340 млн Євро. За даними досліджень німецької асоціації фермерів (DBV), врожай зернових цього року на 26% нижчий, ніж середньорічний урожай за останні п'ять років. Констатується, що вісім з 16 німецьких федеральних земель вже зазнали фінансових збитків на суму близько 3 млрд. Євро внаслідок посухи. DBV заявила, що необхідна допомога фермерам повинна становитиме щонайменше 1 мільярд Євро. І хоча компенсація уряду є досить низькою, але це перший прецедент з 2003 року, коли німецький уряд надавав надзвичайну федеральну допомогу фермерам після посухи.

Експерти видання the Guardian в серпні поширили результати дослідження, в якому говориться про те, що при підвищенні температури при глобальному потеплінні на 2 градуси по Цельсію зросте як кількість, так і апетит комах – шкідників зернових культур. Європейські країни будуть серед найбільших постраждалих: в 11 країнах прогнозуються збільшення втрат від шкідників на 75%. Очікується, що по всьому світу додаткові 200 млн. тонн зернових будуть з'їдені комахами –шкідниками у теплішому на 2 градуси по Цельсію світі.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррКотирування зернових ф’ючерсів на Чиказький в серпні почали падіння після публікації звіту з оцінки світового виробництва сільськогосподарської продукції (WASDE), автором якого є авторитетне джерело прогнозів Міністерство сільського господарства США (USDA) і продовжили зниження до кінця місяця. Так, котирування ф’ючерсів кукурудзи на початку місяця складало $3,86 за бушель або $152 за тонну, в кінці місяця понизилось до $3,64 або $143 за тонну. Котирування ф’ючерсів пшениці м’яких сортів на початку місяця складали $5,79 за бушель або $213 за тонну, в кінці серпня вони котирувались по $5,45 за бушель або по $200 за тонну. Пшениця твердих сортів на початку місяця котирувалась по $5,84 за бушель або $215 за тонну, а в кінці серпня котирування знизились до $5,52 за бушель або $203 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж серпня знизився на 6 пунктів з 204 пунктів на початку місяця до 198 пунктів в кінці місяця. Субіндекси (GOI) по кукурудзи також знизився з 186 пунктів до 180 пунктів. Субіндекс (GOI) по пшениці залишився незмінним на рівні 201 пункту. Субіндекс (GOI) ячменю зріс з 246 до 254 пунктів.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні на зернові мали протилежну світовим цінам тенденцію і зросли в кінці серпня порівняно з початком, так ціна на пшеницю 6-го класу зросла з 5900 грн/т на початку місяця до 6200 грн/т в кінці місяця, максимальне значення зафіксовано на рівні 6250 грн/т. Ціна на пшеницю 3-го класу групи А на початку серпня складала 6400 грн/т в кінці місяця дорівняла 6500 грн/т, максимальна ціна місяця сягнула до 6800 грн/т. Ціна на пшеницю 2-го класу групи А на початку місяця була на рівні 6500 грн/т, максимальна відмітка досягла 6850 грн/т , в кінці місяця пшениця коштувала 6800 грн/т. Ціна на кукурудзу також зростала від початку до кінця серпня. На початку зернова коштувала 4850 грн/т, в кінці місяця ціна становила 5250 грн/т, що стала максимальною ціною за місяць, мінімальна ціна складала 4800 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-Інформ, ціна на соняшник впродовж липня трималась на рівні цін Як повідомлялось раніше, в кінці серпня в Україні почались жнива соняшника, що спричинило зниження ціни на олійну. Так, за даними АПК-інформ, на початку серпня ціна на соняшник знаходилась в діапазоні від 11500 грн/т до 12000 грн/т, на початку жнив, ближче до кінця місяця ціна попиту була в діапазоні від 10500 грн/т до 10600 грн/т, ціна пропозиції трималась на рівні 11900 грн/т. В кінці місяця діапазон ціни на олійну був в межах від 10600 грн/т до 11000 грн/т.

Як повідомило Міністерство аграрної політики та продовольства України, станом на 5 вересня в Україні намолочено 34,8 млн тонн зернових та зернобобових культур з 10,0 млн га або з 68% площ запланованих до збирання. Середня врожайність дорівняла 3,46 т/га. Крім того, намолочено соняшнику - 1,6 млн тонн з 804 тис. га або з 13% запланованих до збирання площ. Середня врожайність олійної на початку жнив складає 1,96 т/га. Сої намолочено 225 тис. тонн з 92 тис. га, або врожай зібраний з 5% площ; врожайність дорівнює 2,45 т/га.

За різними оцінками в 2018 році Україна може зібрати рекордний врожай кукурудзи за всю історію - біля 30 млн т. Світова оцінка виробництва кукурудзи також знаходиться на високому рівні - 1064 млн тонн за прогнозами IGC. Окрім кукурудзи очікується високий врожай сої. Ці дві культури тиснуть ринок зерна вниз, не дивлячись на фундаментальні фактори низького врожаю пшениці (окрім цього Росія може ввести заборону на експорт чи додаткові мита). Обмінний курс не зупинився на відмітці 27, й на початок вересня перейшов відмітку 28 грн за долар США. Тому, внутрішні закупівельні ціни знаходяться під впливом двох факторів - очікування подальшої девальвації гривні й зменшення котирувань на зовнішніх ринках. В перспективі наступного місяця ціни на пшеницю все ж можуть трохи зрости, або залишаться на досягнутому рівні, на кукурудзу та соняшник (врожай якого в Україні також може бути рекордним) - скоріш за все зменшаться, якщо вересень не здивує несприятливою погодою для жнив.