Огляд зернового ринку в жовтні 2018 року

В прогнозі загального обсягу виробництва зернових в світі Міжнародна Рада по Зерну (IGC) в жовтні була більш оптимістичною і прогнозувала його на рівні 2081 млн тонн. В свою чергу, Міністерство сільського господарства США (USDA) очікувало світовий врожай в розмірі 2074 млн тонн. Прогноз обсягів виробництва пшениці в світі знаходяться в діапазоні від 729 млн тонн до 731 млн тонн. Очікування обсягів виробництва кукурудзи в світі – в обсязі від 1068 млн тонн до 1073 млн тонн.

В середині жовтня видання CNBC повідомило про те, що Єгипет, найбільший у світі імпортер пшениці, вивчає можливість хеджування проти зростання цін на зернові в світі. Раніше джерело єгипетського уряду заявило агенції Reuters, що Єгипет перебував на ранніх стадіях переговорів з банками щодо схеми хеджування.

Видання The Western Producer повідомило в жовтні про те, що загальне виробництво зернових у Євросоюзі в 2018 році складе 284,3 млн тонн, що на 5% нижче ніж у 2017/18МР і на 8% нижче, ніж у середньому за останні 5 років. Ріст високих температур і сильна нестача дощу цього літа по всій Європі призвели до скорочення у загальному обсязі виробництва зернових у Європейському Союзі.

Про те, що Канада продовжує обговорення можливих резолюцій з питання про тверду пшеницю з італійськими імпортерами повідомило в жовтні видання UkrAgroConsult. Згідно даних видання, з липня 2017 Італія використовувала маркування країни походження (COOL) та інші дії, щоб представити канадський дурум ( тверду пшеницю) як небезпечний продукт з добавкою гліфосату. Італія, таким чином, забороняє застосування гліфосату на пшениці. Канадські виробники хочуть, щоб питання твердої пшениці було вирішено якомога швидше.

Про те, що на початку жовтня, в рамках 21-ї конференції зерновиків, Марокко та Франція підписали партнерську угоду по зерновим культурам, повідомило видання MaroccoWorldNews. Франція виявила зацікавленість експортувати свою пшеницю на марокканський ринок. Незважаючи на те, що Марокко цікавиться російськими та українськими ринками, французька агенція з експорту зернових (France Export Cereales) прогнозує, що Марокко імпортує 3 мільйони тонни м'якої французької пшениці у 2018/19МР.

Як повідомлялось раніше, в жовтні стало відомо, що виробництво та експорт австралійської пшениці в 2018/19МР будуть найнижчими з 2007/08МР.

Про велику залежність ціни кормів для птахів та тварин в Росії від цін на зернові в жовтні розмірковували експерти видання Feed navigator. Частка зернових в кормах для тварин в Росії становить 65-70%, у порівнянні з середнім показником в ЄС лише 40-45%, а внаслідок більшого відсотка зернових в раціоні кормів Росії, великі коливання в їх ціни можуть суттєво вплинути на ціни на корми. Виробництво комбікормів в Росії зростало за останні кілька років. Їх обсяг збільшився з 25,8 млн тонн в 2016 році до 27,6 млн тонн в 2017 році, тобто на 6,9%, за даними Росстату. Російські виробники птахів та тварин шукають способи заощадити на витратах на корми, щоб збільшити свою прибутковість, оскільки ціни на корми продовжують зростати на російському ринку.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18рр Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group) у 2017-18ррКотирування ф’ючерсів на Чиказькій Біржі мали різнонаправлені коливання впродовж жовтня. Так ф’ючерси кукурудзи на початку місяця котирувались по $3,56 за бушель або $140 за тонну. Свого максимуму котирування досягли в середині місяця і дорівнювали $3,78 за бушель або $149 за тонну. Закінчили місяць с пониженням відносно максимального значення і зі зростанням відносно початкової ціни місяця на рівні $3,63 за бушель або $143 за тонну. Котирування пшениці м’яких сортів на початку жовтня дорівнювало $5,10 за бушель або $187 за тонну, ближче до кінця місяця знизилось до мінімальних $4,87 за бушель або $179 за тонну і в кінці місяця дещо зросло порівняно з мінімальним значенням до $4,99 за бушель або $183 за тонну. Котирування твердих сортів пшениці на початку місяця були на рівні $5,12 за бушель або $188 за тонну, мінімальне значення за місяць було на рівні $4,86 за бушель або $179 за тонну, значення кінця місяця знаходилось на рівні $4,94 за бушель або $181 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) знизився з 200 пунктів до 195 пунктів від початку до кінця місяця. Знизились також субіндекси (GOI) кукурудзи та ячменю зі 174 до 168 пунктів і з 257 до 250 пунктів відповідно. Субіндекс пшениці, хоч і мав різнонаправлені коливання впродовж місяця, завершив місяць на відмітці рівній початковим 197 пунктам.

Внутрішні закупівельні ціни в Україні зростали від початку к кінцю місяця. Так, ціна пшениці 6-го класу на початку жовтня дорівнювала 6400 грн/т, в кінці місяця вона збільшилась на 100 грн/т. Ціна на пшеницю 3-го класу групи А також зросла на 100 грн/т з 6700 грн/т до 6800 грн/т. Ціна на пшеницю 2-го класу групи А також зросла з 6800 грн/т до 6900 грн/т. Ціна на кукурудзу навпаки знизилась і в кінці місяця дорівняла 4950 грн/т порівняно з 5150 грн/т на початку місяця. (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-інформ, ціна на соняшник майже весь жовтень знаходилась в діапазоні від 10000 грн/т до 10200 грн/т. А в кінці місяця незначно зросла до діапазону від 10200 грн/т до 10500 грн/т. Поточні ціни на соняшник значно нижчі за травневий максимум цього року.

Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило, що станом на 5 листопада українські аграрії посіяли озимих зернових на площі 7,0 млн га або 98% від прогнозованих до посіву 7,2 млн га. Зокрема озимої пшениці засіяно 6,0 млн га при прогнозі 6,2 млн га, що складає частку у 98%. Жита посіяно 117 тис. га або 80% від прогнозованих 147 тис. га. Озимого ячменю засіяли 8,7 млн га, як і було заплановано. Крім того, озимого ріпаку посіяно 1,0 млн га або на 14% більше запланованих до посіву площ.

А станом на 8 листопада вищезгадане джерело оголосило про намолочені в країні 62,9 млн тонн зерна з площі 13,9 млн га, або від 94% запланованих до збирання площ, середня врожайність складає 4,51 т/га. Вже зібрано кукурудзи 27,8 млн тонн з площі 3,8 млн га (82%) при врожайності 7,37 т/га. З олійних культур, соняшнику зібрано 13,3 млн тонн з площі 5,9 млн га (98%) при врожайності 2,24 т/га. Як повідомлялось раніше, офіційний прогноз виробництва зернових в Україні був піднятий до 64 млн тонн. Також станом на кінець жовтня Україною було експортовано майже третину зернових, що заплановані до експорту в поточному маркетинговому році або понад 12,5 млн тонн.

В жовтні, як й очікувалось, поступово зростали внутрішні ціни на пшеницю, й знижувались на кукурудзу. Жнива кукурудзи ще не завершено, але вже зрозуміло, що врожай зернової буде за 30 млн тонн. Ціни на соняшник різко впали через падіння цін на сиру олію, яка, в свою чергу, знаходиться під тиском цін на інші олії - в першу чергу пальмову. Ціни на нафту в жовтні впали (що справді не видно на наших заправках), також зміцнився курс гривні - все це також негативно впливає на ціну на соняшник. Щодо прогнозів на листопад, то можна очікувати подальше поступове зростання цін на пшеницю, зменшення цін на кукурудзу, та стабілізації цін на соняшник.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.