Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Огляд зернового ринку в листопаді 2018 року

В листопаді прогнози авторитетних джерел відрізнялись суттєво. Так, Міжнародна рада по зерну (IGC) прогнозувала виробництво зернових в світі на рівні 2079 млн тонн, зокрема 729 млн тонн пшениці і 1073 млн тонн кукурудзи. Прогнози Міністерства сільського господарства США (USDA) були набагато оптимістичніші. Так USDA загальний обсяг виробництва зернових в світі оцінює у 2107 млн тонн, виробництво пшениці у 734 млн тонн, фуражних зернових - у 1373 млн тонн, зокрема 1099 млн тонн кукурудзи.

Про першу пілотну угоду з продажу чорноморської пшениці з використанням блокчейну між Solaris і Transoil International через платформу Cerealia повідомило в листопаді видання S&P Global Platts. Партія складала 25 тис тонн російської пшениці з вмістом 11,5% білку.

В листопаді видання Etmarkets повідомило про дефіцит кукурудзи в Індії, викликаний зростанням внутрішньої ціни на зернову. Кукурудза є третім найбільш важливим урожаєм в Індії, після рису і пшениці, і становить близько 10% виробництва харчових зернових в країні. Більше половини місцевого виробництва кукурудзи споживається для виробництва кормів птиці, а решта для харчових цілей, для кормів для тварин та промислової переробки. Внутрішнє виробництво кукурудзи в країні зараз становить близько 26 млн. тонн. За думкою експертів, Індія повинна збільшити виробництво кукурудзи на 75% до 45 млн. тонн до 2022 року, щоб задовольнити зростаючі внутрішні потреби.

Видання the Western Producer в листопаді констатувало, що за перші 15 тижнів поточного маркетингового року Канада експортувала 5,44 мільйона тонн пшениці, за думкою експертів це може бути рекордний результат для цього періоду і такі темпи можуть забезпечити річний обсяг експорту пшениці в обсязі 22,3 млн. тонн, в порівнянні з 21,9 млн. тонн торік. Також видання наголошує, що до теперішнього часу Китай є найбільшим імпортером канадської пшениці, обсяг його імпорту становить 365 821 тонн, збільшившись з 120 776 тонн у той самий період минулого року. Китай в основному самодостатній у пшениці, але його урожай цього року був меншим, ніж очікувалося, і якість зернової постраждала. Це може бути причиною інтересу до канадської пшениці. Індонезія зайняла друге місце з обсягом у 362 565 тонн. США також імпортували канадську пшеницю в обсязі 350 428 тонн і ввійшли у трійку лідерів.

В кінці листопада видання Reuters оприлюднило коментар міністра сільського господарства України щодо впливу введення військового положення на експорт зернових. За його словами, введення військового положення поки не впливає на поставки українського зерна закордон з портів Азовського моря, і, якщо необхідно, їх можна буде переорієнтувати на Чорне море.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)За думкою експертів, ціни на кукурудзу в листопаді знаходились під впливом триваючої торгівельної напруженості між США та Китаєм. Так, котирування кукурудзи на Чиказький біржі почали і закінчили місяць на рівні $3,77 за бушель або $148 за тонну. Мінімальне значення було $3,67 за бушель або $145 за тонну. Максимальне значення було $3,85 за бушель або $152 за тонну. Пшениця м’яких сортів котирувалась по $5,15 за бушель або $189 за тону на початку і в кінці листопада. Найвище котирування дорівнювало $5,26 за бушель або $193 за тонну, найнижче котирування було $5,05 за бушель або $186 за тонну. Котирування пшениці твердих сортів знизились з $5,17 за бушель або $190 за тонну до $5,00 за бушель або $183 за тонну. Найнижче котирування впродовж листопада було $4,83 за бушель або $177 за тонну, найвище котирування було $5,31 за бушель або $195 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) впродовж листопада знизився на 4 пункти з 198 пунктів до 194 пунктів. Субіндекс (GOI) по пшениці на початку місяця дорівнював 197 пунктам, в кінці місяця 198 пунктам. Субіндекс (GOI) кукурудзи збільшився в кінці місяця порівняно з початком з 170 до 174 пунктів. Субіндекс ячменю знизився на 5 пунктів порівняно з початком місяця і дорівняв 249 пунктів.

Внутрішні закупівельні ціни на пшеницю в Україні збільшились протягом місяця. Так, ціна на пшеницю 6-го класу зросла з 6400 грн/т на початку листопада до 6500 грн/т в кінці місяця. З 6700 грн/т до 6800 грн/т зросла ціна на пшеницю 3-го класу групи А. І з 6900 грн/т до 6930 грн/т зросла ціна на пшеницю 2-го класу групи А. Ціна на ячмінь знаходилась на рівні 7100 грн/т. Ціна на кукурудзу знизилась з 5040 грн/т до 4950 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)Як повідомлялось раніше, ціни на соняшник впродовж листопада продовжили своє зниження і закінчили місяць на рівні від 9550 грн/т до 9750 грн/т  (данні АПК-інформ). В кінці листопада відбулась зусріч презедентів США та Китаю, на якій було досягнуто домовленостей про призупинення на 90 днів підвищення імпортних мит, та пошуку варіантів вирішення торгових суперечок. Це дає надії на зростання цін на сою (Китай ввів 25% імпортне мито), що в цілому має пітримати ринок рослиних олій.

В листопаді стало відомо, про те, що в Україні намолочений обсяг врожаю, який перевищив минулий рекорд. Станом на кінець листопада Міністерство аграрної політики та продовольства повідомило про намолочені 68,5 млн тонн зерна. Зокрема ранніх зернових та зернобобових культур намолочено 34,3 млн тонн. Кукурудзи намолочено 33,3 млн тонн. Соняшнику намолочено 13,8 млн тонн, сої - 4,3 млн тонн. Також вищезгадане джерело інформувало про те, що аграрії України посіяли 7,1 млн га озимих зернових культур або 98% від запланованої до посіву площі у 7,2 млн га.

В листопаді продовжились тенденції попереднього місяця по цінам на пшеницю та кукурудзу. Для першої культури вони зростали (для 2го класу ціна дійшла до 7000 грн/т в великих портах), для другої падали. В грудні можна очікувати стабілізацію цін на пшеницю (або помірне зростання) та підвищення цін на кукурудзу (жнива вже закінчились, тиск на ринок зменшився, відбувається зростання цін на зовнішніх ринках). По соняшнику стабілізації цін в листопаді не відбулось, вони продовжували зменшення, хоч й не на багато. Основні переробники, у кого є власні елеватори, забезпеченні насінням до кінця лютого, а то й березня. В той же час, зростання цін на сою дає помірні надії на стабілізацію цін на рівні 9700-9800 грн/т в середині країни та біля 10500 грн/т у портових переробниках в грудні.