Огляд зернового ринку в грудні 2018 року

2107 млн тон зернових в світі прогнозувало Міністерство сільського господарства (USDA) в грудні. Зокрема пшениці очікувалось отримати 733 млн тонн, фуражних зернових 1374 млн тонн із яких 1100 млн тонн кукурудзи. Таким чином, кукурудза складає 52% світового врожаю, а пшениця займає частку у 35% світового врожаю. Прогнозований обсяг виробництва пшениці майже не змінився з минулого місяця завдяки тому, що найнижчий з 2007/08 року врожай в Австралії, що дорівнює 17 млн тонн частково компенсував збільшений до 31,8 млн тонн врожай пшениці в Канаді.

Експерти USDA в грудні висловили припущення, що Росія та інші чорноморські країни - експортери зернових продовжують витісняти експорт ЄС та США на декількох ринках у першій половині 2018/19 МР, але, очікується, що вони будуть менш конкурентоспроможними у другій половині маркетингового року та скоротять обсяг експорту. В грудні вищезгадане джерело також прогнозувало зростання виробництва кукурудзи в Україні, ЄС і Таїланді і зниження врожаю кукурудзи в Південній Африці та Канаді.

Котирування ф'ючерсу на пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на тверду пшеницю на Чиказькій товарній біржі (CME Group) Котирування ф'ючерсу на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі (CME Group)Котирування березневих ф’ючерсів на Чиказькій біржі впродовж грудня мали різнонаправлені коливання, але к кінцю місяця були нижчими порівняно з початком місяця. Так котирування кукурудзи на початку грудня були $3,83 за бушель або $151 за тонну, в кінці місяця $3,75 за бушель або $148 за тонну. Котирування пшениці м’яких сортів на початку грудня були на рівні $5,26 за бушель або $193 за тону, в кінці місяця знизились до $5,03 за бушель або $184 за тонну. Котирування ф’ючерсів твердих сортів пшениці також знизились з $5,08 за бушель або $187 за тонну до $4,89 за бушель або $180 за тонну.

Субіндекс GOI на кукурудзу (джерело: IGC) Субіндекс GOI на пшеницю (джерело: IGC) Субіндекс GOI на ячмінь (джерело: IGC)Індекс цін на зернові та олійні Міжнародної ради по зерну (GOI) в кінці грудня був на 4 пункти нижче порівняно з початком місяця і складав 192 пункти. На п’ять пунктів нижчим також став субіндекс (GOI) пшениці і склав 195 пунктів. Однакові значення субіндексу (GOI) ячменю у 244 пункти були на початку і в кінці грудня. Субіндекс (GOI) кукурудзи збільшився на 3 пункти в кінці місяця і склав 180 пунктів порівняно з 177 пунктами на початку місяця.

Як повідомлялось раніше, в грудні було уточнено обсяг нового рекордного врожаю в Україні, який склав 70,1 млн тонн зернових. Щодо структури рекордного врожаю, половину врожаю склала кукурудза, її обсяг дорівняв 35,5 млн тонн. 34% в поточному врожаю складає частка пшениці з обсягом у 24,5 млн тонн. Ячмінь з обсягом 7,3 млн тонн складає частку у 10% від загального врожаю. Також було зібрано 13,7 млн тонн соняшнику, 4,4 млн тонн сої й 2,6 млн ріпаку.

В грудні Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило про те, що поточні темпи експорту дещо вищі за минулорічні і станом на 18 грудня експортовано 21 млн тонн зерна і борошна в перерахунку на зерно порівняно з 19,3 млн тонн на аналогічну дату в минулому році. Топ 10 країн-імпортерів українських зернових очолив Єгипет. На другому місці опинився Китай, на третьому Іспанія.

Також в грудні було оприлюднено результати обстеження озимих зернових під врожай 2018/2019 МР. Так, сходи озимих зернових отримані на площі 6,9 млн гектарів від засіяних 7,1 млн гектарів. Зокрема в доброму та задовільному стані знаходяться 6 млн гектарів, або 86% від отриманих сходів. В слабкому та зрідженому стані знаходяться 0,9 млн га або 14% від посівів, що дали сходи.

В грудні внутрішні закупівельні ціни в Україні на пшеницю 6-го класу знизились від початкових 6710 грн/т до 6680 грн/т в кінці місяця. Максимальна ціна на пшеницю 6-го класу складала 6730 грн/т. Ціна на пшеницю 3-го класу групи А трималась впродовж місяця на рівні 6930 грн/т, максимальна закупівельна ціна дорівнювала 6950 грн/т. Ціна на пшеницю 2-го класу групи А впродовж місяця дорівнювала 6980 грн/т, максимальна ціна дорівняла 7000 грн/т. Внутрішня закупівельна ціна на ячмінь на початку місяця була максимальною і дорівнювала 7000 грн/т к кінцю місяця знизилась до 6900 грн/т. Ціна на кукурудзу трималась на рівні 5050 грн/т (усі ціни вказані на умовах CPT-термінал ТОВ СП "Нібулон", Миколаїв).

Закупівельні ціни на соняшник в Україні (джерело: АПК-Інформ)За даними АПК-inform, внутрішні закупівельні ціни на соняшник в грудні почали місяць в діапазоні від 9550 грн/т до 9750 грн/т, закінчили місяць в діапазоні від 9750 грн/т до 10000 грн/т. В кінці грудня з'явились новини про зростання цін на пальмову олію й зменшення імпортних мит на рослинні олії в Індії, яка є традиційним великим імпортером.

Як й очікувалось в попередньому огляді, ціни на пшеницю стабілізувались, але не кукурудзу не зростали. Якщо врахувати для багатьох несподівану ревальвацію української гривні до доллару з 28,15 до рівня біля 27,50, усі ціни не зернові зросли в доларовому еквіваленті. Також відбулась стабілізація цін на соняшник (або помірне зростання в доларовому еквіваленті). Половина січня традиційно є "тихим" періодом через свята, друга половина навряд чи принесе значні зміни на зерновому ринку.

Будь-яке копіювання, повне або часткове використання матеріалів сайту друкованими виданнями, можливе тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
Використання матеріалів в Інтернет-виданнях дозволяється тільки за умови публікації гіперпосилання на сайт www.zerno.org.ua, відкритого для індексування пошуковими роботами.
© 2011-2020 Зерно.org.ua Усі права захищені

Створено за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої через Міністерство міжнародних справ Канади.
Project undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through Global Affairs Canada.
Projet réalisé avec l'appui financier du gouvernement du Canada accordé par l'entremise d'Affaires mondiales Canada.